واشنگتن پست،

ترامپ و تمایل به جانب روسیه، و نظر متفاوت کاخ سفید

تهران - ایرنا - واشنگتن پست نوشت: خط مشی 'ترامپ' در قبال روسیه، مقدمه بروز اختلاف درون کابینه او شده است، اما به باور صاحب نظران امر سیاست حاکمیت آمریکا در قبال روسیه هرگز تغییر نخواهد کرد.

روزنامه آمریکایی در آغاز تفسیری در این باره به قلم 'گرک میلر' نوشت: ' دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته در پیامی در توییتر نوشت 'همه چیز بین آمریکا و روسیه رو به راه خواهد شد و هر موقع وقتش برسد همه عقلشان سر جایش خواهد آمد و صلحی پایدار برقرار خواهد شد'.
واشنگتن پست در ادامه تفسیر خود افزود: این پیام اظهار عشق و علاقه به برقراری روابطی گرم با روسیه بود. علاقه ترامپ به داشتن روابطی گرم با روسیه از همان روزهای نخست انتخابات محور اصلی تمام صحبتهایش بود و امروز هم در کسوت ریاست جمهوری یکی از معدود مواضع اصلی سیاست خارجی ترامپ است و نه از آن دست کشیده و نه در آن تجدید نظر کرده است.
همین مواضع باعث شده است که ترامپ حتی در کابینه خود هم منزوی شود. ظرف چند هفته گذشته اعضای برجسته تیم امنیت ملی ترامپ لحن عتاب آلودشان علیه مسکو را بالا برده اند تا حدی که سبب بالا گرفتن تنش میان دو کشور شده و باعث شده است تا میان این مقامات با ترامپ یک نوع کدورت ایجاد شود.
مخالفان مسکو از نفوذی قابل ملاحظه در دولت ترامپ برخوردار شده اند و به نظر نمی رسد آن نزدیکی روابط که ترامپ خواهان آن است اتفاق بیفتد.
'نیکی هیلی' سفیر آمریکا در سازمان ملل در یک سخنرانی در این سازمان با لحنی شدید از نقش روسیه در سوریه بشدت انتقاد کرد و این پرسش را مطرح کرد که 'چند صد کودک دیگر که تحت الحفظ روسیه هستند، باید در سوریه کشته شوند تا جلوی این جنایتهای آشکار 'بشار اسد' گرفته شود؟'.
'رکس تیلرسون' وزیر امور خارجه امریکا هم در ماجرای حمله شیمیایی اسد علیه مردمش، روسیه را 'بی کفایت و یا همدست' اسد خطاب کرد و اما ' مایک پومپئو' مدیر کل سازمان 'سیا' لحنی از این هم شدیدتر در مقابل روسیه اتخاذ کرد و مسکو را 'دشمنی که هرگز نمی توان آن را رستگار کرد' خواند و 'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهوری روسیه را 'مردی که صداقت و درستکاری او در قاموس لغتنامه انگلیسی مطلقا وجود ندارد' نامید.
اما ترامپ خود شخصا بارها پوتین را ستوده است .
تحلیلگران سیاسی معتقدند که اختلاف نظر موجود میان ترامپ با اعضای کابینه اش بر سر موضوع روسیه چندان هم جدی نیست و هیچ گونه چرخش کلی در سیاستهای آمریکا در قبال روسیه اتفاق نخواهد افتاد.
موشک باران یک باند فرودگاه در سوریه، جایی که ارتش روسیه دارد با نیروهای اسد کار می کند، و نیز مواضع اخیر ترامپ در حمایت از 'ناتو' نشان می دهد که رئیس جمهور آمریکا علاقه دارد با پوتین برخورد کند.
ترامپ چندی پیش در صحبتهایی در یک کنفرانس خبری با 'ینس استولنبرگ' دبیر کل 'ناتو' گفت 'روابط آمریکا با مسکو شاید امروز در پایینترین سطح ممکن در طول زمانها باشد'. اما در عین حال روسیه را 'کشوری قوی' نامید و گفت 'ما می خواهیم ببینیم این وضع بطور کل به چه کیفیت است'.
و اما ترامپ در مورد نگرانی در اروپا از شایعات مطرح در مورد دخالت مسکو در انتخاباتهای اروپا و نیز پیشنهاد تقویت بنیه دفاعی اروپا، هیچ الزامی را برای 'کرملین' مطرح نکرد و گفت 'الآن چنین ترس و وحشتی وجود دارد و مشکلاتی هم وجود دارد. اما من در خوشبینم که در سرانجام کار هیچ ترس و وحشت و مشکلی وجود نخواهد داشت و همه جهان می توانند در سایه تفاهم با هم زندگی کنند و وضعی ایده آل برای همه به وجود آید'.
اما این خط مشی ترامپ در قبال روسیه با رویکردهایش در قبال سایر قدرتهای جهانی و موضوعات جهانی کاملا متفاوت است. مثلا در قبال چین.
ترامپ چین را یک دستکاری کننده پول ملی خطاب کرده است. در مورد ناتو هم ترامپ تهدید کرده است که رابطه اش را با آن قطع می کند؛ اما او در هفته های گذشته از این مواضع خود کوتاه آمد.
گرایش ترامپ به سمت مسکو آنقدر قوی است که حاضر نشد موضوع دخالت داشتن روسیه را در انتخابات آمریکا اعلام کند، در حالیکه همه آژانس های اطلاعاتی آمریکا این موضوع را تائید کرده اند.
این مواضع گوناگونی که ترامپ در قبال مسکو می گیرد کشورهای خارجی را نگران کرده است.
'آدام بی. شاف' جمهوری خواه و عضو 'کمیته اطلاعاتی' مجلس نمایندگان آمریکا از کالیفرنیا در این باره می گوید که یک نگرانی عمیق در میان متحدان اروپایی آمریکا وجود دارد و همه این سوال را مطرح می کنند که 'اصلا اصل و مبداء دولت جدید آمریکا کجاست؟'.
شاف می افزاید 'آنها فکر نمی کنند که ترامپ قصد داشته باشد به پوتین غیظ نشان دهد و یا مستقیما از او انتقاد کنند. برای اروپا دیدگاههای اعضای کابینه آمریکا مهم نیست بلکه این نظر شخص رئیس جمهور است که سیاست های دولت را مشخص می کند'.
'هربرت مک مستر' مشاور امنیت ملی ترامپ هم در یک مصاحبه تلویزیونی در شبکه خبری ABC گفت 'رئیس جمهوری چطور می تواند اینقدر از روند اوضاع مطمئن باشد و بگوید که همه چیز خوب خواهد شد و صلحی پایدار بوجود خواهد آمد'.
مک مستر اضافه کرد 'وقتی روابط میان دو کشور در پایینترین سطح خود است این یعنی آنکه تنشها سیر صعودی دارد، نه نزولی'.
مک مستر بیشترین نقش را در شکل گیری موضع مجادله واشنگتن با مسکو داشته است. مک مستر در این سمت جانشین 'مایکل فلین' شد. فلین هم همچون ترامپ به دنبال گرم شدن روابط با مسکو بود و بخاطر دروغهایش راجع به تماسهایی که با سفیر روسیه در واشنگتن داشت، از سمت خود برکنار شد.
'خوان زاراته' از مقامات سابق امنیت ملی آمریکا که به پومپئو در جریان رای اعتماد گرفتن به عنوان مدیر کل سیا مشاوره می داد، در این باره می گوید 'به نظر من رویکرد آشتی جویانه و مداوم ترامپ در قبال مسکو بِدین خاطر است که او می خواهد همه گزینه های دولتش را در تعامل با روسیه آزموده باشد'.
وی افزود که این پیامها می تواند انعطاف داشته باشد، اما در عین حال سیاستها محکم و با ثبات باشد و این همان وضع فعلی است. اما به نظر می رسد سیاستهای واشنگتن در قبال مسکو دارد بتدریج حالت خشن و برخورد گونه به خود می گیرد'.
زاراته تاکید کرد که ترامپ تمایل دارد مواضعش را در قبال مسکو تشدید کند و به این موضع خود بچسبد.
مسکو هم خوب متوجه پیام های ضد و نقیض واشنگتن شده است.
'سرگئی لاوروف' وزیر امور خارجه روسیه بعد از یک سری سخنان تندی که با مقامات آمریکایی در این هفته رد و بدل کرد گفت که تمام حواس مسکو به پیام هایی است که از طرف ترامپ فرستاده می شود.
لاوروف گفت 'راهنمای ما موضوعی است که رئیس جمهوری دونالد ترامپ یک بار دیگر آن را تایید کرد و گفت که می خواهد سطح روابط را با فدراسیون روسیه گسترش دهد. ما هم آماده آن هستیم'.
اروپام**1591**1479
مترجم:اقدس السادات حسینی **ناشر:حسن سالک رضائی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال