نگاهی به آثار فاخر هنری پیرامون حضرت علی(ع) در موزه حرم رضوی

مشهد- ایرنا- یادگارها و آثار فاخر در قالب کتاب و اشیای موزه ای از حضرت امیر المومنین علی(ع) و درباره آن حضرت در گنجینه مخطوطات و موزه های آستان قدس رضوی واقع در حرم مطهر امام رضا(ع) در مشهد وجود دارد که در نوع خود بی نظیر هستند.

رئیس اداره مخطوطات سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی روز سه شنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: مناجات نامه حضرت علی(ع) با قافیه عین که به خط نستعلیق ممتاز به قلم 'میرعلی هروی' بوده و در نوع خود یک نسخه بی نظیر به شمار می رود در این گنجینه نگهداری می شود.
حجت الاسلام محمدحسن نوری نیا افزود: از دیگر آثار مربوط به حضرت علی(ع) قرآن کامل منسوب به امیر مومنان است که به خط کوفی بوده و بر اوراقی از پوست آهو یا به عبارت بهتر بر کاغذ پوستی نوشته شده است. تاریخ کتابت این قرآن در ترقیمه نسخه سال 40 هجری قمری قید شده است.
وی ادامه داد: یک نسخه بسیار ممتاز از نهج البلاغه نیز در گنجینه مخطوطات آستان قدس رضوی وجود دارد که با نسخه اصل مطابقت دارد و از آنجا که این نسخه ناقص الاول و ناقص الاخر است به شواهد خط و کاغذ می توان تخمین زد که باید مربوط به اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم باشد.
رئیس اداره مخطوطات سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: در این گنجینه یک نسخه ممتاز از نهج البلاغه به خط یاقوت مستعصمی وجود دارد که در تاریخ 701 هجری قمری کتابت شده است. این نهج البلاغه مشترکا از سوی کتابخانه و موسسه آل البیت قم چاپ نفیس شده است.
وی افزود: در این نسخه کلمات قصار حضرت علی(ع) به نظم و نثر با خط نستعلیق ممتاز به صورت استادانه کتابت شده است.
او ادامه داد: علاوه بر این نسخه ها، نهج البلاغه های زیادی در کتابخانه آستان قدس رضوی وجود دارد که دارای تنوع خاص به لحاظ اضافات، انواع خطوط، انواع کاغذها و تذهیبها هستند.

* آثار موزه ای درباره حضرت علی(ع)
معاون امور موزه های سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نیز گفت: آثار مختلفی درباره حضرت علی(ع) که بسیار فاخر نیز می باشند در گنجینه هدایای مقام معظم رهبری، گنجینه آثار تجسمی و گنجینه تمبر وجود دارد.
علی سوزنچی به تشریح آثار موزه ای در گنجینه هدایای رهبر معظم انقلاب پرداخت و افزود: گلدان بلوری طلایی مزین به اسامی ائمه اطهار(ع) اثر سیدمحمد نجدی، تابلوی خوشنویسی 'نادعلی' به خط نستعلیق و قلم محمد موحدیان، مجسمه 'عشق علی(ع)' اثر خسرو روشن، یک قطعه کاشی هفت‌ رنگ مربوط به حرم مطهر حضرت علی(ع) هدیه مدیرعامل سازمان مردم نهاد جامعه صالحین از آثار موزه ای است که در گنجینه هدایای رهبر معظم انقلاب موزه حرم امام رضا(ع) نگهداری می شود.
وی لوح فلزی مزین به اشعار دکتر سیدمصطفی جمال‌الدین شاعر بزرگ عراق در چوبی منبت کاری شده با نقش عطردان و نوشته ناد علی و اسمای پنج تن هدیه آصفعلی زرداری رئیس جمهور سابق پاکستان، تابلو خوشنویسی و تذهیب 'علی مع القرآن و القرآن مع علی' اثر و هدیه سیدسعید حسینی، کتاب نفیس 'علی (ع)' با جلد چوبی هدیه سیدعلی موسوی را از دیگر آثاری برشمرد که در گنجینه هدایای مقام معظم رهبری نگهداری می شوند.
معاون امور موزه های سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: در تالار استاد فرشچیان گنجینه هنرهای تجسمی این موزه نیز تابلوی 'پناه' به نشانه یتیم نوازی حضرت علی(ع) به عنوان یکی از آثار فاخر استاد محمود فرشچیان نگهداری می شود.
سوزنچی افزود: یکی از القاب امام علی(ع) 'ابوالأیتام' است و این اثر هنری نشان می دهد که حضرت تعدادی کودک یتیم را در آغوش گرفته و مهربانانه نوازش می ‌کند.
مسئول گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه آستان قدس رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: مجموعه ‌ای از تمبرهای یادبود و پاکت های مهر روز به همراه تابلوی تمبر 'علی ولی الله' در این گنجینه در معرض دید علاقه‌ مندان قرار گرفته است.
محمدحسین یزدی نژاد افزود: تمبرهایی با موضوع امام علی(ع) بین سالهای 1360 تا 1389 توسط شرکت پست جمهوری اسلامی ایران چاپ و منتشر شده که نمونه هایی از آن در این گنجینه نگهداری می شود.
وی ادامه داد: چاپ نخستین تمبر پستی بزرگداشت سال امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) در شمارگان 450 هزار قطعه سال 1379 یکی از تمبرهای بسیار زیبای منتشر شده است که علاقه مندان زیادی در بین کشورهای دیگر دارد.
او گفت: تابلوی نفیس تمبر 'علی ولی الله' از دیگر آثار برجسته در این گنجینه است که توسط ابراهیم زینالی خامنه، هنرمند تهرانی خلق و به موزه حضرت رضا (ع) هدیه شده است.
موزه آستان قدس رضوی در مشهد دارای بیش از هفت هزار شی موزه ای در قالب 16 گنجینه از جمله قرآن و نفایس، هدایای مقام معظم رهبری، هنرهای تجسمی، مدال، تمبر و اسکناس، سلاح، تاریخ مشهد، فرش، نجوم و ساعت، نقاشی، آبزیان، ظروف و است.
7489/1858**خبرنگار: میترا عبداللهی **انتشاردهنده: حسین کریم زاده

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال