مرگ 'مک گینس' فرمانده سابق ارتش جمهوری‌خواه ایرلند

لندن - ایرنا - 'مارتین مک گینس' فرمانده سابق ارتش جمهوری‌خواه ایرلند (بازوی نظامی شین فین ) و وزیر اول سابق ایرلندشمالی روز سه‌شنبه براثر یک بیماری نادر قلبی درگذشت.

به گزارش ایرنا، مک گینس که در ژانویه امسال از سمت معاونت 'آرلن فاستر'، سر وزیر ایرلندشمالی و رهبر حزب دمکراتیک وحدت طلب، استعفا داده بود در سن 66 سالگی چشم از جهان فروبست.
وی در سال 2007 میلادی به‌عنوان معاون وزیر ایرلندشمالی وارد حکومت ائتلافی حزب دمکراتیک وحدت طلب شده بود.
مارتین مک گینس، پس از استعفایش از معاونت وزیر اولی ایرلندشمالی و کناره گیری از رهبری حزب شین فین، اعلام کرده بود که به دلیل بیماری برای همیشه از دنیای سیاست کناره‌گیری می‌کند.
اما استعفای مارتین مک گینس' از معاونت 'آرلن فاستر' سر وزیر ایرلندشمالی سبب فروپاشی دولت ائتلافی ایرلندشمالی پس از 10 سال شد.
مارتین مک گینس که نقش مؤثری در پایان درگیری‌های مسلحانه در ایرلندشمالی و برقراری صلح با دولت بریتانیا داشت، در دهه 70 میلادی برای دفاع از حقوق اقلیت کاتولیک در ایرلندشمالی به ارتش جمهوری‌خواه ایرلند پیوست.
'مک گینس' پس از سال‌ها مبارزه برای استقلال ایرلندشمالی، در سال 1998 میلادی با دولت کارگری تونی بلر نخست‌وزیر انگلیس وارد مذاکره شد.
این مذاکرات درنهایت با امضا توافق صلح موسوم به «پیمان جمعه نیک» به بیش از 30 سال خشونت در ایرلندشمالی پایان داد.
حزب شین فین (Sinn Féin) در حال حاضر علاوه بر داشتن 27 کرسی در مجلس محلی ایرلندشمالی، چهار کرسی در مجلس عوام و یک کرسی در پارلمان اروپا است.
«جری آدامز» از سال 1983 میلادی تاکنون رهبری شین فین در کل ایرلند را بر عهده دارد و رهبر شاخه ایرلندشمالی آن برعهده 'میشل اونیل ' است.
میشل اونیل، 40 ساله و وزیر بهداشت دولت محلی ایرلند شمالی، در اواخر ژانویه گذشته به دنبال کنارگیری 'مارتین مک گینس' از رهبری حزب شین فین، به عنوان جانشین او انتخاب شد.
ایرلندشمالی واقع در شمال جزیره ایرلند در حال حاضر به همراه انگلیس، اسکاتلند و ولز، کشور بریتانیا را تشکیل می‌دهد.
بحران ایرلندشمالی از سال 1968 آغاز شد و تا 1998 میلادی که دولت کارگری به رهبری 'تونی بلر' توافق صلح 'جمعه نیک ' را امضاء کرد، ادامه داشت. در این سه دهه بیش از 3600نفر کشته و حدود 50000 نفر زخمی شدند.
اما فضای سیاسی ایرلندشمالی به‌رغم پایان درگیری‌های مسلحانه، همچنان میان جمهوری خواهان و طرفداران دولت مرکزی انگلیس موسوم به اتحادگرایان تقسیم‌شده و این مساله سبب پیچیده‌تر شدن مسایل این منطقه شده است.
اروپام**4**1552/انتشار دهنده: قاسم شریعتی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال