با حضور مشترک هزاران زائر ایرانی و عراقی،

سال در جوار عتبات مقدسه با نام مبارک ائمه اطهار (ع) تحویل شد

نجف -کربلا- ایرنا- ساعت 13 و 28 دقیقه و 40 ثانیه به وقت محلی بغداد، درحالی سال در عراق چرخید که در جوار عتبات مقدسه در نجف اشرف، کربلای معلا، کاظمین و سامراء نام مبارک ائمه اطهار (ع) با دعای ویژه تحویل سال درهم آمیخت و به این مناسبت، معنویتی وصف ناپذیر بخشید.

به گزارش خبرنگار ایرنا، درحالی که هزاران زائر ایرانی و عراقی در اطراف مرقد مطهر امیرمومنان (ع) در ساعات پایانی سال، سرگرم خواندن دعای توسل بودند، با نزدیک شدن آخرین دقیقه پایانی تحویل سال، بانگ 'لبیک یا علی (ع)' و 'حیدر حیدر' زائران ایرانی و عراقی، آسمان نجف اشرف را فرا گرفت.
در اطراف ضریح مقدس، به هر سو نقل و شیرینی پراکنده می شد و اشک و لبخند درهم آمیخته بود و فقط تنها بانگی که به گوش می رسید نام مبارک علی (ع) بود که تا لحظه تحویل سال فروکش نکرد.
آنچه در این مراسم بیش از همه دیدنی بود، زائران ایرانی و عراقی بودند که به خاطر حلول سال جدید شمسی و آمدن بهار نو، همدیگر را در آغوش می گرفتند بدون اینکه همدیگر را بشناسند و به هم تبریک می گفتند و هریک برای کشور دیگری، آرامش و صلح را تمنا می کرد.
اختلاف زبانی بین دو ملت به نظر می رسید در این لحظات تحویل سال برداشته شده بود و زائران ایرانی به زبان فارسی یا بعضا عربی شکسته یا زوار عراقی به زبانی فارسی لهجه دار خود، به همدیگر حلول سال جدید را تهنیت گفتند و نقل و شیرینی به همدیگر تعارف کردند.
سفره های هفت سین امسال در اطراف حرم امیرمومنان (ع)، با دعا و توسل ها گره خورد و لحظاتی بعد از تحویل سال، اطراف حرم را آیین های خودجوش نوحه خوانی و جشن در برگرفت.
ذکر حضرت فاطمه زهرا (س) با توجه به اینکه مقارن با ایام سالروز میلاد دخت پیامبر اسلام (ص) شده است، در نجف اشرف و در کنار حرم امیرمومنان علی (ع) سرفصل اشعار همه مداحان بود.
در کربلا و بین الحرمین نیز همانند هر سال زائران ایرانی سفره های متنوع و دیدنی هفت سین را پهن کردند و در ساعات پایانی سال برای صلح و آرامش در منطقه و جهان دعا کردند.
در کاظمین و سامراء نیز حضور همزمان زائران ایرانی و عراقی در این روز دیدنی بود هرچند که در سامراء به رغم تعداد انداک زائران اما اکثر آنها را ایرانیان تشکیل می دادند و سفره هفت سین را تا آنجا در جوار امامین عسکریین (ع) امتداد داده بودند و برای ظهور حضرت امام عصر (عج) دعا کردند.
براساس یک سنت دیرینه در عراق، در سال جدید شمسی مردم این کشور به ویژه شیعیان به زیارت مرقد امیرمومنان علی (ع) مشرف شده و سپس بر سر قبر بستگان از دست رفته می روند و نذورات توزیع می کنند.
آنچه در این مراسم ها جلب توجه می کرد، همکاری تولیت های عتبات مقدسه در عراق بود که از طریق بلندگوهای حرم با این آیین سنتی ایرانیان همراه شده و به این مراسم معنویتی توصیف ناپذیر بخشیدند.
دعا برای پایان بخشیدن به تروریسم و یاد کردن از خانواده های شهدا و ذکر سلامتی برای رزمندگان الحشدالشعبی و نیروهای عراق و ایران و برقراری صلح و آرامش در منطقه و پایان جنگ در عراق، سوریه، یمن و لیبی و آزادی قدس شریف از جمله دعاهایی بود که از بلندگوی عتبه علوی (ع) با آمین گویی زائران همراه شد.
شبک**خاورم**4*353*1770*1392**انتشار: ابوالفضل بابایی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال