هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

بنا است ارتباط معناداری بین روحانی و اصلاح‌طلبان ایجاد شود

تهران- ایرنا- روزنامه اعتماد در گفت وگو با علی صوفی فعال سیاسی اصلاح طلب، نوشت: قرار بر این شد که ارتباط معناداری بین آقای روحانی و شورای عالی سیاستگذاری به نمایندگی از طرف اصلاح‌طلبان به وجود بیاید و این مساله استمرار داشته باشد. مثلا در تعیین کابینه بعدی اصلاح‌طلبان بتوانند اثربگذارند و بقیه امور کشور اصلاح‌طلبان بتوانند حضور پررنگ‌تری داشته باشند.

در گزیده ای از این گفت وگو آمده است: رخدادهای سال ٩٥ در ترسیم سرنوشت ایران نقشی مهم و تعیین‌کننده داشت؛ چه روی کار آمدن مجلس دهم که در آن آرایش سیاسی پارلمان پس از سال‌ها با تحول جدی مواجه شد و چه درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی که از زمان استقرار نظام جمهوری اسلامی اثرگذاری‌اش بر کسی پوشیده نبود. جریان‌های سیاسی نیز در سالی که گذشت، فراز و فرودهای بسیاری را طی کردند و در این سال خود را برای دو انتخابات مهم در اردیبهشت‌ماه سال آینده آماده کردند. علی صوفی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب به «اعتماد» از مسیر ناهموار جریان اصلاحات و موفقیت‌هایش در سال ٩٥ و برنامه‌هایش در سال آینده می‌گوید:

** مهم‌ترین اتفاقات سیاسی و اجتماعی سال ٩٥ از نظر شما چیست؟ وضعیت جناح‌های سیاسی به ویژه اصلاح‌طلبان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
سال ٩٥ با یک رویداد مهم سیاسی آغاز شد و آن برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی بود. به دنبال این انتخابات آرایش سیاسی مجلس به کلی تغییر کرد. ٢١٤ نماینده مجلس نهم از دور خارج شدند که عمدتا از جریان‌های تندرو سیاسی کشور بودند و کشور هزینه‌های هنگفتی از قبل حضور آنها در مجلس متحمل شده بود. با برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی این شرایط به کلی تغییر کرد؛ ضمن اینکه طی اتفاق مهمی که در سال ٩٢ افتاد، قوه مجریه از دست جریان تندرو خارج شده بود.

این دو رویداد باعث شد که اداره امور کشور تسهیل شود و بهبودهایی در آن را شاهد باشیم. موانعی که پیش پای دولت آقای روحانی وجود داشت، برطرف شد. در این دو انتخابات وزن جریان اصلاحات در صحنه سیاسی کشور مشخص شد و معلوم شد که این جریان تاثیرگذار قابل حذف نیست. با وجود ضرباتی که این جناح در میدان سیاسی متحمل شده بود، توانست سربلند کند و تعیین‌کننده باشد. جریان اصلاحات در سال‌های اخیر هم قوه مجریه و هم مجلس شورای اسلامی را متحول کرد. مردم بدون ملاحظه و قاطعانه پای صندوق‌های رای حرف خودشان را زدند و نظر خود را در اداره سیاسی کشور اعلام کردند.

** آیا مجلس دهم توانست مطابق با هدفگذاری اصلاح‌طلبان در یک سال گذشته عمل کند؟
با توجه به اینکه در عرصه بین‌المللی دولت نیز دستاورد مهم برجام را داشتیم، روی کار آمدن مجلسی معتدل توانست زمینه اجرای برجام را فراهم و امید‌ها را به بهبود شرایط بهتر کند. اگرچه آنچه بعدا در مجلس اتفاق افتاد نشانی از تغییری که مردم خواستار بودند، نداشت. بالاخره ریاست مجلس سابق همچنان باقی ماند و ائتلاف بین حزب اعتدال و توسعه و شورای عالی سیاستگذاری دم در مجلس به هم خورده و ادامه نیافت. عده‌ای از کاندیداهای برآمده از لیست امید به میثاقنامه‌ای که امضا کرده بودند، پشت پا زدند. به همین دلیل تغییری که مدنظر اصلاح‌طلبان بود رخ نداد اما به هر حال فراکسیون امید شکل گرفت که توانست آثار مثبتی در مجلس دهم داشته باشد. اتفاقات امیدوار‌کننده‌ای در مجلس دهم رخ داد.

** چه رویدادهایی در سال ٩٥ بود که حرکت جریان اصلاحات در رسیدن به اهدافش را کند کرد؟موانع پیش پای این جریان سیاسی چه بود؟
همچنین در سال ٩٥ اتفاقات ناگواری نیز رخ داد که یکی از آنها درگذشت آیت‌الله موسوی اردبیلی بود. ایشان یکی از ستون‌های انقلاب و بسیار تاثیرگذار بود. این مرجع تقلید در حوزه علمیه قم نقش و اثر داشت. مرگ ایشان ضایعه‌ای برای کشور و اصلاح‌طلبان بود. به دنبال آن درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بسیار ناگوار بود. این اتفاق ضربه سختی برای اصلاح‌طلبان و انقلاب اسلامی بود و پیامد‌هایی در آینده نیز خواهد داشت. تشییع جنازه‌ای که برای ایشان برگزار شد یک ملت‌سازی واقعی بود، به نحوی که از همه جریانات سیاسی و جناح‌های کشور در این روز حضور پیدا کردند و حرکت اجتماعی بی‌نظیری را خلق کردند. بعد از آن هم راهپیمایی ٢٢ بهمن برگزار شد که امسال متفاوت از سال‌های گذشته بود.

** با توجه به شرایطی که تحلیل کردید سال ٩٦ در حوزه مدیریت سیاسی چگونه خواهد بود؟ مهم‌ترین اتفاق سال ٩٦ از نظر شما چیست؟
انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم یکی از مهم‌ترین رویداد‌هایی است که در سال ٩٦ با آن مواجه هستیم. سازوکارهایی که برای این انتخابات در سال ٩٥ فعال شد. نگرانی‌ها و شایعاتی در مورد آقای روحانی و دولتش وجود داشت. از مساله ردصلاحیت آقای روحانی تا تخریب دولت و اطرافیان آقای روحانی تلاش‌هایی بود برای اینکه آقای روحانی از کاندیداتوری منصرف شود. نگرانی‌هایی از این دست در سال ٩٥ به وجود آمد و اوضاع را مبهم کرده بود. آقای روحانی دیداری با مقام معظم رهبری داشت که مثبت ارزیابی شد. به هر حال آنچه را از قول ایشان مطرح می‌کردند که از آقای روحانی ناراضی است و نمی‌تواند با او کار کند رد شد. مجددا بحث ردصلاحیت آقای روحانی قوت داشت اما در آخرین صحبتی که مقام معظم رهبری در جمع نمایندگان خبرگان داشتند بر نظر مساعد و مثبت‌شان نسبت به آقای روحانی تاکید کردند. این فضا در حال حاضر فروکش کرده است. آقای روحانی هم تلویحا اعلام کاندیداتوری کرده‌اند و ستادشان شکل گرفته است. از سوی دیگر هم اصلاح‌طلبان توانستند با انسجامی که در سال ٩٤ تحت عنوان شورای عالی سیاستگذاری در سراسر کشور کسب کرده بودند، مجددا فعالیت‌شان را آغاز کرده‌اند.

ماموریت دو انتخابات آتی امروز به عهده شورای عالی سیاستگذاری است. این مساله هم رویداد مهمی بود که نشان می‌دهد اصلاح‌طلبان همچنان بر استراتژی اجماع استوار هستند و همان راه را ادامه می‌دهند. جلساتی با آقای روحانی و نمایندگانش گذاشته شد و نه به عنوان شرط و شروط بلکه به عنوان توقعات و انتظارات اصلاح‌طلبان از دولت دوازدهم با آقای روحانی صحبت‌هایی شد. قرار بر این شد که ارتباط معناداری بین آقای روحانی و شورای عالی سیاستگذاری به نمایندگی از طرف اصلاح‌طلبان به وجود بیاید و این مساله استمرار داشته باشد. مثلا در تعیین کابینه بعدی اصلاح‌طلبان بتوانند اثربگذارند و بقیه امور کشور اصلاح‌طلبان بتوانند حضور پررنگ‌تری داشته باشند.

** سال ٩٥ به لحاظ رویدادهای بین‌المللی هم سال مهمی بود؛ در حوزه سیاست خارجی ایران چه فراز و فرودهایی را طی کرد؟
در بعد بین‌المللی برجام همچنان مورد تایید و تاکید پنج عضو ١+٥ قرا دارد. با آمدن آقای ترامپ جامعه بین‌المللی اعتمادش را به امریکا از دست داده است. رفتارهای آقای ترامپ هم به این مساله دامن زده است. ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور غوغایی به پا کرد. به هر حال حضور آقای ترامپ دشمنان ما را در سطح منطقه به تحرک واداشته است که در راس آن عربستان است. ترکیه هم به آنها پیوسته است. این مساله نگرانی‌هایی را به وجود آورده است اما به هر حال امید است که با انسجامی که در داخل کشور به وجود می‌آوریم بتوانیم از پس تهدیدات خارجی بر بیاییم.

*منبع: روزنامه اعتماد، 1395.12.26
** گروه اطلاع رسانی**9128**9131** انتشاردهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال