ظریف با رئیس جمهوری قرقیزستان دیدار کرد/ گرامیداشت 25 سالگی روابط دوجانبه

بیشکک - ایرنا - الماس بک آتامبایف رئیس جمهوری قرقیزستان و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در شهر بیشکک دیدار و در باره راهکارهای گسترش روابط در زمینه های مختلف مذاکره کردند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، در آغاز این دیدار به عنوان نخستین برنامه سفر وزیر خارجه ایران به قیرقیزستان در وزارت خارجه این کشور، همتای ظریف گسترش همکاری های تهران و بیشکک در بخش های مختلف را یک ضرورت خواند.
رئیس جمهور قرقیزستان در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار وزیر امورخارجه ایران از بیشکک بر توسعه مناسبات دو کشور، رفع موانع تجاری و ارائه تسهیلات روادید ورود به اتباع ایرانی تاکید کرد.
ظریف نیز لزوم افزایش بیش از پیش همکاری ها بویژه در زمینه اقتصادی و مبارزه فراگیرمشترک علیه تروریست و افراط گرایی را ضروری خواند.
طرفین همچنین از احداث راهگذر ریلی پنج جانبه چین، قرقیزستان، قزاقستان، ترکمنستان و ایران استقبال کردند.
براساس برنامه اعلام شده، دیدار و مذاکره با سورونبای جئین بکوف نخست وزیر، برگزاری نشست مطبوعاتی و شرکت در ضیافت رسمی نهار همتای قرقیزی، از جمله برنامه های کاری دیگر سفر ظریف به بیشکک است که چهارشنبه شب پایان می یابد.
سفر منطقه ای ظریف به دعوت همتایان خود و به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد استقلال سه کشور از جمهوری های سابق شوروی به آسیای میانه و قفقاز برنامه ریزی شده است.
جمهوری قِرقیزستان ایستگاه پایانی سفر ظریف با حدود 199 هزار کیلومتر مربع مساحت به پایتختی بیشکک مانند 15 جمهوری سابق شوروی پس از فروپاشی استقلال یافت.
این کشور آسیای میانه ای از شمال با قزاقستان، جنوب با تاجیکستان، غرب با ازبکستان و از شرق و جنوب شرقی همسایه و هم‌مرز چین است و روابط خوب سیاسی و اقتصادی با کشورهای منطقه از جمله روسیه میراث دار شوروی دارد.
روز سه شنبه نیز ظریف در تفلیس با گئورگی مارگولاشویلی رئیس جمهوری، ایراکلی کوباخیدزه رئیس پارلمان، گئورگی کویریکا شویلی نخست وزیر، گئورگی گاخاریا وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان مذاکره کرد.
ظریف روز دوشنبه نیز در ترکمنستان با مقام های ارشد این کشور از جمله قربانقلی بردی اف رئیس جمهوری این کشور دیدار و درباره توسعه مناسبات دوجانبه گفت وگو کرد که حدود دو ساعت طول کشید.
سیام 2021** اروپام ** خبرنگار داود مرادپور** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر