هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

پیروزی روحانی، چشمگیر خواهد بود

تهران- ایرنا- با توجه به لیست کسانی که خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری کاندیدا کرده‌اند، حسن روحانی، مشکل چندانی در انتخابات پیش‌روی خود نخواهد داشت. از حیث سبد رأی که در اختیار رقبای انتخاباتی روحانی قرار دارد، به‌نظر می‌رسد روحانی در همان مرحله اول انتخابات، پیروزی چشمگیری را کسب خواهد کرد.

روزنامه وقایع اتفاقیه درسرمقاله ای به قلم ابراهیم امینی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، نوشت:کارنامه روشن رئیس‌ دولت یازدهم در عرصه دیپلماسی و تعامل سازنده با کشورهای دیگر که مهم‌ترین نماد آن تحقق برجام بود، در کنار تعهد به حاکمیت قانون، دفاع از حقوق و آزادی‌های مشروع شهروندان، تلاش برای بهبود وضعیت اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری و تورم، وضعیتی را ایجاد کرده که در سایه آن رئیس‌جمهوری‌شدن روحانی برای دومین‌بار بسیار محتمل خواهد بود؛ البته ضروری است که استمرار و تداوم در بهبود این برنامه‌ها در دستورکار قرار بگیرد.

ازسوی‌دیگر، برخلاف باور غالب، ائتلاف کامل کاندیداهای اصول‌گرا بدون تردید به نفع روحانی خواهد بود زیرا بخشی از آرای کاندیداهای اصول‌گرا به سبد روحانی ریخته خواهد شد. به این شرح که بخشی از آرای کاندیداهای اصول‌گرا، صرفا بر مبنای جریان سیاسی آنها نبوده بلکه متغیرهای جغرافیایی و قومی نیز در آنها دخیل بوده است؛ برای نمونه در رقابت انتخاباتی دور یازدهم ریاست‌جمهوری، اگر محسن رضایی به نفع یک کاندیدای دیگر انصراف می‌داد، بدون تردید بخشی از آرای شهروندان ساکن مناطق زاگرس‌نشین یعنی استان‌های لرستان، چهارمحال‌و‌بختیاری و خوزستان در سبد آرای روحانی قرار می‌گرفت زیرا این رأی‌ها را افراد دیگر اصول‌گرا نمی‌توانستند کسب کنند.

درواقع، دوقطبی‌شدن انتخابات، کمکی به اصول‌گرایان نمی‌کند و وضعیتی شبیه به انتخابات سال 1376 را ایجاد می‌کند که در نتیجه آن، رئیس ‌دولت یازدهم با آرای چشمگیرتری پیروز خواهد شد. همچنین این نکته را باید مدنظر قرار داد که جریان طرفدار احمدی‌نژاد بعید است تأیید صلاحیت شوند. هرچند باید به این امر توجه داشته باشیم که مُر قانون باید رعایت شود و اگر شرایطی که قانون اساسی تعیین کرده را هر یک از کاندیداها فارغ از آنکه وابسته به کدام جناح هستند، داشته باشند، باید تأیید صلاحیت شوند و اجازه حضور را در عرصه رقابت پیدا کنند. باوجوداین، با توجه به فضای حاکم و رویه‌ای که تاکنون شورای نگهبان داشته، با توجه به دیدگاه‌ها و کنش‌های احمدی‌نژاد و جریان وابسته به او بعید است که آنها تأیید صلاحیت شوند.
*منبع:روزنامه وقایع اتفاقیه،1396،1،27
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**انتشاردهنده:شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال