در پیامی به نشست بین المللی رسانه ها در بیروت

خدادی:رسانه ها می توانند پل ارتباطی میان ادیان باشند

بیروت-ایرنا-«محمد خدادی» مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی در پیامی به کنفرانس بین المللی «رسانه ها؛ ناشر تمدن ها و رابط گفت و گو» در بیروت، با تاکید بر ضرورت پایبندی رسانه ها به اخلاق، گفت: رسانه ها می توانند پل ارتباطی بین ادیان و منادی ارزش های اخلاقی باشند.

به گزارش ایرنا، این کنفرانس دو روزه که امروز (دوشنبه) کار خود را آغاز کرد به همت وزارت رسانه ها و خبرگزاری ملی لبنان در هتل هیلتون بیروت برگزار شده است.
میهمانان در این کنفرانس که بیشتر آنها از مدیران ارشد رسانه های مهم منطقه ای و جهانی و صاحبنظران در این عرصه هستند، در قالب نشست های تخصصی موضوعی به بررسی مسائل مرتبط با رسانه ها می پردازند.
در پیام محمد خدادی که امروز رئیس دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در بیروت، آن را در نشست قرائت کرد آمده است:امروزه بشر همه امکانات و فناوری و دانش خود را به کار گرفته است تا از تنهایی‌هایش بکاهد و ارتباطاتش را گسترده‌تر کند؛ چون انسان، توسعه و زندگی بهتر را در سایه ارتباطاتِ گسترده‌تر یافته است. نظریه‌هایی مانند ایجاد دهکده جهانی، برداشته شدن مرزها و به وجود آمدن پول واحد، پیامد همین گرایش به ارتباطات است. اما ارتباطات، زمانی که بر بستر اطلاعاتِ درست شکل بگیرد، با سرعت بیشتری توسعه می‌یابد. برعکس، هرگاه ارتباطات بر مبنای اطلاعاتِ نادرست پا گرفته، بشر در روابطش دچار مشکلات جدی شده است.
در ادامه این پیام آمده است: عوامل گوناگونی می تواند بر کیفیت ارتباطات اثر بگذارد. اعتقادات مذهبی یکی از این عوامل است. برای مثال، پدیده‌ داعش از افراط‌گرایی مذهبی و از قرائتی نادرست سرچشمه گرفته که بیش از هر چیز، در خدمت بدخواهان اسلام است؛ قرائتی که تصویر واقعی اسلام که مبتنی بر رحمانیت است را مخدوش می‌کند. امروز داعش سر را برای کشتن نمی برد، بلکه این کار را می‌کند تا چهره‌ای خشن از اسلام به نمایش بگذارد. متاسفانه رسانه‌ها بعضا اخبار این جنایات را به صورت گسترده پوشش می‌دهند و توجه نمی‌کنند که پرهیز از انتشارِ بذر خشونت و نفرت، از وظایف حرفه‌ای رسانه است.
خدادی با اشاره به اینکه «مذهب» و «نیاز به ارتباطات» دو واقعیت تاثیرگذار در جوامع هستند گفت: اکنون رسانه‌ها می‌توانند نقش پل ارتباطی را برای کشف و انتشار زمینه‌های مشترک میان باورمندان به ادیان گوناگون ایفا کنند. همه ادیان الهی دست‌کم سه هدف مشترک را دنبال می کنند: 1. وحدانیت، 2. همزیستیِ مسالمت آمیز، 3. امید.
مدیرعامل ایرنا افزود: همه ادیان، مخالف فقر و تبعیض هستند و همه آنها از عدالت پشتیبانی می‌کنند. بر مبنای همین نقاط مشترک است که هندوان و مسلمانان در هند و شیعیان و سنی ها در پاکستان و ایران و کشورهای دیگر برای قرن‌ها در کنار یکدیگر با صلح و آرامش زندگی کرده‌اند. از آنجایی که رسانه‌ها باید اطلاعات را گردآوری، پردازش و پخش کنند، پرسش اساسی این است که آیا رسانه‌ها در این مورد، وظیفه خود را به درستی انجام داده‌اند؟
خدادی در ادامه پیامش به نشست بیروت گفت: چرا همیشه خبر بد، تیتر یک (خبر فوری = بریکینگ نیوز) است؟ آیا رسانه‌ها خود از زمینه‌های مشترک میان پیروان ادیانِ گوناگون آگاهند؟ چه درصدی از محصولات خبریِ ما، مبلغ صلح و چه درصدی از آنها مبلغ نفرت هستند؟ چند گزارش هماهنگ با منافع مردم و چند گزارش هماهنگ با منافع دولت‌ها نوشته می شود؟ چند درصد از رسانه‌ها حاضرند صلح و عدالت را بر منابعِ مالی ترجیح دهند؟
مدیرعامل ایرنا با تاکید بر اینکه رسانه‌ها نیازمند بازنگری در رویکردها و سیاست‌هایشان هستند خاطرنشان کرد: الگوی کنونی که بر برجسته کردن اخبارِ بد مبتنی است، روزی تغییر خواهد کرد، اما این تغییر هرچه زودتر رخ دهد، برای خود رسانه‌ها نیز بهتر خواهد بود؛ چراکه امروزه حیات رسانه‌ها از سوی شبکه‌های اجتماعی، دستخوش تهدید شده است. اخبار خوب، اکثریت چشمگیری از خبرها را در شبکه‌های اجتماعی تشکیل می‌دهند و این، نشان‌دهنده گرایشی روزافزون در میان مردم است: مردم از صلح پشتیبانی می‌کنند.
خدادی در پایان پیامش گفت: رسالت رسانه‌ای ما، بر صلح‌خواهی و همزیستی مسالمت‌آمیز تاکید دارد. امیدوارم این همایش بتواند به هر میزانِ ممکن، مشوق همزیستی و همدلی میان همه مردم جهان و بویژه مسلمانان باشد.
خاورم**2054
انتشاردهنده:محمد خواجوئی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال