سفر به قشم ارزان می شود

قشم - ایرنا - رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی قشم گفت: یکی از چالش های بزرگ حوزه گردشگری این جزیره هزینه بالای سفر می باشد و از این رو برای فراهم کردن مقدمات سفر ارزان به قشم برنامه ریزی شده است.

به گزارش شامگاه دوشنبه ایرنا، حمیدرضا مومنی در جمع خبرنگاران گفت: قشم ظرفیت های کم مانندی در حوزه گردشگری دارد اما هزینه سفر در شرایط کنونی قابل قبول نیست و از این رو تمهیدهایی همچون ارتقای امکانات فرودگاه و کاهش بهای سفر هوایی جهت رونق گردشگری در دستور کار قرار گرفته است.
وی از تلاش ها برای راه اندازی خط هوایی اختصاصی قشم خبر داد و افزود: تلاش هایی برای خریداری قشم ایر در سال جاری صورت گرفت که بنا به دلایلی محقق نشد اما مذاکره اولیه با شرکتی کانادایی برای لیزینگ هواپیما انجام شده که پس از دریافت مجوز از هواپیمایی کشوری، نیمه نخست سال خطوط هوایی اختصاصی قشم راه اندازی خواهد شد.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم بیان کرد: راه اندازی خط هوایی به مقصد قشم راهی برای ارایه بلیت ارزان به مسافران است که هزینه های آن بین منطقه آزاد، مرکزهای تجاری و هتل ها تقسیم می شود و در اوج سفرها این هزینه جبران خواهد شد.
او با اشاره به 375 هزار تن مسافر ورودی از فرودگاه قشم در سال 94 اضافه کرد: این تعداد در سال 95 از مرز 500 هزار تن گذشت و برای امسال تلاش داریم به 700 هزار تن برسد که در این راستا با اعمال تغییراتی در سالن کنونی فرودگاه تلاش شده خدمات بهتری به مسافران ارایه شود و سالن جدید فرودگاه نیز تا خرداد ماه به بهره برداری خواهد رسید.
مومنی ادامه داد: همچنین مذاکره هایی با وزارت تعاون و معاونت اقتصادی این وزارتخانه جهت استفاده از ظرفیت های سرمایه گذاری صندوق های زیر مجموعه آن در حوزه حمل و نقل ریلی و هوایی جهت توسعه گردشگری قشم با بهای ارزان تر انجام شده است.
وی افزود: بر اساس توافق های صورت گرفته در سال جاری چند واگن قطار از مبدا تهران به مقصد بندرعباس چارتر خواهد شد تا از آنجا مسافران با شناورها به قشم منتقل شوند؛ همچنین با صندوق ذخیره فرهنگیان توافقی صورت گرفته تا از ظرفیت کارکنان و بازنشستگان آموزش و پروش جهت رونق گردشگری استفاده شود.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم در ادامه عنوان کرد: نوروز سال گذشته 785 هزار نفر به این جزیره سفر کردند و تا کنون بیش از 60 هزار نفر وارد قشم شدند و امسال پیش بینی می شود تعداد مسافران به حدود یک میلیون تن برسد.
او با اشاره به ورود بیش از 10 هزار دستگاه خودرو به قشم اضافه کرد: جهت کاهش مدت زمان ورود زمینی به قشم از بندر پهل، فرآیندها مکانیزه شد تا زمان انتظار از چند ساعت به کمتر از 30 دقیقه برسد که این مهم می تواند سفری آرام و راحت برای مسافران به همراه داشته و با حذف صف های طولانی در مبادی ورودی میزان حوادث جاده ای به دلیل خستگی رانندگان نیز کاهش یابد.
مومنی گفت: جهت ارایه تسهیلات بیشتر به مسافران نوروزی 10 کمپ پارک با ظرفیت هفت هزار و 500 چادر با امکاناتی همچون نمازخانه، حمام، سرویس بهداشتی، سینماشب و سایر امکانات رفاهی مورد نیاز در نقاط مختلف جزیره احداث شده است.
وی با بیان اینکه تا سال 92 چهار هزار و 200 تخت در قشم فعال بود اضافه کرد: در دوره دولت یازدهم چهار هزار و 800 تخت نیز به این تعداد اضافه شد، از جمله 11 هتل سال 95 به بهره برداری رسید و چهار هزار تخت از جمله نخستین هتل پنج ستاره جزیره نیز سال آینده به ظرفیت اماکن اقامتی اضافه خواهد شد.
مدیرعامل منطقه آزاد قشم گفت: همچنین 68 کاشانه میهمان نیز ایجاد شده که پدیده جدیدی در حوزه گردشگری است و اشتغال قابل قبولی نیز به همراه دارد و می تواند بخشی از بار حوزه گردشگری را نیز به دوش بکشد.
او افزود: در راستای افزایش مدت ماندگاری گردشگران خارجی نیز کاشانه میهمان ها ملزم به معرفی خدمه ها جهت آموزش زبان انگلیسی، استانداردسازی خدمات نرم افزاری و سخت افزاری شدند.
مومنی با بیان اینکه 12 میلیون و 500 هزار تن در سال 95 به این جزیره وارد و خارج شدند گفت: منطقه آزاد به طور مستقیم درآمدی از بخش گردشگری ندارد زیرا هتل ها و مراکز تفریحی در اختیار بخش خصوصی است اما در مجموع حدود 25 درصد درآمدهای این جزیره از حوزه گردشگری است که با توجه به ظرفیت های موجود، رقم اندکی است و باید با توسعه مرکزهای گردشگری این میزان افزایش یابد.
قشم به عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس در جنوب استان هرمزگان واقع شده و با برخورداری از جاذبه های طبیعی، تاریخی و تجاری سالانه میزبان بیش از پنج میلیون تن مسافر است.
انتشاردهنده: محمد ملاحمزه زاده
8123

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال