هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

اخلاق سیاسی نشاط انتخاباتی

تهران- ایرنا- در آستانه انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری، دو اصل مهم بیش از همیشه مطرح می‌شود.

مجید انصاری معاون حقوقی رییس‌جمهور در ستون نگاه روز، روزنامه اعتماد نوشت: رعایت اخلاق سیاسی از یک سو و ایجاد نشاط انتخاباتی از سوی دیگر، دو اصلی است که باید مورد توجه همگان به خصوص کاندیداهای انتخابات و دست‌اندرکاران امر انتخابات قرار بگیرد که اگرچه طی چند دوره اخیر خیلی مورد تاکید قرار گرفته اما، کمتر به مرحله اجرا و عمل رسیده است.

نظام ما نظامی اسلامی است و پایه و اساس اسلام هم بر مبنای اخلاق قرار گرفته است. اساسا پیامبر اکرم (ص) فلسفه بعثت خود را اتمام مکارم اخلاق قرار داده‌اند. بنابراین رعایت اخلاق در همه عرصه‌ها، از جمله عرصه‌های سیاسی و اجتماعی و به خصوص موضوعی با اهمیت انتخابات بسیار قابل توجه است.

رعایت اخلاق در موضوعی که تمام گروه‌ها، احزاب و جریان‌های سیاسی و حتی مردم درگیر آن می‌شوند و حتی سال‌ها می‌تواند کشور را تحت تاثیر نتایج خود قرار ‌دهد، شرط مسلمانی است، حتی می‌توان گفت که فراتر از اسلام شرط انسانیت است.

به هرحال با زیرپا گذاشتن اصول اخلاقی چه توسط کاندیداها و چه از سوی طرفداران آنها و چه احزاب و گروه‌ها، طبیعتا حکمی از احکام قانونی هم نادیده گرفته می‌شود. این تخطی که هم قانونشکنی بوده و هم خلاف اصول انسانی است، زیبنده نظام جمهوری اسلامی ایران و اهداف و آرمان‌های بلند آن نمی‌تواند باشد.

این توصیه همیشگی حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری و بزرگان ما بوده است. همه باید بدانند که در فضای بداخلاقی، جامعه ما رشد نخواهد کرد و باید عادت کنیم که خواسته‌های خود را به خصوص در عرصه سیاسی با اقناع افکار عمومی و با ارایه راهکارها و برنامه‌های خود و بدون تخریب دیگران تعقیب کنیم.

مردم هم این را بهتر می‌پسندند. تجربه هم این را نشان داده است. به راستی محبوبیت آقای خاتمی چرا همچنان رو به افزایش است و با همه فشارهایی که نسبت به ایشان وجود دارد، کاهش نمی‌یابد؟ چون مردم ایشان را مظهر اخلاق و نجابت اخلاق ایرانی و اسلامی می‌دانند. مردم ما در برخورد با رفتارهای سیاسی، اخلاق و اخلاق‌مداری را انتخاب می‌کنند، بنابراین بداخلاقی‌ها قبل از اینکه به رقیب آسیب بزند به خود فرد یا جریان بداخلاق ضربه وارد خواهد کرد.

اما احساس من در این دوره از انتخابات فضایی روبه بهبود را نوید می‌دهد. غالب فعالان سیاسی بر این موضوع تاکید دارند که حرمت‌شکنی‌ها در انتخابات گذشته به خصوص از سوی کاندیداها که در برنامه‌های مناظره‌های انتخاباتی و در دولت‌های نهم و دهم انجام شد، آثار بسیار نامطلوب و فاجعه‌‌باری برای کشور ما داشت و هنوز هم برخی بداخلاقی‌ها ریشه در همان بنیانگذاری‌های نادرست دارد.

از این جهت کاندیداها و احزاب باید توجه داشته باشند که هنجارشکنی و بداخلاقی‌ها منحصر به همان روزهای انتخابات نیست و در همان زمان هم نمی‌ماند بلکه نتایج آن در لایه‌های مختلف اجتماعی رسوب می‌کند و به مثابه یک بیماری مسری به سایر عرصه‌ها و حوزه‌ها سرایت می‌کند و سال‌های سال فرهنگ جامعه را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

دومین موضوعی که با توجه به فرا رسیدن زمان انتخابات ذکر آن را مهم می‌دانم، شور و نشاط انتخاباتی است. امری که تحقق آن با برخوردی که طی هفته‌های گذشته با تعدادی از مدیران کانال‌های تلگرامی شده است، تحت تاثیر قرار گرفت. هرچند علت بازداشت این افراد را نمی‌دانم و از پرونده‌ای که برای آنان تشکیل شده بی‌خبرم اما، معتقدم که در آستانه انتخابات این اتفاق برای اصحاب رسانه و فضای رسانه‌ای کشور که پیشگامان شور و نشاط انتخاباتی هستند، خبر خوبی نبوده است.

به نظر من اگر احیانا تخلفات یا کاستی‌هایی هم از سوی این افراد صورت گرفته است حتی‌المقدر باید سعی شود که با تذکر و اقدامات پیشگیرانه با آنها برخورد شود. به هر حال فضای انتخاباتی ما نیاز به نشاط سیاسی دارد که عمدتا این امر از سوی اصحاب رسانه محقق می‌شود. به ویژه اینکه ما از گذشته تاکنون شاهد برخوردهای غیراخلاقی و تخریبی شدید برخی رسانه‌ها نسبت به شخص آقای روحانی هستیم اما برخورد چندانی با آنها صورت نگرفته است و بنابراین ممکن است که این امر شایبه‌هایی را به ذهن جامعه متبادر کند.

لذا باید برخورد با تخلفات، برخورد یکسانی باشد و امیدوار هم هستیم که تعدادی از اصحاب رسانه که بازداشت شدند مشکل خاصی نداشته باشند و قوه محترم قضاییه این مساله را در آستانه انتخابات حل و فصل کند.

*منبع:روزنامه اعتماد،1396،1،19
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**انتشاردهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال