همزمان با اعلام آمادگی بروکسل بر شروع مذاکرات برگزیت؛

انگلیس روند خروج از اتحادیه اروپا را از 29 مارس رسما آغاز می کند

لندن - ایرنا - «دیوید دیویس» وزیر برگزیت انگلیس روز دوشنبه از فعال شدن ماده 50 پیمان لیسبون که آغازگر شروع رسمی مذاکرات خروج این کشور از اتحادیه اروپا است، در روز 29 مارس ( نهم فروردین ماه) خبر داد.

به گزارش ایرنا، تارنمای دولت انگلیس به نقل از «دیوید دیویس» وزیر برگزیت اعلام کرد: ژوئن سال گذشته مردم انگلیس در جریان تصمیمی تاریخی به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند. از این رو، چهارشنبه هفته آینده دولت در نظر دارد تا این تصمیم را اجرایی سازد و رسما روند خروج از اتحادیه اروپا را از طریق فعال ساختن ماده 50 پیمان لیسبون آغاز کند.
وی افزود: ما در آستانه مذاکرات مهمی برای یک نسل در کشور قرار داریم، هدف ما رسیدن به توافقی است که برای تمام ملت ها و مناطق انگلیس خوب پیش برود و مشارکتی مثبت میان انگلیس و دوستانمان و متحدانمان در اتحادیه اروپا را رقم زند.
در همین حال دفتر نخست وزیری انگلیس نیز امروز (دوشنبه) اعلام کرد که «ترزا می» نخست وزیر انگلیس قرار است در نامه ای به شورای اروپا، رسما فعال شدن ماده 50 پیمان لیسبون را اعلام کند.
وی متعاقبا روز چهارشنبه آینده تصمیم دولت را به اطلاع نمایندگان مجلس عوام خواهد رساند.
به گزارش منابع انگلیسی، «تیم بارو» سفیر انگلیس در اتحادیه اروپا صبح امروز (دوشنبه )، دفتر شورای اروپا در بروکسل را از تصمیم دولتش در رابطه با فعال کردن ماه 50 پیمان لیسبون در 29 مارس آینده مطلع کرده است.
در همین حال کمیسیون اروپا روز ‏دوشنبه اعلام کرد همه ‏چیز برای خروج انگلیس ‏از اتحادیه اروپا آماده ‏است.
‏‏سخنگوی کمیسیون اروپا گفت: ‏از طرف اتحادیه اروپا ‏همه چیز برای آغاز ‏روند مذاکرات ‏ خروج انگلیس از ‏اتحادیه اروپا آماده ‏است.
‏سخنگوی کمیسیون اروپا ‏این سخنان را بعد از ‏اعلام انگلیس مبنی بر ‏اینکه روند خروج ‏انگلیس از اتحادیه ‏اروپا از تاریخ 29 ماه ‏مارس آغاز خواهد می ‏کند بیان کرد. ‏
براساس ماده 50 پیمان لیسبون که در دسامبر 2007 میلادی تصویب شد، دولت‌هایی که بخواهند از اتحادیه اروپا خارج شوند، باید این ماده را فعال و مطابق آن عمل کنند.
براساس این ماده، دولت متقاضی خروج از اتحادیه اروپا با فعال‌سازی ماده 50، دو سال فرصت خواهد داشت تا چگونگی خروج از اتحادیه، نحوه عقد قرارداد با دیگر کشورهای عضو اتحادیه و شرایط مربوط را از جمله چگونگی دسترسی به بازار مشترک، چگونگی تردد شهروندان کشورها و وضعیت افرادی که در کشورهای دیگر زندگی و کار می‌کنند، تدوین کنند اما دولت‌های 27 کشور دیگر، باید این موارد را به تصویب برسانند.
در مدت این دو سال، دولت انگلیس کماکان متعهد است تعهداتش را به‌عنوان عضو اتحادیه اروپا، اجرا کند.
مردم بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز، ایرلندشمالی) در روز 23 ژوئن ماه جولای 2016 ( سوم تیرماه 1395) با شرکت در همه‌پرسی رأی به خروج از اتحادیه اروپا دادند.
در همه‌پرسی 23 ژوئن ( سوم تیرماه ) 51.9 درصد مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا و 48.1درصد آنها به ماندن در این اتحادیه رأی دادند.
اروپام**4**ن**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال