دلگرمی وزیر خارجه آمریکا به اوکراین

مسکو - ایرنا - رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا امکان معامله با روسیه بر سر مساله اختلاف های این کشور و اوکراین را رد کرد.

به گزارش ایرنا، تیلرسون در گفت وگوی تلفنی با پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین در باره اوضاع این کشور و روند اجرای توافقنامه مینسک برای حل بحران این کشور تبادل نظر کرد.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری اوکراین اعلام کرد: این مکالمه تلفنی در آستانه مذاکرات تیلرسون و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه برگزار شد که قرار است امروز (چهارشنبه) در مسکو دیدار کنند.
وزیر خارجه آمریکا به رئیس جمهوری اوکراین گفت که واشنگتن از تمامیت ارضی این کشور حمایت و بر اجرای کامل توافقنامه مینسک ازجمله رعایت آتش بس در شرق اوکراین اصرار دارد.
تیلرسون همچنین با رد امکان معامله بر سر مساله اوکراین گفت که آمریکا هیچ توافقی را در مورد حل مسائل اوکراین و سوریه نمی پذیرد.
رئیس جمهوری اوکراین هم از حمایت آمریکا در برابر آنچه که تجاوز روسیه به منطقه دونباس خواند و نیز رد الحاق شبه جزیر کریمه به این کشور قدردانی کرد.
پوروشنکو افزود: امروز اوکراین و آمریکا با همکاری یکدیگر از ارزش های دمکراتیک که دو کشور را متحد می کند، دفاع می کنند و به همین دلیل تحریم ها در مورد روسیه تا احیای تمامیت ارضی اوکراین باید حفظ شود.
تیلرسون وزیر خارجه آمریکا که شامگاه سه شنبه وارد مسکو شد و لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مذاکرات خود، روابط تیره و تقریبا منجمد دو کشور و مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله سوریه و اوکراین را بررسی می کنند.
تیلرسون پیش از این سفر تندترین مواضع را علیه روسیه گرفته و حتی این کشور را در رابطه با اوکراین متهم به تجاوزگری کرده بود که نشان می دهد رویکردهای واشنگتن علیه مسکو در حال سخت تر شدن است.
همزمان روسیه نیز روابط با مسکو را در دشوارترین وضعیت از زمان جنگ سرد اعلام کرده است.
وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: مسکو امیدوار است، مذاکرات سازنده ای با وزیر خارجه آمریکا انجام شود.
در این بیانیه با اشاره به وضعیت بسیار دشواری که روابط دو کشور در آن قرار دارد، آمده است: دولت سابق آمریکا تمامی تلاش های ممکن را برای تیرگی روابط دوجانبه، کاهش نفوذ بین المللی و تضعیف روسیه با اجرای تحریم های اقتصادی و مالی انجام داد.
اروپام*391 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال