جامعه جهانی بر حفاظت از میراث فرهنگی در برابر جنگ و تروریسم تاکید کرد

تهران-ایرنا- هفت کشور جهان متعهد شدند که 75.5 میلیون دلار به پروژه های تحت حمایت سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد 'یونسکو' برای حفاظت از میراث فرهنگی جهان در برابر جنگ و تروریسم کمک کنند.

خبرگزاری فرانسه بدون اشاره به نام این کشورها گزارش داد، از این میان فرانسه قول داد که 30 میلیون دلار و امارات متحده عربی 15 میلیون دلار برای حفاظت از میراث فرهنگی در برابر تروریسم و جنگ کمک کنند.
این تصمیم در یک گردهمایی در موزه لوور پاریس با حضور نمایندگان کشورهای مختلف جهان و میزبانی فرانسوا اولاند گرفته و مقرر شد، ابتکار عمل اعلام شده از سوی یونسکو، امارات و فرانسه در مورد حفاظت از میراث فرهنگی جهان در برابر جنگ و تروریسم مورد بررسی قرار بگیرد.
هدف ائتلاف بین المللی برای حفاظت از میراث فرهنگی در مناطق جنگ زده و پرمناقشه اختصاص بودجه 100 میلیون دلاری تا سال 2019 است.
اولاند در این مراسم گفت: در بامیان، موصل، تدمر و مناطق دیگر جهان شاهد نابودی میراث فرهنگی جهان هستیم.
این بودجه با هدف جلوگیری از نابودی مکان های تاریخی در مناطق پرمناقشه جهان مورد استفاده قرار خواهد گرفت و به بازسازی مکان های تاریخی آسیب دیده کمک می کند.
همچنین سوئیس تعهد داده که از نظر فنی به ائتلاف بین‌المللی حفظ میراث فرهنگی در خطر جنگ کمک کند که این کمک 8 میلیون دلار برآورد شده است.
ایتالیا، بریتانیا، آلمان، چین، کره جنوبی و مکزیک نیز قول داده‌اند که در آینده به این ائتلاف کمک مالی کنند یا در حوزه‌های علمی و دیپلماتیک در این زمینه یاری رسانند.
طرح ایجاد یک صندوق بین‌المللی برای حفظ میراث فرهنگی در خطر جنگ و تروریسم اولین بار به دو سال پیش باز می‌گردد، زمانی که فرانسوا هولاند از سالن خورساباد در موزه لوور بازدید کرد. این سالن روز دوشنبه محل برگزاری کنفرانس هفت کشور بود.
دو سال پیش نیروهای گروه دولت اسلامی (داعش) به غارت و تخریب آثار فرهنگی در سوریه و عراق پرداختند. همچنین به موزه باردو در تونس حمله شد.
حدود 40 کشور جهان در کنفرانس دسامبر گذشته در ابوظبی قول دادند که از طرح حفاظت از میراث فرهنگی جهان حمایت کنند.
پس از آن که تروریست های داعش در ماه مه 2015 شهر تاریخی تدمر در سوریه را اشغال و بخش های تاریخی این شهر را نابود کردند. این گروه تروریستی همچنین شهر نمرود در عراق را با استفاده از بولدوزر و مواد منفجره ویران کردند.
شبک **اروپام**9234** 1917**مترجم: اطهر اینانلو **انتشار دهنده: سید محمد باقر نوربخش

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال