هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

همه مخاطب پیام نوروزی رهبری هستند

تهران- ایرنا- «من شعار امسال را «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال» قرار می‌دهم؛ یعنی اقتصاد مقاومتی عنوان کلّی است، بعد تولید و اشتغال؛ این مجموع نقاطی است که بایستی همه روی آن متمرکز بشوند. مطالبه من و مطالبه‌ مردم از مسئولان عزیز و محترم این است که روی این دو نقطه متمرکز بشوند و کارها را با برنامه‌ریزی انجام بدهند و ان‌شاءالله در پایان سال نتایج آن را بتوانند به مردم گزارش کنند.»

روزنامه فرهیختگان در سرمقاله ای، آورده است: این جملات بخشی از پیام‌ مقام معظم رهبری در نوروز 96 بود؛ جملاتی که نشانگر دغدغه‌های ایشان در سال‌های اخیر است. اگر به سیر نامگذاری‌‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای سال‌های مختلف در نزدیک به سه دهه اخیر توجه کنیم در خواهیم یافت که ایشان در هر کدام از این سال‌ها با نگاهی آسیب‌شناسانه به مسائل مهم سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و... مهم‌ترین چالش‌های کشور را بررسی و با تدوین نسخه‌ای مناسب، از مسئولان و مردم می‌خواهند تا با تلاشی مضاعف در این زمینه‌ها فعالیت کنند.

در سال‌های اخیر و پس از خروج کشور از گردنه‌های صعب دیپلماتیک توسط تدابیر حسن روحانی رئیس‌جمهوری و تیم او، مقام‌معظم رهبری بیش از گذشته به اقتصاد کشور و معیشت مردم توجه داشته و خواهان کاهش مشکلات در این عرصه‌ها شده‌اند.

کافی است نامگذاری‌های دو سال اخیر و توجه ویژه ایشان به اقتصاد مقاومتی را مورد مداقه قرار دهیم تا دریابیم که ایشان تا چه اندازه نگران وضعیت معیشت شهروندان این کهن‌دیار هستند. امسال نیز آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اشتغال و تولید خواهان ارتقای اقتصاد کشور و همچنین رفع مشکلات شهروندان آسیب‌پذیر شدند. مقام‌معظم رهبری با این نامگذاری به درستی بر یکی از مهم‌ترین پارامترهای توسعه درون‌زا در کشور انگشت‌ گذاشتند.

پیامد منطق افزایش تولید، تولید اشتغال است و تولید اشتغال سبب افزایش توانمندی شهروندان در خرید محصولات تولیدی شده و سبب رونق اقتصاد کشور می‌شود. در این مجال اما چند نکته مهم باید مورد توجه قرار بگیرد؛ نخست اینکه متاسفانه در سال‌های اخیر برخی از نهادها و مسئولان کشور بدون توجه به محتوا و جوهره پیام نوروزی مقام‌معظم رهبری تنها در قالب بیلبورد، سمینار و... به این پیام توجه کرده و تصور می‌کنند با الصاق عبارات نامگذاری شده ایشان بر در و دیوار رسالت خود در این زمینه را به انجام رسانده‌اند.

متاسفانه بسیاری از این قبیل اقدامات نه‌تنها در مسیر منویات ایشان نیست بلکه با توجه به بار مالی که بر بیت‌المال وارد می‌کند، در خلاف جهت روح کلی نامگذاری‌های سالانه ایشان قرار دارد. از نکات دیگری که باید به آن اشاره کرد این نکته کلی است که خطاب مقام‌معظم رهبری در پیام‌های نوروزی تنها دولت نیست، بلکه همگی شهروندان و همچنین ارکان نظام است.

با این توضیح باید تاکید کرد که در زمینه عملی شدن خواست ایشان همه نهادها و ارکان نظام از دولت و قوه قضائیه گرفته تا مجلس، نیروهای نظامی، آستان‌های مقدسه، شهرداری‌ها و... باید پاسخگو باشند و در آخر سال هرکدام از آنها اقدامات خود را به صورت دقیق و شفاف در اختیار شهروندان این مرز پرگهر قرار دهند.

قرار نیست در آخر سال همه بخش‌ها سکوت کنند و تنها از دولت انتظار پاسخگویی داشته باشند. با این توضیحات امیدواریم که در پایان سال 96 همه ارکان نظام کارنامه خود در زمینه تولید و اشتغال را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند. در پایان این نوشتار اما نمی‌توان از یک نکته دیگر گذر کرد و آن نکته نیز وضعیت سیستم بانکی کشور در فضای تولید و اشتغال است.

با توجه به نام امسال به نظر می‌رسد برای رسیدن به اهداف مقام ‌معظم رهبری باید تغییرات گسترده‌ای در سیاستگذاری‌های این بخش ایجاد شود. در این زمینه در روزهای بعد به صورت مفصل سخن خواهیم گفت.

*منبع: روزنامه فرهیختگان، 1396.1.14
**گروه اطلاع رسانی**2059**9131**انتشار دهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال