اردوغان بار دیگر اروپا را به همدستی با گروه های تروریستی متهم کرد

آنکارا- ایرنا- رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بار دیگر کشورهای اروپایی را به همدستی و همکاری با گروه های تروریستی متهم کرد.

به گزارش ایرنا، اردوغان روز دوشنبه طی یک سخنرانی انتخاباتی در استانبول گفت: 'آنها به وزیر و نماینده مجلس ترکیه اجازه سخنرانی در اروپا نمی‌دهند، اما با تجمع گروه تروریستی پ.ک.ک مخالفتی ندارند ولی ما در راه خود در مبارزه با تروریسم استوار هستیم.'
وی بیان کرد: 'اقدامات علیه ترکیه به مرحله جدیدی وارد شده و کشورهایی که پیش از این با مسلح کردن گروه های تروریستی و مزدور به ما فشار می آوردند، دیگر مستقیم وارد میدان شده‌اند و نقاب از چهره این کشورها افتاده است.'
وی افزود: 'اهل عناد نیستیم، ولی مقاومت خواهیم کرد و به کسانی که ترکیه را تهدید می‌کنند، می گویم دیگر آن روزها گذشته است و این کشور تسلیم تهدیدها و استبداد شما نخواهد شد و اجازه نخواهیم داد حتی یک شهروند ما مورد آزار قرار گیرد و هر کشوری که دست به این کار بزند، باید منتظر عواقب آن باشد.
وی مدعی شد که در تمام زمینه‌ها در ترکیه موانع برداشته شده و زنان با حجاب و بدون هیج مانعی در سمت‌های دولتی، در بالاترین رده‌های کسب و کار، قوه قضائیه، نیروهای مسلح و در همه پست‌ها حضور دارند.
وی همه پرسی تغییرات قانون اساسی در روز 16 آوریل را روز تصمیم‌گیری در ادامه این مسیر عنوان کرد و گفت: این روز نقطه عطفی برای ترکیه خواهد بود و با برقراری سیستم ریاستی، مردم تصمیم گیرنده خواهند بود.
وی مدعی شد: سیستم ریاستی ضامن وحدت ملی و برادری ترکیه 80 میلیونی خواهد بود و این سیستم جدید با ساختار متمرکز ترکیه هم منافاتی ندارد چرا که این ساختار حفظ خواهد شد.
ه گزارش ایرنا، روز شنبه هزاران نفر از معترضان به دولت ترکیه طی تظاهراتی در شهر فرانکفورت آلمان علیه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و همه پرسی ماه آوریل شعار دادند و پرچم هایی با تصاویر عبدالله اوجالان رئیس زندانی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) حمل کرده و با تروریست خواندن اردوغان، خواستار آزادی اوجالان شدند که این امر موجب خشم دولت ترکیه شد.
روابط میان آنکارا و برلین در پی ممانعت از سخنرانی وزیر امور خارجه ترکیه در آلمان و لغو چند برنامه انتخاباتی مقامات ترکیه در شهرهای مختلف آلمان طی دو هفته اخیر تیره شده است.
تنش بین ترکیه با کشورهای اروپایی طی دو هفته اخیر به اوج خود رسیده و کشورهای اروپایی سخنرانی انتخاباتی مقامات ترک در شهرهای مختلف اروپا را ممنوع و یا لغو کرده اند که این امر، تنش سیاسی بین ترکیه و اروپا به خصوص با هلند و آلمان را در پی داشته است.
همچنین ممانعت از سخنرانی وزیر امور خارجه ترکیه در آلمان و نیز صادر نشدن مجوز ورود هواپیمای وی به شهر روتردام هلند و جلوگیری از حضور وزیر خانواده و سیاست های اجتماعی این کشور در اجتماع ترک تبارها در شهر روتردام هلند موجب شد که مقامات دو طرف سخنان تندی علیه همدیگر به زبان آورند.
اردوغان پس از ممنوعیت برگزاری گردهمایی وزیران دولت ترکیه در آلمان و هلند، این اقدامات را فاشیستی و ناشی از اسلام هراسی و بیگانه ستیزی توصیف کرد.
این تنش ها از زمانی آغاز شد که دولت آنکارا برای حضور در اجتماع ترک تبارهای آلمان و هلند برنامه های سخنرانی انتخاباتی با حضور مقامات رسمی خود در حمایت از رای 'آری' به همه پرسی تغییرات قانون اساسی ترکیه که 16 آوریل(27 فروردین ماه 96) قرار است برگزار شود، تدارک دیده و برنامه ریزی کرد ولی دولت آلمان و هلند از اجرای این برنامه ها جلوگیری کردند.
دولت ترکیه در انتخابات همه پرسی قانون اساسی این کشور چشم امید به آرای مثبت همه اتباع ترکیه ساکن داخل و خارج از این کشور دارد.
همه پرسی اصلاح 18 ماده قانون اساسی ترکیه برای گذر از نظام پارلمانی به نظام ریاستی در تاریخ 16 آوریل سال جاری میلادی (27 فروردین ماه) برگزار می شود و در این انتخابات افزون بر 58 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند.
همچنین برای برگزاری این انتخابات، 164 هزار صندوق رای در داخل ترکیه پیش بینی شده و علاوه بر این، در 59 کشور نیز برای اخذ آرای اتباع ترکیه در خارج از کشور برنامه ریزی شده که رای گیری از آنها در 119 نمایندگی سیاسی و در 32 واحد گمرکی انجام می شود.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال