هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

رقبای تازه وارد؛نمایندگان از نفس افتاده

تهران- ایرنا- طلیعه امسال با دو انتخابات مهم و اثرگذار همراه است. کرسی‌های آرایی که یکی سکان عالی‌ترین سطح مدیریت کشور را در اختیار رئیس جمهوری قرار می‌دهد و دیگری که سرنوشت برنامه‌ریزی شهرها و روستاها را در سال‌های آتی روشن می‌کند.

روزنامه ابتکار در سرمقاله ای به قلم علیرضا صدقی، نوشته است: گرچه گرمای تنور انتخابات ریاست جمهوری هنوز بر بدنه اجتماعی و فعالان مدنی تاثیر چندانی نداشته و بیشترین بحث و گفت‌وگوها در سطح شخصیت‌های برجسته سیاسی و جریان‌های متبوع هر یک باقی مانده است، اما با پایان یافتن زمان ثبت‌نام نامزدهای احتمالی شوراهای شهر و روستا و اعلام کاندیداتوری چهره‌های متعدد در این انتخابات، موج وسیعی در رسانه‌ها و میان فعالان شهری ایجاد شده است. آرایش نامزدهای تصاحب کرسی‌ شوراهای شهر و روستا و به ویژه کلان شهرهایی مانند تهران، حکایت از آن دارد که بسیاری از گروه‌های اجتماعی، تلاش دارند تا با حضور در این پارلمان تخصصی، اهداف و برنامه‌هایی را پی‌ریزی و دنبال کنند.

شاید بتوان یکی از دلایل بروز این وضعیت را مدیریت ناکارآمد شهری در بحران‌هایی نظیر فاجعه پلاسکو و مانند آن دانست. به هر روی، مردم نگران آینده و نحوه مدیریت شهرهای خود هستند و هر آن بیم دارند تا با بروز حوادثی مشابه، سکان هدایت شهر از دست ناخدای آن خارج شود. از این روست که بسیاری از جریان‌های اجتماعی و مدنی در تلاشند تا در پاسخ به این التهاب نامزدهایی را روانه خیابان بهشت کنند. اما فارغ از این مسئله اقبال گروه‌های مختلف نسبت به انتخابات این دوره شوراهای شهر و روستا، فراتر از دلایل مذکور است. تاکنون مشخص شده که تراز این دوره نسبت به ادوار گذشته بسیار متفاوت است. حداقل حضور نمایندگانی از اصحاب رسانه، داوران فوتبالی و آقازاده‌ها در کنار احزاب سیاسی و سلبریتی‌های ورزشی نشان می‌دهد که معادلات دوره‌های گذشته به کلی تغییر کرده و در انتخابات پیش‌رو باید در انتظار نتایجی متفاوت با گذشته بود.

تردیدی نیست که هر فردی می‌تواند علاوه بر حوزه تخصصی و زمینه فعالیت حرفه‌ای خود، نسبت به دیگر موضوعات نیز تسلطی نسبی داشته باشد. بدین معنی راندن نامزدهای انتخاباتی با برچسب‌هایی نظیر آقازاده، داور فوتبال، چهره ورزشی، شخصیت رسانه‌ای یا... به صواب و صلاح نیست. چه اینکه ممکن است هر یک از این افراد بتوانند در حوزه‌ای منفک از آن‌چه بدان شناخته می‌شوند، تاثیرگذار و کارآمد باشند. نکته اصلی در این میان، شناخت میدان‌داران اصلی صحنه انتخابات باشد.

در دوره‌های پیشین رسم بر این بود که سلبریتی‌های ورزشی در تعاملی دو سویه با جریان‌های سیاسی، به این جریان‌ها متمسک می‌شدند و هویتی سیاسی و اجتماعی می‌یافتند. نمونه این قبیل ارتباطات را به وضوح می‌توان در ورزشی‌های دوره‌های گذشته و دوره فعلی هم مشاهده کرد. اما این بار به نظر می‌رسد بازیگران تازه‌ای وارد میدان شده‌اند و باید منتظر ماند و مشاهده کرد که کفه کدام طرف سنگینی می‌کند.

آیا آقازاده‌ها می‌توانند با تکیه بر خوشنامی، قدرت و توان پدرانشان حضور در عرصه مدیریت کلان شهری را به دست گیرند و میدان‌دار این صحنه باشند؟ یا این اصحاب رسانه هستند که به دلیل ارتباط با آحاد جامعه و شناخت نسبی آن‌ها از فرآیندهای تبلیغاتی می‌توانند به بازیگران اصلی رقابت انتخاباتی تبدیل شوند؟ و یا گروه داوران فوتبالی هستند که با توجه به وجه عاقلانه خود، موفق به کسب موقعیت بالادستی در انتخابات می‌شوند؟ و سرآخر آیا همان سلبریتی‌های ورزشی در کنار جریان‌های سیاسی هستند که باز هم سکان‌دار انتخابات خواهند بود؟

پاسخگویی به این پرسش‌ها نیازمند گذر زمان و تبیین مرزبندی‌های آشکار و هویدا میان این رقبا است. اما آنچه بدون تردید می‌توان به آن اشاره کرد، کمرنگ شدن نقش و اثربخشی جریان‌های سیاسی و چهره‌های ورزشی است. به نظر می‌رسد رقبای تازه وارد فرصت و امکان فراوانی برای حضور در این کارزار انتخاباتی را در اختیار دارند. عملکرد شوراهای گذشته، ناکارآمدی و اهمال‌کاری مدیریت شهری، ناتوانی در بُعد نظارتی، شائبه ارتباطات ناسالم میان برخی نمایندگان و مدیران شهری، بی‌توجهی به خواسته‌ها و مطالبات عمومی شهروندان و... از جمله دلایلی است که بخش قابل توجهی از اعتبار نمایندگان فعلی شوراهای شهر و روستا را به چالش کشیده و اتاق فکر آن‌ها باید به سرعت برای ترمیم آن اقدام کند. هر چند به نظر می‌رسد برای هر اقدام سازنده‌ای زمان کافی وجود ندارد و این گروه‌ها لاجرم باید تغییری بنیادین در برنامه‌ها و عملکردهای خود ایجاد کنند.
به هر روی، می‌توان امیدوار بود اردیبهشت ماه امسال بیش از هر دوره دیگری انتخابات شوراهای شهر و روستا مورد توجه مردم و رای‌دهندگان واقع شود که به خودی خود حائز اهمیت بوده و اتفاق میمونی است.
*منبع:روزنامه ابتکار،1396،1،15
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**انتشاردهنده:شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال