هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

پرده‌برداری از دوره گذار اقتصاد ایران

تهران- ایرنا- ارایه یک تصویر واقعی از شرایط اقتصاد ایران در لحظه تحویل گرفتن آن توسط دولت یازدهم به منظور مطالعه تطبیقی آن با شرایط کنونی اقتصاد کشور، کار دشواری است.

علی قنبری معاون وزیر جهاد کشاورزی در ستون نگاه روز، روزنامه اعتماد، نوشت: چرا که دولت یازدهم پس از مواجهه شدن با واقعیت‌های تلخ شرایط تورم، رکود اقتصادی و تحریم‌های گسترده اقتصادی، به جای تبیین شرایط و واقعیت‌های تلخ اقتصاد کشور در آن دوره و تخریب دولت‌های نهم و دهم و رسانه‌ای کردن شرایط وخیم اقتصاد، به طور جدی درصدد گذر دادن اقتصاد از رکود عمیق به رونق بر آمد.

دولت یازدهم از بدو روی کار آمدن، به درستی اصلی‌ترین مشکل کشور را تحریم‌های اقتصادی و فساد اقتصادی گسترده ناشی از حذف مکانیسم‌ها و همچنین حذف بانک مرکزی از بسیاری از فرآیند‌های نقل و انتقال ارزی و ریالی در کشور دانست و همت و تمرکز خود را بر ترمیم شرایط اقتصادی و بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی گذاشت.

دولت بدون تزریق نا امیدی و ارایه تصویر دهشتناک اقتصاد کشور به عموم مردم و در شرایطی کاملا غیرپوپولیستی مبادرت به اصلاح و درمان بیماری‌های هشت ساله اقتصاد کشور کرد. با ایجاد انباشت انتظارات در پسابرجام، مترصد بازگرداندن امید به فضای رخوت زده سرمایه‌گذاری، تولید و تجارت ایران بود و با گذر به پسا برجام این امر محقق شد. به طوری که آثار پسا برجام نه تنها در سطح شاخص‌های تجارت بین‌المللی و نقل و انتقالات بین‌المللی بلکه به شکل عمیق و زیرپوستی و غیرمستقیم نیز تاثیرات خود را به شاخص‌های اقتصادی منتقل کرد.

به تصویر کشیدن برخی شاخص‌های کیفی در اقتصاد، کار دشوار و سختی است که تحقق آن در سایه فهم خرد اجتماعی و سهم رسانه‌ای دولت است و به این ترتیب نشان دادن این شاخص‌های کیفی مانند کاهش ریسک، کاهش نااطمینانی، افزایش ثبات و افزایش امید و کمی کردن آنها در قالب مدل‌های ریاضی تعدیل اقتصادی امری سخت و دشوار است. در واقع باید گفت که به تصویر کشیدن نقش این شاخص‌های کیفی در ایجاد چرخه‌های اقتصادی که نقشی اساسی و پنهان است تا حدودی در گرو پتانسیل فهم اجتماعی و برخورد صیانتی طبقه الیت جامعه در تفهیم و تبیین شرایط برای عموم مردم است.

دولت یازدهم در عمر نزدیک به چهار ساله خود، در انتخاب سیاست‌های اقتصادی متناسب با شرایط اقتصادی حاکم بر فضای سیاستگذاری درست عمل کرده و با ایفای نقشی جدی در تحقق یک دوره گذار از رکود تورمی گسترده به رونق غیر تورمی موفق عمل کرده است.

در نگاه کلی به سیاست‌های دولت نباید فراموش کرد که کاهش تاریخی درآمدهای نفتی که اصولا باید موجب تعمیق رکود شود با هدایت درست نقدینگی و تامین مالی دولت، با بهره‌گیری از سیاست‌های اقتصادی متناسب، همزمان با کنترل تورم، به رونق و خروج از رکود نزدیک شد و رشد اقتصادی مثبتی را به دست آورد به طوری که اقتصاد کمتر وابسته و ضربه پذیرتر را به وجود بیاورد.

عمده سیاست‌های کلان دولت در راستای اصلاح و تعدیل چرخه رکود بوده است اما رونق‌ها همواره تورمی هستند و چطور دولت دنبال خروج از رکود غیر تورمی بود، سوالی است که پاسخ آن بسیاری از ابهامات شرایط اقتصاد کلان کشور را روشن می‌کند.

در اقتصاد‌های بزرگ برای تولید رونق بدون تورم، هدف‌گذاری صادراتی صورت می‌گیرد و دولت یازدهم هم با توجه به کاهش درآمد ارزی حاصل از فروش نفت دنبال رونق به واسطه ایجاد اشتغال با سرمایه‌گذاری خارجی و افزایش قدرت جذب اقتصاد بود و پسا برجام می‌توانست با ترمیم درآمدهای ارزی و کاهش ریسک ایران با افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی رونق بدون تورم را کلید بزند.

با نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست‌جمهوری شکل و چیدمان این انتخابات در حال ساخته شدن است و چنانچه از شرایط عمومی بر می‌آید، جناح رقیب دولت فعلی، می‌خواهد از ابزارهای پوپولیستی برای پیروزی خود بهره‌گیری کند.

این در حالی است که تجربه یارانه‌های نقدی و آثار تخریبی آن بر اقتصاد کشور و کاهش قدرت خرید اقشار یارانه بگیر، بر دهک‌های پایین درآمدی نیز دیگر پوشیده نیست ولی با این حال، در شرایطی که بیم آن می‌رود که یک بار دیگر شعارهای مخرب پوپولیستی افکار عمومی را منحرف کند، نقش طبقه نخبگان اجتماعی و اقتصادی، به عنوان روشنفکران باید پر رنگ شده و رسالت اجتماعی خود را به عنوان بخشی از سرمایه اجتماعی ایفا کنند و واقعیت نقش ثبات اقتصادی کنونی و ترمیم چهره بین‌المللی ایران را برای مردم به تصویر بکشند.

*منبع:روزنامه اعتماد،1396،1،21
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**انتشاردهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال