هشدار فائو در مورد وخیم تر شدن ناامنی غذایی /

چهار کشور جهان در معرض خطر قحطی و گرسنگی

تهران - ایرنا - سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد: با توجه به وخیم شدن ناامنی غذایی، چهار کشور سودان جنوبی، سومالی، یمن و نیجریه (منطقه شمال‌شرقی) در خطر قحطی قرار دارند که تقاضا برای کمک‌های بشردوستانه و مقاوم‌سازی افزایش می یابد.

به گزارش ایرنا از نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در تهران، براساس تازه‌ترین گزارش جهانی بحران‌ غذایی که در بروکسل (پایتخت بلژیک) با مشارکت فائو با عنوان «گزارش جهانی بحران‌های غذایی 2017» تأکید دارد که بدون اقدام جدی و مداوم ممکن است افراد درگیر با ناامنی غذایی حاد دچار وضعیتی بدتر شده و به تدریج وارد گرسنگی شدید شوند.
آخرین گزارش فائو نشان می دهد که به رغم تلاش های بین المللی طی سال 2016، حدود 108 میلیون نفر در جهان با ناامنی غذایی شدید دست و پنجه نرم کرده اند که این رقم در مقایسه با آمار 80 میلیون نفری سال 2015 افزایش چشمگیری داشته است.
همچنین پیش‌بینی می‌شود در سال 2017،نمایندگی فائو در ایران می گوید؛ 108میلیون نفری که بر اساس این گزارش در سال 2016 از ناامنی غذایی شدید رنج برده‌اند، افرادی را که دچار سوءتغذیه حاد، فراتر از وضعیت عادی و نیز کمبود گسترده حداقلِ غذا، حتی با وجود کمک‌های خارجی شده‌اند، را در بر می‌گیرد.
این افزایش شدید ناامنی غذایی به طور عمده از مشکلات مردم جهان در تولید و دسترسی به غذا به دلیل مناقشات، افزایش بی‌سابقه قیمت مواد غذایی در بازارهای محلی کشورهای آسیب‌دیده و شرایط آب‌وهوایی غیرمنتظره مانند خشکسالی و بارش‌های نامنظم در پی پدیده ال‌نینو، ناشی شده است.
این وضعیت شامل خانوارهایی که تنها با مصرف بذر‌ها، دام‌ها و دارایی‌های کشاورزی ضروری برای تولید غذا در آینده، غذای خود را تأمین می‌کنند، می شود.
بنا بر«گزارش جهانی بحران‌های غذایی 2017» در میان بدترین 10 بحران انسانی، درگیری‌های داخلی عامل اصلی 9 بحران به شمار می‌آیند که این امر نشان دهنده پیوند قوی میان صلح و امنیت غذایی است.

به گزارش ایرنا، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد یا فائو از سازمان‌های بین‌المللی است که در زمینهٔ توسعهٔ کشاورزی فعالیت دارد.
سازمان فائو در سال ۱۹۴۵ توسط ۴۴ کشور عضو سازمان ملل متحد تأسیس شد. این سازمان از مرکز فائو و از طریق شبکه جهانی بالغ بر حدود 90 اداره برای گسترش و مدرنیزه کردن کشاورزی، جنگلداری، شیلات و تأمین غذای مناسب برای همگان، به کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند.
هدف این سازمان، بالا بردن سطح زندگی و بهبود تغذیه مردم جهان، توزیع مناسب مواد غذایی در مناطق مختلف جهان و ایجاد امنیت غذایی است.
مبارزه با سوءتغذیه با ارائه اطلاعات لازم به کشورهای مختلف؛ از دیگر اهداف فائو است که بازدهی کشاورزی و سطح تغذیه در جهان را افزایش داده است. مقر این سازمان واقع در شهر رم در کشور ایتالیا است.
فائو به اعضایش شامل اتحادیه ارو‍پا و ۱۸۳ کشور خدماتی ارئه می‌دهد و در این راه با هزاران همراه در سراسر جهان، از سازمان‌های جامعه مدنی مانند گروه‌های کشاورزان و سازمان‌های بشر دوستانه تا دیگر موسسات ملل متحد، بانک‌های توسعه و بخش خصوصی، همکاری می‌کند.
مساعدت به کشورهای در حال توسعه با در اختیار گذاشتن امکانات فنی، کمک به دولت‌ها در جهت تعیین خط مشی و مشاوره در برنامه‌ریزی و جمع‌آوری، بررسی و انتشار اطلاعات از اهداف این سازمان بین المللی است.
اقتصام**9186*1579* خبرنگار: هما همت خواه * انتشار : مرضیه فاتحی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر