هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

نهضت برنامه‌خواهی

تهران- ایرنا- این روزها به‌تدریج پارامترهای اصلی و فرعی معادلات انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم در حال آشکار شدن هستند.

روزنامه فرهیختگان در سرمقاله ای، آورده است: پارامترهایی که تا حدود زیادی می‌توان به مدد آنها تحولات آتی جغرافیای سیاست در کشور را پیش‌بینی و تحلیل کرد. به نظر می‌رسد این انتخابات به آوردگاه مواجهه حسن روحانی به‌‌عنوان تنها نامزد ائتلاف اصلاح‌طلبان، میانه‌روها و اصولگرایان معتدل با دو یا سه نماینده اردوگاه اصولگرایان بدل شود؛ مواجهه‌ای که با رای شهروندان این مرز پرگهر در 29 اردیبهشت‌ برنده آن مشخص خواهد شد.

در این روزها شعارها و وعده‌های جذابی از سوی برخی نامزدها و حامیان آنها مطرح شده‌ است که می‌تواند برای بسیاری از شهروندان ایرانی قابل تامل باشد و آنان را به شوق بیاورد؛ از تولید اشتغال برای همه عزیزان جویای کار گرفته تا حل مشکل تورم و گرانی.

برخی نامزدهای انتخابات حتی پا را فراتر از این گذاشته و از یارانه‌های 200، 300 هزارتومانی و حل معادله چندمجهولی گرانی مسکن خبر می‌دهند و تاکید می‌‌کنند با ورود آنان به پاستور، این مشکلات برطرف خواهند شد.

گویی این عزیزان اسم اعظم را از بر دارند و خاتم سلیمان بر انگشت! قابل‌تامل‌تر اینکه چنان سخن می‌گویند که کشور در حال حاضر ویرانه‌ای بزرگ است که نسخه آبادانی آن تنها در انبان آنها یافت می‌شود. حامیان نامزدها هم به‌گونه‌ای از نامزد خود سخن می‌گویند که ناخودآگاه شهروندان را به یاد قصه‌های هزارویک شب می‌اندازد؛ به‌ویژه قصه علاءالدین و چراغ جادو.

احتمالا قرار است ملت در 29 اردیبهشت دستی به چراغ جادو بکشند و برای حل مشکلات این کهن‌دیار غول چراغ جادو را احضار کنند. در این فضای پرغبار بی‌سوار، بیش از همه مدیران صادق، کارشناسان باسواد، دولتمردان کارآمد و اخلاق‌مدار افسوس می‌خورند؛ آنانی که رای ملت را به هر قیمتی نمی‌خواهند و برای اهداف مشروع خود حاضر نمی‌شوند از ابزار نامشروع بهره بگیرند.

این فضا اما به‌شدت مطلوب پوپولیست‌های بی‌شناسنامه و ماجراجو است؛ چهره‌هایی که تنها با چنگ‌زدن به چهره دیگران و بر‌پا کردن فضای پرهیجان درصددند با جلوگیری از تعقل شهروندان- در حالت عادی بسیاری از این نامزدها، انتخاب منطقی و عقلانی کمتر شهروندی خواهند بود- موجب افزایش آرای خود شوند. حال این پرسش پیش می‌آید که در برابر این روند نامبارک چه باید کرد؟

با نگاهی به دموکراسی‌های کارآمد دنیا درمی‌یابیم هرچند در برخی موارد معدود پوپولیست‌های بی‌شناسنامه در آنجا نیز برای مدتی سکان امور را به دست ‌گرفته‌اند در اکثر موارد نام چهره‌های وجیه و با کارنامه مقبول از صندوق‌های رای بیرون آمده ‌است. با نگاهی هرچند گذرا به این نظام‌ها درمی‌یابیم که مهم‌ترین عامل در ایجاد این روند؛ وجود نظام حزبی قدرتمند است؛ نظامی که در آن شهروندان سابقه، شعارها، برنامه‌ها و... اکثر نامزدها را به صورت کامل و شفاف در اختیار دارند و هنگام انتخابات، شهروندان نه به یک‌نفر که به یک تفکر و جریان سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و... رای می‌دهند.

این امر سبب می‌شود نامزدها توان بیان شعارها و وعده‌های عجیب و غیرقابل اجرا را نداشته باشند و از آن مهم‌تر پشت شعارهای فریبنده و احساسی پنهان نشوند. با این توضیحات می‌توانیم نگاهی به ساحت رقابت‌های سیاسی در این مرز پرگهر داشته باشیم.

متاسفانه با گذشت حدود 110 سال از عمر صندوق رای در ایران هنوز ساختار حزبی در ایران نهادینه نشده و یکی از چالش‌های بسیاری از سیاسیون در این کشور اقناع شهروندان به فعالیت‌های حزبی و اعتماد به این تشکل‌هاست. درباره دلایل این امر می‌توان ده‌ها مقاله و کتاب نوشت که قاعدتا از حوصله این نوشتار خارج است؛ با این حال این پرسش کلیدی بازهم مطرح است که امروز و در زمانی که هنوز نظام حزبی در کشور قوام نیافته وظیفه شهروندان برای خنثی‌سازی شعبده پوپولیست‌های بی‌شناسنامه ماجراجو چیست؟

در این زمینه قاعدتا علمای سیاست و اجتماع باید غور کنند و در مسیر تاریک و پرسنگلاخ شهروندان چراغی روشن کنند؛ اما عجالتا تا زمانی که نسخه‌ای برای این معضل اندیشیده نشده ‌است، پیشنهاد می‌شود که همه ما از رسانه‌ها گرفته تا شهروندان به‌جای ذوق‌زده شدن از شعارهای عزیزان نامزدهای انتخابات، در مقابل هریک از شعارهای آنان این پرسش‌ها را مطرح کنیم که «چگونه؟ با چه امکاناتی؟ با کدام برنامه؟» امید که با راه‌اندازی نهضت‌ برنامه‌خواهی گامی برای ساختن فردایی بهتر برای ایران برداریم.

*منبع:روزنامه فرهیختگان،1396،1،20
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**انتشاردهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال