500 زندانی واجد شرایط در زنجان، تعطیلات نوروز به مرخصی می روند

زنجان - ایرنا - مدیر کل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان زنجان گفت: 500 زندانی واجد شرایط با توجه به بخشنامه رئیس قوه قضائیه و آثار مثبت حضور زندانیان در کنار خانواده٬ روزهای عید به مرخصی می روند.

علاءالدین کریمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همچنین به مناسبت دهه فجر و برای نخستین بار در کشور، با کمک بلاعوض ستاد دیه کشور، همه زندانیان جرایم غیرعمد با بدهی کمتر از 220 میلیون ریال، به تعداد 48 نفر آزاد شدند.
گفتنی است٬ این کمک بلاعوض شامل زندانیان با جرایمی مربوط به مهریه نمی شد.
وی اعلام کرد: با کمک و حمایت ستاد دیه و گذشت تعدادی از شاکیان از حقوق خود تاکنون، تعداد 203 نفر از زندانیان جرایم غیرعمد استان زنجان آزاد شدند.
کریمی با بیان اینکه کل بدهی این زندانی ها مبلغی نزدیک به 125 میلیارد ریال بود، تصریح کرد: از این مبلغ نزدیک به 62میلیارد ریال توسط شاکیان مورد بخشودگی و گذشت قرار گرفته است.
وی با اشاره به رویکرد مثبت ستاد دیه در استان، خاطرنشان کرد: با پیگیری های ستاد، حمایت این اداره کل و معتمدان شهر، مبلغی قریب 17 میلیارد ریال جریمه این افراد به صورت بلاعوض پرداخت شده است.
کریمی تاکید کرد: از این مبلغ، آورده خود مددجویان قریب 14 میلیارد ریال بوده و مبلغ 30 میلیارد ریال نیز به صورت تسهیلات مصوب از طریق ستاد دیه برای آزادی محکومان پرداخت شده است.
گفتنی است با حمایت ستاد دیه و گذشت تعدادی از شاکیان از حقوق خود طی سال گذشته بیش از 190 نفر از زندانیان جرایم غیرعمد زنجان آزاد شده اند.
وی تصریح کرد: نقش تشکل های مردم نهاد، فعالان فرهنگی، مذهبی، اجتماعی، معتمدان شهر و مسئولان در موضوع کمک به زندانیان جرایم غیر عمد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
کریمی با اشاره به اهمیت رسانه در فرهنگ سازی مسائل اجتماعی، گفت: کمک های مردمی به زندانیان به واقع کمک به حفظ بنیان خانواده و جلوگیری از افزایش ناهنجاری در جامعه است.
وی اظهار کرد: برای جلوگیری از گسترش جرایم اجتماعی باید مسئولان و خانواده ها از حیث فرهنگی - تربیتی اقدامات مناسبی را در خانواده ها انجام دهند.
وی گفت: طی سال جاری با تلاش ریش سفیدان، معتمدان شهر و مسئولان قضایی، 6 نفر از محکومان به قصاص نفس با رضایت اولیای دم بخشیده شدند.
به گزارش ایرنا٬ آمارها نشان می دهد جمعیت کیفری ورودی به ندامتگاه های زنجان سال 95 نسبت به سال 93، بیش از 30 درصد کاهش داشته است.
این آمار طی همچنین امسال نسبت به سال گذشته بیش از 9 درصد کاهش ورودی جمعیت کیفری به زندان های استان را نشان می دهد.
کمتر از سه درصد زندانیان زنجان را بانوان و بیش از 97درصد از زندانیان را آقایان تشکیل داده اند، همچنین محکومان مواد مخدر و سرقت به ترتیب بیشترین تعداد زندانیان این استان هستند.
3216/6085
خبرنگار: سجاد کریمی ** انتشار دهنده: رویا رفیعی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال