سید حسن خمینی: سال نو فرصتی برای افزایش محبت و رفاقت انسانی و اجتماعی است

شهرری ـ ایرنا ـ تولیت آستان مقدس امام راحل(ره) گفت: سال نو فرصتی برای افزایش محبت و رفاقت انسانی و اجتماعی و زدودن قلوب از کینه، نفرت و تنفر است و در این صورت جامعه پیشرفت می کند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی روز دوشنبه در مراسم تحویل سال 1396 در حرم مطهر امام راحل(ره) با اشاره به فرمایش پیامبر اعظم(ص) که می فرماید هر روز خود را نوروز کنید افزود: معنای این حدیث گهربار این است که به همدیگر هدیه دهیم و با هم ارتباط داشته باشیم و صله رحم کنیم.
وی با بیان اینکه زندگی انسان ها بیش از هر چیزی وابسته به مهربانی است افزود: اگر انسان ها به هم مهربانی کنند وابسته و دلبسته به هم می شوند.
یادگار امام افزود: نوروز به معنای مواصله و برای رسیدن به محبت و رفاقت بین انسان ها است تا در پرتو آن به آرامش برسند.
سید حسن خمینی با بیان اینکه جامعه انسانی به محبت و رابطه وابسته است افزود: ارتباط مبتنی بر خیرخواهی جامعه انسانی را شکل می دهد و در این صورت است که انسانیت قوام پیدا می کند و همه مشکلات را می توان در این قالب برطرف کرد.
وی گفت: رفت و آمدهای نوروزی که در این ایام رونق دارد باعث قوام اجتماعی و افزایش محبت انسان ها بین یکدیگر می شود.
سید حسن خمینی گفت: بهار فرصتی برای دست کشیدن از بدی ها است و انسان باید در این ایام در میان اجتماعات حقد، حسد، بدی و کینه را از بین ببرد.
وی هدیه دادن و دید و بازدید را از سنت های نبوی ذکر کرد و گفت: بسیاری از مشکلات در جامعه ناشی از بی اطلاعی از یکدیگر است و اگر رابطه افزایش یابد و جامعه آمیخته با روابط سالم باشد بسیاری از مشکلات برداشته می شود.
سید حسن خمینی گفت: گسترش روابط بین انسانی باعث از بین رفتن سوتفاهم ها شده و در این صورت است که می توانیم گره زندگی یکدیگر را بگشاییم اما اگر روابط محدود باشد عده ای از این فرصت استفاده کرده و با بدگویی افراد را نسبت به هم بدبین می کنند.
وی همچنین با بیان اینکه ارتباطات انسانی باعث اطلاع یافتن از مشکلات یکدیگر می شود افزود: این فرصتی است که بتوانیم دردی از دیگران را برطرف کنیم.
سید حسن خمینی گفت : رمز سعادت جامعه محبت مردم به یکدیگر و علاقه حاکمان به مردم و مردم به حاکمان است و در این صورت است که جامعه روی سعادت دیده و امکان پیشرفت پیدا می کند.
مراسم تحویل سال نو روز دوشنبه ساعاتی پیش از لحظه تحویل سال با اقامه نماز ظهر و عصر، قرائت قرآن، مداحی و سپس سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی و قرائت همگانی دعای تحویل سال در فضایی معنوی در حرم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
خانواده معظم شهدا و ایثارگران، اقشار مختلف مردم مومن و خداجو از جمله روحانیون و جمعی از اعضای بیت امام راحل(ره) از جمله حاضران این مراسم باشکوه بودند.
6139 /1484
خبرنگار: محمد بیدارمنش**انتشار دهنده : اصغر رضاخانی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال