هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

پارس‌جنوبی اختتامیه سال

تهران- ایرنا- روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت: توسعه فازهای باقیمانده پارس جنوبی با سرعت دنبال می‌شود به گونه‌ای که گزارش‌ها از وارد مدار شدن آخرین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ١٩، آغاز انتقال گاز سکوی فاز ٢٠ به پالایشگاه و افزایش تزریق گاز فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی به روزانه ٤٦ میلیون متر مکعب حکایت دارد.

در ادامه این گزارش می خوانیم: میدان گازی پارس جنوبی (یا گنبد شمالی در بخش قطری)، بزرگ‌ترین میدان گازی مستقل جهان به شمار می‌رود که با برخورداری از ٢/٣٤ تریلیون مترمکعب گاز استحصال‌پذیر، نزدیک به ١٩ درصد از کل ذخایر گازی جهان را در خود جای داده است. نزدیک به سه هزار و ٧٠٠ کیلومترمربع از این میدان مشترک، در آب‌های سرزمینی ایران و ٦ هزار کیلومتر مربع از آن در آب‌های قطر واقع شده است. با توجه به عقب‌ماندگی در سال‌های گذشته از قطر در تولید گاز از این میدان، دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به توسعه این میدان کرده است. اکنون توسعه فازهای ١٧، ١٨، ١٩، ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی در اولویت کاری قرار گرفته که البته بخش‌هایی از این فازها تاکنون راه‌اندازی شده است.

** ورود فاز ٢٠ از نیمه فروردین
در همین حال علیرضا عبادی، مجری طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی از انتقال گاز ترش غنی سکوی فاز ٢٠ پارس جنوبی به پالایشگاه فازهای ٢٠ و ٢١ در روز شنبه (٢٨ اسفندماه) خبر داده است. آن طور که عبادی اعلام کرده، عملیات برای آغاز برداشت گاز ترش غنی از سکوی فاز ٢٠ در حال انجام است و روز شنبه گاز وارد پالایشگاه می‎شود. آذرماه ٩٥ بود که با راه‌اندازی سکوی فاز ٢١، گاز به شبکه سراسری تزریق شد و سکوی فاز ٢١ هم که در آذرماه نصب شده بود، ٢ هفته پیش راه‌اندازی شد. حالا با بهره‌برداری از یک ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فازهای٢٠ و ٢١ پارس جنوبی، شرایط برای ردیف دوم شیرین‌سازی این پالایشگاه آماده شده و تا پایان این هفته به بهره‌برداری می‎رسد. ردیف سوم شیرین‌سازی این فازها هم در پالایشگاه هم‌اکنون در حال فشارگیری با گاز شیرین است و در چند روز آینده با ورود گاز ترش غنی سکوی فاز ٢٠، عملیات فرآورش و تولید گاز شیرین آغاز می‌شود.

مجری طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی با بیان اینکه اکنون تیم راه‌اندازی در ردیف چهارم شیرین‌سازی فازهای٢٠ و ٢١ پارس جنوبی مستقر است تا کارهای عملیاتی اجرا و تکمیل شوند، تصریح کرد: این ردیف شیرین‌سازی نیمه دوم فروردین ماه ٩٦ با گاز سکوی فاز ٢٠ به بهره‌برداری خواهد رسید.
به گفته او، روزانه 12.5تا ١٣ میلیون مترمکعب گاز شیرین به شبکه سراسری تزریق می‌شود و تاکنون 1.5 میلیارد مترمکعب گاز و 2.5میلیون بشکه میعانات گازی به صورت تجمعی از مخزن فازهای ٢٠ و ٢١ برداشت شده است. با بهره‌برداری از سکوی فاز ٢٠، تولید گاز فازهای ٢٠ و٢١ پارس جنوبی تکمیل و به ٢ میلیارد فوت مکعب معادل ٥٦ میلیون متر مکعب در روز می‌رسد. اکنون تنها بخشی از توان فرآورشی پالایشگاه این فازها در مدار تولید قرار دارد و با بهره‌برداری از سکوی یک میلیارد فوت مکعبی فاز ٢٠ و همچنین راه‌اندازی ردیف‎های دوم تا چهارم شیرین‌سازی، میزان تولیدات فازهای ٢٠ و ٢١ به طور خیره‎کننده‌ای افزایش یافته و ارز آوری قابل توجهی از محل صادرات محصولات دارای ارزش افزوده بالا از جمله میعانات گازی حاصل می‌شود.

** ٥ میلیارد و نیم تولید تجمعی فاز ١٩
حمید رضا مسعودی، مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی با اشاره به تولید تجمعی پنج میلیارد و ٥٠٠ میلیون مترمکعب گاز و هفت میلیون و ٤٠٠ هزار بشکه میعانات گازی از این فاز، از ورود آخرین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ١٩ به مدار خبر داد. این طرح توسعه‌ای با هدف استخراج و برداشت روزانه 56.6 میلیون مترمکعب گاز ترش غنی از میدان مشترک، تولید روزانه ٨٠ هزار بشکه میعانات گازی تولید روزانه ٤٠٠ تن گوگرد، شیرین‌سازی و تولید روزانه ٥٠ میلیون مترمکعب گاز شیرین طرح‌ریزی شده است.

تولید روزانه ٢٨٠٠ تن گاز مایع (LPG) با هدف صادرات و ٢٥٥٠ تن اتان با هدف تامین خوراک واحدهای پتروشیمی نیز از دیگر اهداف این برنامه به شمار می‌رود. او با بیان اینکه اکنون روزانه حدود ٣٠ میلیون متر مکعب گاز شیرین به شبکه سراسری تزریق می‌شود، اضافه کرد: انتظار می‌رود تا پایان سال این میزان به حدود ٣٧ میلیون متر مکعب گاز در روز افزایش پیدا کند. همچنین حدود هفت میلیون بشکه میعانات گازی نیز تولید شده که از این میزان حدود ٦ میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه نیز به خارج از کشور صادر شده است.

** نصب در دقیقه ٩٠
مسعودی با یادآوری نصب عرشه سکوی B١٩ بر روی پایه خود در موقعیت فراساحل فاز ١٩ گفت: این سکو تا اردیبهشت سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. این مقام مسوول به آغاز تولید ال پی جی، بوتان و پروپان از فاز ١٩ پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: همچنین روزانه حدود ٧٠٠ تن ال.پی.جی در این فاز تولید می‌شود.
وی در تشریح فعالیت‌های شاخص انجام شده در طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی، اضافه کرد: در این طرح توسعه‌ای 14.5 میلیون متر مکعب عملیات خاکبرداری و ٢ میلیون و ٩٠٠ هزار اینچ بر قطر عملیات جوشکاری انجام و ٥٥ هزارتن سازه فلزی نصب شده است.
مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی نصب ٤٩ هزار تن تجهیزات ثابت و ٧٥٠٠ کیلومتر کابل کشی را از دیگر فعالیت‌های شاخص فاز ١٩ اعلام کرد و گفت: در مجموع ٦١ درصد از کل فعالیت‌های طراحی، مهندسی، ساخت، اجرا، راه‌اندازی و بهره‌برداری از سوی پیمانکاران و مشاوران ایرانی انجام شده است. همچنین 50.55 درصد کالاهای مورد نیاز طرح توسعه فاز ١٩ برای حمایت از سازندگان ایرانی از داخل تهیه شده است.

مسعودی با بیان اینکه حفر ٢١ حلقه چاه در فاز ١٩ پارس جنوبی سبب دستیابی به میزان گازی معادل ٢ فاز استاندارد پارس جنوبی شده است، افزود: این در حالی است که در دیگر فازها برای دستیابی به این میزان گاز باید بیش از ٢٤ حلقه چاه حفر می‌شد. وی از راه‌اندازی واحد ١٠٨ تولید گوگرد پالایشگاه فاز ١٩ خبر داد و گفت: به زودی این واحد وارد مدار می‌شود، در ضمن واحد ذخیره‌سازی ال‌پی‌جی نیز آماده شده است. اکنون خط لوله‌های انتقال گاز فاز ١٩ نیز به طور کامل در سرویس قرار گرفته‌اند و با اجرای ٢٣٠ کیلومتر خط لوله ٣٢ اینچ و خط لوله 4.5 اینچ سوار بر خط لوله ٣٢ اینچ پرونده خطوط لوله این فاز به پایان یافته است.

** پیش به سوی توسعه
محمدرضا چلیپا، سرپرست طرح توسعه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی نیز از تزریق روزانه ٤٦ میلیون متر مکعب گاز شیرین این فازها به شبکه سراسری خبر داده است. او با تشریح فعالیت‌های انجام شده در فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی، گفت: برای سکوهای فازهای ١٧ و ١٨، تعداد ٤٤ حلقه چاه حفر شده است. ٢ سکوی اصلی توسط شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران و ٢ سکوی اقماری توسط شرکت ایزوایکو ساخته شده و هر سکو ٣/٢٨ میلیون مترمکعب گاز برداشت می‌کند.

وی با تاکید بر تامین ٤٧ درصدی تجهیزات از پیمانکاران داخلی، اضافه کرد: ١٠٠ درصد کار اجرای فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی شامل نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری با استفاده از توان داخل انجام و ١٠٠ هزار تن سازه طی این عملیات نصب شده است. چلیپا به تولیدات تجمعی پالایشگاه فازهای ١٧و ١٨ اشاره کرد و گفت: از دی ماه ٩٣ تاکنون 16.1 میلیارد مترمکعب گاز شیرین به شبکه سراسری تزریق شده و ١٤ میلیون بشکه میعانات گازی و ٤٢٠ هزار تن اتان به صورت تجمعی برداشت شده است. اکنون از فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی به طور متوسط روزانه ٤٦ میلیون مترمکعب گاز شیرین به شبکه سراسری تزریق می‌شود. این در حالی است که از اوایل اسفند عملیات تولید گاز از سکوی اقماری ١٧ B آخرین سکوی طرح توسعه فازهای ١٧ و ١٨ با ظرفیت برداشت ٥٠٠ میلیون فوت مکعب گاز، آغاز شده است.

*منبع: روزنامه اعتماد، 1395.12.28
** گروه اطلاع رسانی**9368**2002** انتشاردهنده: فاطمه قناد قرصی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال