هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

پایان میوه ممنوعه

تهران- ایرنا- روزنامه شهروند در گزارشی نوشت: پای سموم منسوخ و از رده خارج چینی و هندی از سفره‌ ایرانی ‌ها بریده شد. در روزهای تحریم‌، یکی از بحث ‌های داغ حوزه کشاورزی واردات گسترده سموم بی‌ کیفیت در بازار ایران بود.

در ادامه این گزارش آمده است: سمومی که به دلیل اثرگذاری پایین، کشاورزان را ناچار می ‌کرد در حجم ‌های بالا و خارج از استاندارد از آن استفاده کنند و رسوب این سموم در میوه و سبزیجات و محصولات کشاورزی تبدیل به یکی از نگرانی ‌های بزرگ مصرف ‌کننده ایرانی شده بود. در همان روزها، جوان آنلاین در گزارشی اعلام کرد که استفاده بی ‌رویه از سموم و کودهای تقلبی و گاه منسوخ‌ شده، کشاورزی استان‌ های مختلف مثل کرمان که یک ‌سوم باغ‌ های کشور را در خود جای‌ داده، شدیدا تحت ‌تأثیر قرار داده و مشکلاتی چون ناسالم بودن محصولات کشاورزی، خشک شدن باغ‌ ها و... را به بار آورده است.

اما حالا با اجرای برجام و رفع تحریم‌ها ایران توانسته است به‌صورت مستقیم از بازار جهانی سموم کشاورزی استاندارد و باکیفیت خریداری کند. سمومی که تولیدکنندگان آن بزرگترین و معتبرترین کمپانی ‌های اروپایی به‌شمار می ‌آیند. داریوش رضایی، مدیرعامل اتحادیه کودهای شیمیایی به «شهروند» می‌گوید: سموم چینی تقریبا دیگر به ایران وارد نمی ‌شود. درحال حاضر کمتر از ٢٠‌درصد سموم موجود در بازار از نوع بی‌ کیفیت و نامرغوبند. بعد از رفع تحریم‌ ها، معاملات ایران با ترکیه و اروپا آغاز شده است.

یزدان سیف، مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در این‌ باره به «شهروند» می ‌گوید: اوضاع این روزها با روزهای تحریم بازار‌های ایران قابل مقایسه نیست. شرکت ‌های معتبر دنیا در بازار ایران بسیار فعال شده ‌‌اند؛ چه در حوزه سموم علف ‌کش، چه قارچ‌ کش، چه حشره ‌کش. امروزه یکی از منابع تأمین سموم ایران، شرکت بایرن آلمان است.

علی خان‌محمدی، مدیرعامل مجمع خبرگان کشاورزی کشور هم به «شهروند» می‌ گوید: در روزهای تحریم، در بازار رقابتی وجود نداشت. شرایط به ‌گونه ‌ای بود که تجار ما عادت کرده بودند سم ارزان و بی ‌کیفیت بخرند، اما امروز کار به جایی رسیده که تنها فشار جدی روی کشاورز، نقدینگی پایین اوست.

** نفت در برابر غذا، نفت در برابر همه چیز
بعد از رفع تحریم‌ ها، تمرکز بازار بیشتر شد. یزدان سیف، مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی می‌ گوید: در آن دوران که سموم چینی بازار ایران را قبضه کرده بود، ما فقط امکان خرید سم از ٤ کشور چین، هند، امارات و روسیه را داشتیم. در واقع فقط به این کشورها می ‌توانستیم پول انتقال بدهیم. تمامی خرید‌ها و معاملات ما از طریق این ٤ کشور انجام می‌ شد. هند به‌عنوان بزرگترین خریدار نفت ما، پول ما را می‌گرفت و سپرده می ‌کرد. جالب اینجاست که برای نگهداری پول ما، از خود ما ٥‌درصد هزینه نگهداری می‌ گرفت! از طرفی برای خرید ما را مجبور به اخذ وام از خودش می‌ کرد و سود بازپرداخت این وام‌ ها را ٧‌درصد تعیین می‌ کرد. شما ببینید در مجموع ١٢‌درصد هزینه اضافی به کشور تحمیل و در نهایت هم یک کالای بی ‌کیفیت وارد بازار می ‌شد.

** سموم باکیفیت به ایران می‌رسد
حجم سموم بی‌ کیفیت در بازار ایران بعد از رفع تحریم‌ ها، به کمترین حد ممکن رسیده است. علی خان‌ محمدی، مدیرعامل مجمع خبرگان کشاورزی کشور در گفت ‌وگو با «شهروند» اعلام کرد: بعد از برجام ٣ شرکت خارجی برای صادرات سم‌ های با کیفیت وارد معامله با ایران شده‌ اند. سم‌ هایی که دوز پایین و کیفیت‌ های بالاتری دارد. درحال حاضر فقط باید برای کشاورز فرهنگ ‌سازی شود که بین یک سم ارزان ‌قیمت لیتری ٢٥‌هزار تومان و یک سم باکیفیت ٦٠‌هزار تومانی، نوع باکیفیت آن را انتخاب کند، هم برای خودش در نهایت به ‌صرفه‌ تر است هم سلامت مردم را کمتر به خطر می ‌اندازد.

** بررسی نقش بخش خصوصی در بازار سم ‌های بی‌ کیفیت
یکی از انتقاداتی که به ساختار اجرایی کشور ما همیشه وارد است، تصدی‌ گری دولت در همه امور است. بنابراین یکی از مسئولیت‌ هایی که بار آن از دوش دولت برداشته و به بخش خصوصی واگذار شده، واردات انواع مختلف سموم است. چیزی که در این میان اما نقش دولت را باز پررنگ می ‌کند، موضوع محدودیت ‌های مراودات تجاری ما با کشورهای مختلف در گذشته بوده است. وقتی کشور ما تحت هیچ شرایطی امکان خرید سم باکیفیت را بدون واسطه نداشته باشد، چطور می ‌توان از بخش خصوصی انتظار داشت که سموم باکیفیت را با کمترین قیمت وارد بازار کند؟
در گذشته تنوع سمومی که بخش خصوصی وارد می‌کرد، کم بود و چون از یک سم به دفعات مختلف استفاده می‌کردیم، عملا ماندگاری آن در محصول هم بیشتر می‌شد.
در نظر داشته باشید که با شروع تحریم‌ها، طی سال‌های گذشته برخی دلالان هم دست به واردات غیرمجاز و توزیع سم‌های قوی به‌خصوص سم‌های ارزانقیمت چینی روی آورده‌اند، تا از آب گل‌آلود ماهی بگیرند و سودی به جیب‌ بزنند.

** سم‌ ها و کودهای نامرغوب با کشاورز و مصرف‌ کننده چه می‌ کنند؟
اساسا هر سمی برای هر موجود زنده ‌ای مضر است. این موضوعی است که عبدالحسین طوطیایی، کارشناس کشاورزی به «شهروند» گفته و توضیح می ‌دهد: انسان در هر حالتی از استعمال سم روی میوه‌ ها یا گیاهان مانند حشرات مورد آسیب قرار می ‌گیرد. فقط چون سموم مورد استفاده براساس گونه حشرات، وزن و تعداد احتمالی آنها در یک هکتار، تنظیم شده و مورد استفاده قرار می‌ گیرند، به روی انسان که وزن و توانایی بیولوژیکی بیشتری دارد، کمتر مضر خواهد بود.

او ادامه می ‌دهد: سم‌ های بی‌کیفیت چینی هم کارایی کمتری روی حشرات و جانوران دارند و چون کشاورز مجبور به استعمال حجم زیادی از سم برای اثرگذاری است، بیشترین آسیب را به انسان وارد می ‌کنند. در نظر داشته باشید چین هم همه‌ جور جنسی با کیفیت ‌های مختلف دارد و در دوران تحریم‌ ها تولید‌کننده ما خود با اختیار خود از نوع بی‌ کیفیت سموم وارد می‌ کرد؛ چرا که قدرت و امکان خرید سم باکیفیت در آن دوران کاهش پیدا کرده بود.

طوطیایی تأکید می ‌کند: سم ‌های بی ‌کیفیت خاصیت ذخیره‌ شوندگی دارند یعنی آثار زیانبارشان در وجود انسان برای طولانی ‌مدت باقی می‌ مانند. یکی از این سم‌ ها «ددت» است که خوشبختانه اخیرا استفاده از آن ممنوع شده است. سم‌ های بی‌ کیفیت آثار مخرب زیادی می‌ توانند روی انسان باقی بگذارند و در مواردی حتی به سرطان منجر شوند.

امروزه کشورهای پیشرفته ‌ای همچون آلمان در تلاشند سمومی تولید کنند که در عین اینکه تأثیر تخریبی کافی روی حشرات دارند، کمترین تأثیر منفی را در دراز مدت روی سلامت انسان می ‌گذارند.

محصولات کشاورزان هم از سموم چینی و بی‌ کیفیت و حتی تاریخ گذشته کم زخم نخورده ‌اند. کشاورزان زیادی به رسانه ‌ها گفته‌ اند پس از خریداری سم تقلبی در بازار بشدت متضرر شده ‌اند، به طوری که بعد از مصرف برخی از انواع سموم چینی که به توصیه فروشندگان سموم خریداری کرده ‌اند، در زمان کوتاهی شاهد خشک‌ شدن کل مزارع ‌شان بوده ‌اند. البته کشاورزان مدعی هستند که از تقلبی‌ بودن و غیر استاندارد ‌بودن این سموم اطلاعی نداشته و تنها به پیشنهاد فروشندگان خریداری کرده ‌اند. محمد زنگی ‌آبادی از کشاورزان متضرر شده استان کرمان به جوان آنلاین گفته است: وقتی به فروشگاه سم‌ فروشی مراجعه کردم، فروشنده سمی را به من پیشنهاد داد که پس از استفاده مطابق با دستورالعمل تمام محصول ‌سال‌جاری از بین رفت. به من گفته شده بود که این سم دارای مجوز رسمی و استاندارد است، درصورتی که اکنون تمام محصول تولیدی ‌ام از بین رفته است، از تقلبی و غیراستاندارد بودن آن اطلاع یافته‌ ام.

*منبع: روزنامه شهروند، 1396.1.29
**گروه اطلاع رسانی**9128**2002**انتشار دهنده: فاطمه قنادقرصی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال