کد خبر: 82468397 (5890848) | تاریخ خبر: 28/12/1395 | ساعت: 12:43|
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

تخریب کشت مواد مخدر از سال آینده در افغانستان افزایش می یابد

کابل - ایرنا - سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان، وضعیت مبارزه با این مواد را در سال 1395 تشریح کرد و گفت که از اول فروردین ماه سال 1396 روند تخریب کشتزارهای مواد مخدر افزایش می یابد و آمادگی های لازم در این زمینه اتخاذ شده است.

به گزارش ایرنا، «محمد حنیف دانشیار» روز شنبه در نشست مطبوعاتی در کابل افزود: تخریب کشتزارهای مواد مخدر، تلاش برای کاهش کشت و مداوای معتادان، سه اولویت این وزارتخانه در سال آینده خواهد بود.
وی افزود: در سال 1395 در 7 استان کشت مواد مخدر کاهش یافت، اما در استان بادغیس که کشت مواد مخدر بسیار اندک بود یکباره به 17 هزار هکتار رسید و همین مساله باعث شد تا امسال کشت مواد مخدر در افغانستان 10 درصد افزایش یابد.
سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان تاکید کرد تا زمانی که کشورهای همسایه که مسیر ترانزیت مواد مخدر است و نیز کشورهای متقاضی بصورت جدی با آن مبارزه نکنند، کاهش تولید در افغانستان نیز ناممکن خواهد بود.
دانشیار تصریح کرد که تروریست و قاچاقچیان مواد مخدر در مناطق ناامن کشاورزان را به کشت بیشتر مواد مخدر تشویق می کنند و در سال گذشته استان هلمند که یکی از استان های اصلی کشت مواد مخدر است، به علت ناامنی ها تخریب در آن صورت نگرفت.
وی گفت که در سال 1395 ناامنی ها به مرکز استان هلمند رسید و تخریب مزارع خشخاش این استان امکان پذیر نشد.
سخنگوی وزارت مباررزه با مواد مخدر افغانستان در باره درمان معتادان نیز گفت که براساس دستورالعمل این وزارتخانه، از سال آینده روزانه به اندازه معینی مواد مخدر در بین معتادان توزیع می شود تا با فروش این مواد توسط قاچاقچیان و خرده فروشان مقابله موثرتر صورت بگیرد.
دانشیار گفت که امسال 47 هزارو 340 معتاد درمان شدند و نسبت به سال 94 شمار مداوای معتادان در سراسر کشور به بیش از 8 هزار تن رسیده است.
وی همچنین گفت که برنامه های آموزشی و تبیلغاتی را نیز از طریق وزارت آموزش عالی و آموزش و پرورش و همچنین از طریق مساجد گسترش داده و 700 معلم را آموزش داده اند تا در مدارس به دانش آموزان در باره زیان های مواد مخدر اطلاع رسانی کنند.
«خالد موحد» سخنگوی مرکز عدلی و قضائی مبارزه با مواد مخدر نیز در این نشست اعلام کرد که امسال بیش از 7 تن هروئین، 6 تن مرفین، 47 تن تریاک، 330 تن حشیش را کشف و ضبط کرده و بیش از 500 تن را در این ارتباط دستگیر و محاکمه شده اند.
موحد گفت که 23 سرباز، 25 زن و 5 تبعه خارجی از جمله این دستگیرشدگان هستند.
آساق*291*1610

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
ارسال یادداشت:
 
کد امنیتی
ارسال