صاعقه پنج نفر را در ایلام مصدوم کرد

ایلام - ایرنا - مدیرکل امور عشایری ایلام گفت: پنج نفر از اعضای یک خانواده عشایری در روستای «ترن» از توابع بخش زرنه در شهرستان ایوان بر اثر برخورد صاعقه دچار مصدومیت و سوختگی شده و توسط امدادگران هلال احمر به بیمارستان منتقل شدند.

«علی سلیمی» شامگاه یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: پس از این حادثه، آسیب دیدگان توسط نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر ایوان برای مداوا به مراکز درمانی در این شهر انتقال داده شدند.
وی افزود: به علت شدت حادثه 2 نفر از مصدومان به خاطر سوختگی شدید به بیمارستانی در ایلام منتقل شدند و سه نفر نیز که به صورت سطحی مصدوم شده بودند پس از مداوا از بیمارستان مرخص شدند.
سلیمی در خصوص میزان خسارت وارد شده به عشایر استان ایلام به علت بارش شدید باران گفت: هنوز گزارشی در این زمینه دریافت نکرده ایم ولی مدیران امور عشایری شهرستان ها پیگیر وضعیت عشایر و احشام آنها هستند.
سلیمی یادآور شد: به علت بارش شدید باران برخی راه های عشایری در این استان از جمله راه های عشایری زردلان و هلیلان در شهرستان چرداول و تجریان بخش چوار شهرستان ایلام مسدود شده که با کمک عوامل راهداری عملیات بازگشایی آنها در دست انجام است.
مدیرکل هواشناسی ایلام نیز با اشاره به استقرار سامانه بارشی در آسمان این استان گفت: سامانه بارشی که در حال حاضر در نقاط مختلف استان فعال است تا فردا (دوشنبه) به بارش های خود ادامه می دهد.
یوسف شیخ الملوکی با بیان اینکه شدت بارش ها امشب (یکشنبه) هم ادامه دارد ولی از فردا بتدریج از شدت آن کاسته می شود، اظهار کرد: از ابتدای فعالیت این سامانه بارشی (صبح یکشنبه) تاکنون در ایلام 35، ایوان45.2، سرابله 33.4، لومار20.3، دهلران 18.9، دره شهر 16، مهران 24.6، بدره 16.5، آبدانان 12.9 و ارکواز 23 میلی متر باران باریده است.
مدیرکل مدیریت بحران استان ایلام هم با هشدار به مردم به خاطر شرایط نامساعد جوی گفت: گردشگران نوروزی و عشایری که در طبیعت و در چادر بسر می برند به علت فعالیت شدید و تند سامانه بارشی از نزدیک شدن به حریم رودخانه ها پرهیز کرده و از اسکان در بستر مسیل ها و رودخانه ها خودداری کنند.
احمد کرمی اظهار کرد: این سامانه بارشی که با وزش باد شدید و بارش باران همراه است در برخی نقاط این استان از جمله شهر ایلام موجب آبگرفتگی معابر شده است.
وی افزود: به همه فرمانداران، بخشداران و شهرداران تاکید شده تا خروج کامل سامانه بارشی در حالت آماده باش بسر برند و آمادگی لازم را برای مقابله با بروز حوادث احتمالی داشته باشند.
کرمی یادآور شد: با توجه به اخطار و هشدارهای هواشناسی استان ایلام در خصوص این سامانه بارشی، ستاد بحران نیز در روزهای گذشته در خصوص آب گرفتگی مسیرها و سیلابی شدن رودخانه ها و مسیل ها هشدارهای لازم را داده است.
وی با اشاره به اینکه در آستانه آغاز سال نو قرار داریم و به رسم هر سال تعدادی از هم استانی ها، مسافران و گردشگران در دامان طبیعت و مناطق کوهستانی برای گذارندن تعطیلات بسر می برند، تاکید کرد: گردشکران قبل از هر گونه اقدام در خصوص اسکان در طبیعت پیش بینی شرایط جوی را از هواشناسی بگیرند.
کرمی همچنین با اشاره به اعلام آماده باش به فرمانداران به عنوان رئیسای شورای هماهنگی بحران شهرستان ها، شهرداران، بخشداران و اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران، از مردم، عشایر، دامداران، زنبورداران و کشاورزان خواست جوانب احتیاط را رعایت کنند تا از بروز خسارت احتمالی باران های تند و سیلابی جلوگیری شود.
مدیرکل مدیریت بحران استان ایلام از مسئولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین رسانه های استان خواست اطلاعات لازم را به صورت مستمر در اختیار گردشگران قرار دهند.
به گزارش ایرنا، استان ایلام امسال نسبت به سال گذشته با کاهش محسوس نزولات جوی همراه بود و این استان سالی کم بارش و خشک سال را پشت سر گذاشت.
با این وجود از ابتدای سال زراعی جاری ( اول مهر تا پایان شهریور سال بعد) 248 میلی متر بارندگی در استان ایلام ثبت شده که نسبت به بلندمدت 33 و در مقایسه با سال گذشته 61 درصد کاهش بارندگی داشته ایم.
در همین مدت شهر ایلام 247 میلی متر بارش را تجربه کرده که در قیاس با سال گذشته 68 و نسبت به بلند مدت 44 درصد کاهش نزولات جوی را داشته است.
بیشترین بارش در سال زراعی جاری از آن شهرستان بدره با 339 میلی متر بارش بود که این مقدار بارش نسبت به بلند مدت 58 و سال گذشته سه درصد کاهش نشان می دهد.
شهرستان مهران نیز با 71 میلی متر بارش در مقایسه با پارسال 73 و میانگین بلند مدت 61 درصد کاهش کمترین مقدار بارش نزولات جوی در سال زراعی جاری را ثبت کرده است.
پیش بینی های هواشناسی بیانگر بارش موثر و مطلوب باران در فروردین ماه سال 1396 است.
خبرنگار: زهرا موسوی *شبس*1613* انتشار دهنده: عبدالله غفاری
7172/9002

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال