تازه ترین های انتخابات 96

ملاحظات انتخاباتی در تحدید فعالیت رسانه های مجازی

تهران- ایرنا- واکنش چهره های مختلف سیاسی به خبر برخورد برخی نهادهای امنیتی با تعدادی از مدیران شبکه های مجازی اصلاح طلب طی روزهای گذشته، از منظر تحولات انتخاباتی قابل بررسی است.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، تعطیلات نوروزی از امروز یکشنبه 29 اسفندماه آغاز شد اما به نظر می رسد احزاب و شخصیت های سیاسی در حدود 2 ماه مانده به انتخابات، همچنان فعالیت های سیاسی خود را ادامه دهند و تعطیلات نوروزی سبب توقف این فعالیت ها نشود؛ این مهم را می توان از خبرهای انتخاباتی پرشمار در روزهای اخیر دریافت.
واکنش ها به خبر تحدید فعالیت های برخی کانال های تلگرامی نزدیک به دولت، فعالیت انتخاباتی برخی نامزدها در فضای مجازی، اعلام نامزدی چهره های سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب، تحرکات واگرایانه برخی اصولگرایان، دعوت اصولگرایان به تمکین از تصمیم جمعی و ... مهمترین خبرهای انتخاباتی در روزهای گذشته بود.

**واکنش ها به خبر بازداشت مدیران کانال های تلگرامی اصلاح طلب
انتشار خبرهایی از برخورد برخی نهادهای امنیتی با شماری از رسانه های مجازی طرفدار دولت به واکنش هایی از سوی شماری نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی در روزهای گذشته منجر شد.
«علی مطهری» نایب رییس مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با یکی از رسانه های داخلی با اشاره به بازداشت برخی مسوولان کانال‌های تلگرامی اصلاح طلب و همچنین نحوه بازداشت مدیر روزنامه فرهیختگان خواستار توضیح وزیر اطلاعات درباره موضوع شد.
مطهری اظهار داشت: از وزیر اطلاعات می‌خواهم که درباره هر دو موضوع توضیح قانع‌کننده بدهند و روشن کنند که این دو اقدام کار چه نهادی بوده است؛ چون تنها نهاد اطلاعاتی پاسخگو که نام آن در قانون اساسی آمده وزارت اطلاعات است و اگر دیگران در کار او دخالت می‌کنند به هرحال مسوولیت با این وزارتخانه است. اگر وزیر اطلاعات پاسخ قانع‌کننده ندهد سوال از وزیر و در صورت لزوم استیضاح او را پیگیری می‌کنیم.
همچنین چهار عضو فراکسیون امید مجلس در نامه‌ای به رییس‌جمهوری خواستار پاسخگویی وزرای اطلاعات، دادگستری، کشور و ارشاد در این ارتباط شدند.
در بخشی از این نامه آمده است: با بستن فضای سیاسی و تعطیلی رسانه‌های اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا در تلگرام و فضای مجازی، انگیزه مشارکت مردم در انتخابات کاهش خواهد یافت.
این در حالی است که حجت‌الاسلام والمسلمین «محمدجعفر منتظری» دادستان کل کشور پنجشنبه شب با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، گفت: ما در آستانه یک تحول دیگر- انتخابات - هستیم و اگر کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی بخواهند علیه افراد و مصالح کشور سوءاستفاده کنند و خلاف قانون مرتکب شوند، قطعا برخورد می‌شود.
با این حال هنوز واکنش ها به خبر بازداشت فعالان رسانه ای ادامه دارد. روز شنبه 28 اسفند ماه «محمود صادقی» نماینده مجلس طی نامه ای به سرلشگر «محمد علی جعفری» فرمانده سپاه پاسداران در مورد بازداشت برخی مدیران کانال های تلگرامی اصولگرا اظهار نگرانی کرد.
همچنین «فاطمه سعیدی» عضو فراکسیون امید در گفت و گو با یکی از رسانه های داخلی در این خصوص گفت: ما از طرق مختلف پیگیر وضعیت بازداشت برخی فعالان فضای مجازی هستیم و امیدواریم با مجموعه رایزنی های صورت گرفته این فعالان که عمدتا جوان هستند تا پیش از آغاز سال نو آزاد شوند.

**وعده های یارانه ای بقایی
«حمید بقایی» معاون اجرایی احمدی نژاد که پس از اعلام نامزدی در انتخابات، فعالیت انتخاباتی گسترده ای را در فضای مجازی آغاز کرده، این روزها برای جذب نظر مردم، وعده هایی را مطرح می کند که از دیدی بسیاری از صاحبنظران رنگ و بوی عوامگرایانه دارد. بقایی به تازگی وعده هایی مبنی بر واریز مستقیم یارانه مطبوعات به حساب خبرنگاران، اجرای طرح بیمه بازنشستگی زنان خانه دار، تداوم پرداخت یارانه به همه مردم، افزایش مبلغ یارانه و ... را در کانال شخصی خود مطرح کرده است.
بقایی در کانال تلگرامی خود نوشت: طبق محاسبات انجام شده در سال اول می توان رقم یارانه نقدی را به2.5 برابر یعنی هر نفر ماهانه 113هزار و پانصد تومان و سپس به سرعت به بالای 200 هزار تومان رساند.
او در مطلب دیگری وعده داد: درصورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، ثبت نام مجدد انجام می شود و یارانه افرادی که قطع شده دوباره برقرار خواهد شد.
ابن در حالی است که پس از گذشت بیش از 6 سال از آغاز طرح هدفمندسازی یارانه ها، بیشتر کارشناسان اقتصادی به پرداخت یارانه نقدی مستقیم به شهروندان ایرانی نقد جدی وارد می کنند و معتقدند اجرای ناقص و نیم بند طرح هدفمندی یارانه ها، بسیاری از منابع دولت را که می توانست به توسعه زیرساخت ها اختصاص یابد، هدر داده است. از نظر بسیاری از کارشناسان، اجرای این طرح باید مورد بازبینی جدی قرار گیرد.

**حمایت تمام قد تیم احمدی نژاد از بقایی و پشت پرده های آن
تیم احمدی نژاد عزم خود را برای حمایت از بقایی در انتخابات جزم کرده اند و برای اثبات صلاحیت او نزد مردم به طور جدی تلاش می کنند. «عبدالرضا داوری» مشاور رسانه ای احمدی نژاد که پیش از این نسبت بقایی با احمدی‌نژاد را مانند نسبت دکتر فاطمی با دکتر مصدق دانسته بود، به تازگی در گفت و گو با یکی از رسانه های داخلی، به دفاع تمام قد و به زعم خود مستدل از بقایی پرداخت.
در بخش هایی از مصاحبه داوری می خوانیم: بقایی تنها کاندیدی است که طعم تلخ پرونده‌سازی و بازداشت را چشیده است. بقایی به سمت شعار جامع حقوق بشر در بستر مردم‌گرایی حرکت خواهد کرد. بقایی استکبارستیز است نه آمریکاستیز یا غرب‌ستیز.
به گفته داوری، ما بنا نیست تنش‌آفرینی و جنگ‌افروزی کنیم. آن چه که من می‌فهمم از رفتار و گفتار آقای بقایی، تکیه ایشان بر صلح‌طلبی و جنگ‌ستیزی است.
داوری در بخش دیگری از مصاحبه خود گفت: اگر آقای بقایی در انتخابات 96 نباشد، اصلاً رقابت معنا ندارد. انتخاباتی وجود ندارد. انگار مثلاً شما بخواهید، بین سیب قرمز و سیب زرد، یکی را انتخاب کنید. مطلقاً دو جریان جمنا و اعتدالی تفاوت زیربنایی ندارند؛ تفاوت‌شان فقط در روبناها است.
حمایت جمعی احمدی نژادی ها از بقایی، از دید برخی ناظران سیاسی، استراتژی انتخاباتی آنان برای پیروزی نامزدی غیر از بقایی در انتخابات است. به نوشته یکی از روزنامه های اصلاح طلب در روزهای گذشته، احمدی‌نژاد تصمیم گرفته با طرح نامزدی مساله‌دارترین عضو تیم خود، با رد صلاحیت وی در انتخابات، از خود و بقایی چهره‌ای مظلوم و در عین حال معترض و اپوزیسیون در افکار عمومی ساخته و سپس با انباشت مطالبات مردمی، نامزد اصلی خود را که بی‌سروصدا در انتخابات ثبت‌نام کرده و ازسوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شده به مردم معرفی کند. او به دنبال تکرار تجربه هاشمی- روحانی در انتخابات سال 92 است.
همچنین «امیر محبیان» فعال سیاسی اصولگرا در گفت و گو با یی از روزنامه های اصلاح طلب به تحلیل بازی سیاسی احمدی نژادی ها پرداخت و گفت: هدف اولیه از طرح بقایی آن است که خط فاصل مشخصی بین احمدی نژاد و اصولگرایان کشیده شود و هواداران تکلیف خود را بدانند و الا ممکن بود هواداران احمدی‌نژاد مثل گوشت قربانی بین گروه‌ها تقسیم شوند.
محبیان افزود: دوم اینکه، احمدی‌نژاد نشان می‌دهد که مهار نشدنی است. اگر دست و پای احمدی‌نژاد را هم ببندند با اشارات چشم و ابرو کار خود را می‌کند. سوم اینکه در عمل نشان می‌دهد جسارت ورود به حوزه‌هایی را دارد که نه اصولگرایان قادر به ورود هستند و نه اصلاح‌طلبان.

**پاسخ وزارت امور اقتصادی و دارایی به ادعاهای اقتصادی احمدی نژاد
وزارت امور اقتصاد و دارایی با ارایه گزارشی به ادعاهای اخیر «محمود احمدی نژاد» رییس جمهوری پیشین در مورد وضعیت اقتصادی ایران در دولت های نهم و دهم پاسخ داده و بر آن خط بطلان کشیده است.
در بخشی از این گزارش می خوانیم: بدیهی است اتخاذ رویکرد مبتنی بر داده‌های گلچین شده و روایت قلب شده از واقعیت جهت القای شرایط مطلوب اقتصادی به عامه، فاقد وجاهت منطقی بوده و امری است که متاسفانه به کرات و بویژه در مقاطع انتخاباتی از سوی برخی از سیاسیون به بوته نقد گذاشته می‌شود. جنس تحلیل موجود در بیانه رییس جمهور سابق نیز هم‌پوشانی وسیعی با رویکرد پوپولیستی موصوف شده دارد. به گونه‌ای که در بیانیه‌های مذکور، تحلیل‌های ناقصی در خصوص عملکرد اقلام منابع و مصارف خزانه‌داری، بدهی‌های دولت و کالاهای اساسی در مقاطع زمانی انتخاب شده‌ای پرداخته شده است.

**رگه های انشقاق درجبهه پایداری
بر اساس اخباری که در محافل سیاسی شنیده می شود، اطرافیان «سعید جلیلی» عضو جبهه پایداری در حال جمع آوری امضا و جلب حمایت طیف های نزدیک به او برای اعلام موجودیت جبهه ای جدید هستند. به نوشته یکی از روزنامه های اصلاح طلب در روزهای گذشته، دفتر کار او که جایی در خیابان پاستور است این روزها خیلی شلوغ شده؛ شلوغ تر از همیشه. یک خبر ویژه آنجا وجود دارد . خبری که هنوز رسانه ای نشده و رونمایی از آن شاید به دلیل فشارهای زیاد و شاید هم به دلیل برخی مصلحت اندیشی ها به تعویق افتاده است. خبر این است: «سعید جلیلی یک جبهه جدید تاسیس خواهد کرد»؛ یک اتفاق تاثیر گذار بر تحولات انتخاباتی اصولگرایان و البته رویدادی ناگوار برای «جبهه مردمی» و آن نامزد مشخصی که گمان می برد خودش خروجی جمنا خواهد بود و البته مورد حمایت جناح.
در ادامه این گزارش مطبوعاتی می خوانیم: این خبر رسانه ای نشده، نگرانی هایی را میان اصولگرایان ایجاد کرده است تا جایی که آنان دغدغه های خود را پنهان نمی کنند و در مورد پیامدهای نامطلوب این رویداد احتمالی هشدار می دهند. به عنوان نمونه «محسن کوهکن»، نایب رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری در گفت و گو با یکی از رسانه های داخلی درباره تصمیم جلیلی برای ایجاد جبهه جدیدی در آستانه ورود به انتخابات گفت: اگر فردی که مدعی اصولگرایی باشد به سمت تکثر برود خودش زیرسوال می‌رود و این فاصله گرفتن از جمع در نهایت منجر به شکست خواهد شد.
کوهکن تاکید کرد: در کار جمعی و حزبی تصمیم درست بالا بردن روحیه همگرایی و تعامل با همفکران است و اگر ادعا کنیم که کار جمعی می‌کنیم و به خرد جمعی احترام می‌گذاریم اما به کنج برویم و راهمان را جدا کنیم این فاصله گرفتن از جمع در نهایت منجر به شکست خواهد شد بنابراین نباید حزبی را تشکیل بدهیم و مدعی باشیم که این حزب به تعامل بیشتر برای رسیدن به همگرایی حداکثری زیر یک سقف کمک می‌کند اما بعد اعضای آن راه دیگری بروند و حرف دیگری را بزنند.

**اعلام نامزدی ضرغامی
«عزت الله ضرغامی» عضو شورای عالی فضای مجازی و رییس پیشین سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی که نام او در میان نام نامزدهای منتخب جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی آمده بود، با انتشار متنی در صفحه شخصی خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام نامزدی کرد.
ضرغامی در صفحه شخصی خود نوشت: با انگیزه اصلاح مدیریت کلان کشور و پاسخ به مطالبات شرافتمندانه مردم و حل مشکلات آنان، دعوت جبهه مردمی انقلاب، برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری 96 را پذیرفتم و پایبندی به عقل و تصمیم جمعی آنان را لازمه موفقیت می‌دانم.
ضرغامی که این روزها فعالیت خود در فضای مجازی را گسترش داده در مطلب دیگری به انتقاد از دولت و عملکرد آن پرداخت و نوشت: معتقدم پیگیری برجام، سازوکار جدید می‌خواهد، آن هم انقلابی، صریح و بدون تعارف با دشمن؛ متاسفانه امروز این بنیه و توانمندی را در آقای روحانی نمی‌بینیم.
در بخش دیگری از این متن می خوانیم: اگر دولت، سیاست «مسکن مهر» را به عنوان حرکتی انقلابی و ضروری برای اقشار کم درآمد به درستی ادامه می‌داد و اشکالات آن را رفع می‌کرد و حتی سرمایه‌گذاری جدیدی برای بهبود و اصلاح آن انجام می‌داد، امروز پس از گذشت 4 سال وضعیت مسکن خیلی بهتر بود.

**دعوت به تمکین از جمنا
چهره های سیاسی اصولگرایی که نامشان را می توان در جمع 14 نامزد منتخب جمنا یافت، این روزها بر لزوم تمکین اصولگرایان از جمنا تاکید می کنند.
«محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی توییتری، نظر خود درباره نامزد جمنا برای انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.
رضایی در توییتری خود نوشت: کسی که در جمع انتخاب شد به صحنه بیاید، کسی که انتخاب نشد به کمک منتخب بشتابد. امیدوارم نیروهای انقلاب ظرفیت جدیدی از تصمیم گیری جمعی را از خود نشان دهند.
همچنین «حمیدرضا حاجی بابایی» نماینده مجلس و یکی دیگر از منتخبین جمنا، به تازگی در جمع نخبگان چالوس، اصولگرایان را به تمکین از جمنا دعوت کرد و گفت: هدف ما این است که در جمنا کار انقلابی انجام دهیم. هرکس که دغدغه انقلاب و ارزش‌های آن را دارد باید به این حرکت وحدت‌آفرین کمک کند. در جبهه مردمی نیروهای انقلاب بنای کار بر یک کار انقلابی بزرگ بر مبنای ارزش‌ها و اصول اصیل انقلاب است.
حاجی بابایی در ادامه به انتقاد از دولت پرداخت و گفت: رکود اقتصادی موجب آزار مردم شده است؛ باید با یک حرکت عمومی کمبودهای موجود جامعه جبران شود. قابل قبول نیست خانواده‌ای سه فرزند با تحصیلات عالی داشته باشد و هر سه بیکار باشند.

**اعلام نامزدی با تابلوی اصلاحات
در حالی که شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان روی حمایت از روحانی به عنوان تنها نامزد مورد حمایت خود به جمع بندی رسیده، برخی با پلاکارد اصلاح طلبی اعلام نامزدی کرده اند. این رخدادها از نظر رسانه های اصولگرا پنهان نمانده است.
به تازگی حجت‌الاسلام «محمد زارع‌فومنی» دبیرکل «حزب مردمی اصلاحات» در گفت‌وگو یکی از رسانه های داخلی نامزدی خود برای انتخابات 96 را اعلام کرد. فومنی ضمن اعلام نامزدی برای انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: بنده معتقدم کشور در عرصه اقتصادی دچار مشکلات فراوانی است، فساد اقتصادی یکی از مهمترین چالش‌های امروز اقتصاد است. بنده برای نجات کشور می‌آیم تا دولت ضدفساد تشکیل دهم و قطعاً فساد اداری و دولتی را ریشه‌کن خواهم کرد
اعلام نامزدی فومنی موجب بهره برداری رسانه های اصولگرا شد تا جایی که آنان از اعلام نامزدی «چهارمین اصلاح طلب» نام بردند. به نوشته یکی از رسانه های اصولگرا، پیشتر مصطفی کوکبیان، اشرفی‌اصفهانی و شیخیانی از چهره‌های جریان اصلاحات برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام آمادگی کرده بودند. همچنین از مسعود پزشکیان، علی مطهری، قاضی‌زاده هاشمی، جهانگیری و عارف نیز به عنوان کاندیداهای احتمالی این جریان در انتخابات 96 یاد می‌شود.
**پژوهشم**9275**9279**خبرنگار: اعظم حمیدپور**منتشر کننده:سیدمحمد موسی کاظمی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال