انتخابات و جریان های سیاسی؛

موتلفه حزب تاثیر گذار راست سنتی

تهران- ایرنا- حزب موتلفه یکی از با سابقه ترین حزب های سیاسی کنونی در ایران است که می توان آن را یکی از ستون های اصلی جریان راست سنتی دانست. این حزب همواره در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران نقش فعالی داشته‌ است.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری، جریان شناسی سیاسی ایران را می توان بر اساس تقسیم بندی های متفاوتی دسته بندی کرد. از این رو می توان جریان ها را بر اساس نگرش های اقتصادی، مبانی تئوریک، نگاه سیاسی، ارزشگذاری ها وغیره مورد بررسی و واکاوی قرار دارد.
خاستگاه دو اصطلاح چپ و راست و همچنین واژه‌های هم‌ردیف آن، مثل چپ ‌روی و راست‌ روی، جناح چپ و جناح راست، ریشه در انقلاب فرانسه و جانبی که نمایندگان مجلس در پارلمان می نشستند، داشت. نشستن در چپ و راست نشانگر رویکرد و نگرش آن ها بود.
هر چند به نظر می رسد در ایران و در برهه هایی واژه ها و اصطلاحاتی همچون چپ و راست با نگرش ها و رویکردهای برخی از جریان های سیاسی که با این عنوان شناخته می شدند چندان همساز نبود و نمی ساخت.
با این حال در یک نگرش کلی می توان گفت که دوگانه «چپ و راست» در سراسر دهه 60 پس از یک دوره رقابت در نیمه دوم دهه 70 و آغاز دهه 80 تبدیل به دوگانه «محافظه کار و اصلاح طلب» شد. در اواسط دهه 80 این دوگانه جای خود را به «اصولگرا و اصلاح طلب» داد. با این حال این تمام ماجرا نبود چرا که در اوایل دهه 90 جریانی با عنوان اعتدال قدرت گرفت که خود را میانه رو نامید.
با این حال چرخش ها، ریزش ها و رویش هایی را می توان در جریان ها و گروه های سیاسی مشاهده کرد، از این رو بررسی آن ها می تواند چشم اندازی را ارائه کند.

**تاریخچه حزب موتلفه
در دهه 60 جریان های سیاسی، دوگانه راست و چپ را شکل دادند. جریان های راست و چپ که خاستگاه جریان های امروزه را به نوعی شکل می دهند را در آن دوره می توان چپ ها و راست های سنتی نامید. در این میان راست سنتی از جریان های سیاسی بود که اگر چه ریشه در دوره پیش از انقلاب داشت اما پس از انقلاب تشکل و انسجام یافت. گروه هایی مانند هیات های موتلفه اسلامی، جامعه روحانیت مبارز تهران و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ستون فقرات جریان راست سنتی هستند.
جمعیت هیات های موتلفه اسلامی در سال 1342 از ائتلاف گروه هایی از میان بازاریان و مکان های مذهبی سر برآورد. بنابر نظر فعالان اصلی این جمعیت، اعضای هیات های موتلفه بدون این عنوان از مهر سال 1341 در ارتباط نزدیک با امام خمینی(ره) بودند و فعالیت های گوناگون خود را در سه دسته عمده گروه مسجد امین الدوله، هیات مسجد شیخ‌علی و هیات اصفهانی‌ها پی گرفتند.
اعضای موتلفه را بیشتر بازاری های متوسط و خرده پا که دارای سوابق مبارزاتی بودند، تشکیل می دادند. اعضا و هواداران این جمعیت پیش از انقلاب در طول دوره مبارزه نقش موثری در چاپ اعلامیه ها و نوارهای امام خمینی(ره) و سازماندهی اعتراض های بازاریان اصناف داشتند و در ماه های پایانی رژیم نیز سهم به سزایی در تدارک راهپیمایی و اعتصابات داشتند.
با انحلال حزب جمهوری اسلامی، اعضای موتلفه در سال 1367 تمهیدات لازم را برای تشکیلاتی با سازوکار نوین فراهم ساختند که با تصویب مرام نامه در سال 1369 جمعیت موتلفه اسلامی با هیات موسس آن شکل گرفت.

**ویژگی و شاخصه های موتلفه
حزب موتلفه را می توان باسابقه ترین حزب سیاسی کنونی در ایران دانست. یکی از ویژگی های این حزب پرسابقه را می توان داشتن دفتر و شعبه در همه استان ها و شهرستان های کشور دانست.این حزب ارتباط گسترده و دائمی با روحانیت دارد.
همچنین حزب موتلفه در مجموعه کنونی جریان اصولگرا از جایگاه مهمی برخوردار است و در نقش هماهنگ کننده بیش از 10 حزب و تشکل سیاسی که با عنوان جبهه پیروان خط امام و رهبری فعالیت می کنند، ایفای نقش می کند.
برخی از انگاره های گفتمانی حزب موتلفه را می توان ولایت پذیری، حمایت از اقتصاد بازار و سنت گرایی دانست. هفته نامه «شما» ارگان رسمی آن است. در حال حاضر نیز «محمدنبی حبیبی» دبیر کل و «اسدالله بادامچیان» قائم مقام حزب هستند.
از افراد سرشناس این حزب می‌توان به حبیب‌الله عسگراولادی، حسن عباسپور، اسدالله بادامچیان، محمد نبی حبیبی، سیدعلا میرمحمد صادقی، مصطفی میرسلیم، جعفر شجونی، حسن غفوری فرد، محسن رفیقدوست، محمدکاظم انبارلویی و امیر محبیان اشاره کرد.

**موتلفه و انتخابات ریاست جمهوری
حزب موتلفه اسلامی همواره در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران نقش فعالی داشته‌ است. این مشارکت فعال را می توان در دوره های مختلف دید. در واقع حزب موتلفه در بیشتر دوره های انتخابات دارای نامزدی برآمده از حزب بوده یا این که از نامزدی حمایت کرده است.
برای نمونه این حزب در انتخابات ۱۳۷۶ از «علی‌اکبر ناطق نوری»، سال 1380 از «حسن غفوری فرد»، سال 1384 از «علی لاریجانی» حمایت کرد. همچنین در انتخابات ۱۳۸۸ این حزب از « محمود احمدی‌نژاد» حمایت کرد اما بلافاصله پس از انتصاب «اسفندیار رحیم‌ مشایی» به سمت معاون اولی به صف منتقدان دولت دهم پیوست.
حزب موتلفه در انتخابات ۱۳۹۲، از «علی‌اکبر ولایتی» حمایت کرد.
در انتخابات سال 1396، سید مصطفی میرسلیم نامزد مورد حمایت این حزب است. در رسانه ها خبرهایی مبنی بر خروج میرسلیم از روند سازوکارهای جمنا به گوش می رسید و در روز رای گیری نیز او جز 10 نفر منتخب نبود. تا این که وی به عنوان نامزد حزب موتلفه در انتخابات ثبت نام کرد.
میرسلیم در نخستین روز ثبت نام اتنخابات ریاست جمهوری با پوشیدن لباس کارگران دروزارت کشور حضور یافت. او در هنگام ثبت نام عنوان کرد تا آخر انتخابات در صحنه حضور خواهد داشت و افزود: جمنا را به لحاظ اخلاقی و نه سازو کار قبول دارد .
از این رو به نظر می رسد حزب موتلفه در انتخابات امسال نیز با نامزدی برخاسته از حزب خود، به طور جدی وارد کارزار انتخاباتی شده است.
برخی در نگاهی منتقدانه بر این باورند که راست سنتی به طور معمول در عرصه سیاست از چهره های حمایت می کند که میانگین سنی بالایی داشته اند.
پژوهشم**458**1601**خبرنگار: محمدستاری** انتشاردهنده : شهناز حسنی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال