ناوگروه ضربتی آمریکا به جای سواحل کره از سواحل استرالیا سر درآورد

تهران - ایرنا - شبکه خبری 'سی ان ان' با اشاره به آشفتگی اطلاع رسانی بین کاخ سفید و وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گزارش داد: ناو گروه ضربتی آمریکا به جای سواحل کره از سواحل استرالیا سر در آورد.

به گزارش ایرنا، این شبکه خبری آمریکا روزچهارشنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد: درحالی که کاخ سفید از اعزام ناو گروه ضربتی به شبه جزیره کره خبر می داد، جالب این بود که این ناوها در راه شرکت جستن در یک رزمایش در اقیانوس هند و درست سه هزار و 500 مایل در جهت مخالف این مسیر بودند.
بنابر این گزارش، در هشتم ماه آوریل برابر با 19 فروردین ماه 'فرماندهی اقیانوس آرام ' آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد که ناو هواپیمابر 'کارل وینسون' (Carl Vinson )و ناوگروه همراه آن، سنگاپور را به سوی غرب اقیانوس آرام ترک می کند که مقامات ارشد ارتش آمریکا به سی ان ان گفتند که این 'نمایش قدرت' در پاسخ به تحریکات کره شمالی است.
سی ان ان گزارش داد:به دنبال اعلام این خبر، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و دیگر مشاوران ارشد وی نیز این اعزام ناو گروه را برجسته کرده و آن را پاسخ دولت خود به آزمایش های موشکی اخیر 'پیونگ یانگ' دانستند.
سی ان ان درادامه افزود: این اقدام با واکنش تند کره شمالی مواجه و انتشار این خبر منجر به افزایش تنش ها در منطقه شبه جزیره کره شد بطوریکه خبرگزاری رسمی کره شمالی اعزام این ناوگروه آمریکا را 'اقدامی شتابزده و بی احتیاطی تهاجمی در وخیم تر ساختن تنش در منطقه' خواند.
بنابراین گزارش با انتشار تصاویری از سوی نیروی دریایی آمریکا در روز شنبه گذشته مشخص شد که ناو گروه کارل وینسون در تنگه 'سوندا' (Sunda) در نزدیکی اندونزی و برخلاف آن چیزی که قبلا گزارش شده، قرار دارد.
سی ان ان گزارش داد: درهمین حال مقامات ارشد ارتش آمریکا به فوریت و پس از بیانیه فرماندهی اقیانوس آرام به این شبکه خبری گفتند که این ناوگروه در ابتدا باید رزمایش مشترک نظامی برنامه ریزی شده ای که از قبل مقرر شده است را با نیروی دریایی استرالیا تکمیل و به پایان برساند.
سی ان ان درادامه افزود: موضوع زمانی بیشتر گیج کننده تر می شود که 'جیمز متیس' وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته به خبرنگاران گفت که این رزمایش لغو شده است ، اما بسیاری از مقامات پنتاگون به سی ان ان گفتند که متیس سهوا مرتکب اشتباه شده است چراکه پهلو گرفتن این ناوگروه در بندری در استرالیا لغو شده بود.
این شبکه خبری درپایان گزارش داد: با این وجود بسیاری از مقامات پنتاگون به سی ان ان اطلاع دادند که ناوگروه ضربتی تا پایان آوریل به سواحل شبه جزیره کره خواهند رسید.
به گزارش ایرنا، درحالی سی ان ان از داشتن اطلاعات نادرست کاخ سفید درباره اعزام ناوگروه ضربتی کارل وینسون (Carl Vinson) خبر می دهد که درجریان پرتاب بمب موسوم به 'مادر همه بمب ها' توسط آمریکا در ولایت ننگرهار افغانستان در مورخ 24 فروردین ماه، دونالدترامپ در پاسخ به این پرسش که آیا وی این فرمان را صادر کرده است، امتناع ورزید و گفت که وی از فرماندهان خیلی خوبی برخوردار بوده و آنها از اختیارات تام برخوردار هستند.
سی ان ان در آن تاریخ گزارش داد که این بمب به دستور ژنرال 'جان ویلیام نیکلسون John William Nicholson) ) فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان صادر شده بود ، این شبکه خبری به نقل از کارشناسان نظامی افزود هرچند ترامپ فرمان پرتاب این بمب را صادر نکرده و از فرماندهان نظامی خود تمجید می کند اما درنهایت صدور چنین فرمانی بدون صلاحدید وی، پیامدهایی را به عنوان فرمانده کل نیروهای آمریکا برای او به دنبال خواهد داشت.
دپی انتشار خبر اعزام ناو گروه ضربتی آمریکا به شبه جزیره کره 'چونگ این مون' (Chung-in Moon) استادبرجسته دانشگاه 'یونسئی' (Yonsei) سئول درمورخ 20 فروردین ماه به 'سی ان ان' گفت که کره جنوبی خواهان خودنمایی نظامی آمریکا که منجر به تلفات جانبی در شبه جزیره کره شود، نیست.
اروپام **1302**1590
مترجم: بهروز وفاداری - انتشار: محمد حسن دوستارگان

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر