رئیس مجلس سنای پاکستان در گفت و گو با ایرنا

راه طولانی رسیدن به 'پارلمانی آسیا' /خواستار کمک آسیایی ها برای سرکوب تروریسم هستیم

اسلام آباد - ایرنا - رئیس مجلس سنای پاکستان که کشورش میزبان نشست جاری کمیته ویژه بررسی تشکیل 'پارلمان آسیا' است، معتقد است مجمع مجالس آسیایی و در مجموع کشورهای آسیا، راهی طولانی و پر پیچ و خم برای تحقق تشکیل پارلمانی شبیه پارلمان اروپا باعنوان 'پارلمان آسیا' در پیش دارند.

'رضا ربانی' که کشورش پیشنهاد دهنده اصلی طرح تشکیل 'پارلمان آسیا' بوده است، روز چهارشنبه در حاشیه این اجلاس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: امید زیادی برای تحقق تشکیل پارلمان آسیا وجود دارد اما چالش ها و مسائل زیادی در مسیر رسیدن به این هدف وجود دارد که البته با همدلی و همکاری کشورهای آسیایی و پارلمان های کشورهای آسیا، می توان به این هدف بزرگ دست یافت.
ربانی اظهار داشت: باید این واقعیت را بپذیریم که تشکیل پارلما آسیا، به مسایل پیچیده زیادی گره خورده است و حرکت در مسیر تحقق این هدف، حرکتی آرام و شاید کسل کننده و خسته کننده باشد و نمی توان انتظار داشت با برگزاری یک یا حتی چند اجلاس و کنفرانس، به نتیجه و توافق نهایی رسید اما در عین حال، نباید از ادامه این مسیر طولانی منصرف شد.
وی افزود: نشست های بعدی، پس از اسلام آباد، قرار است در کامبوج و ترکیه برگزار شود و موضوع تشکیل پارلمان آسیا، همچنان یکی از مهم ترین دستور کارهای مجمع مجالس آسیایی در نشست های آتی خواهد بود.
'آنچه در این مسیر مهم است، این است که باید اجازه دهیم راهی که برای رسیدن به پارلمان آسیا آغاز شده، ادامه یابد و کشورهای آسیایی با همکاری یکدیگر تلاش کنند این مسیر را تا حصول نتیجه نهایی و مطلوب، هموار و هموارتر کنند.'
وی گفت: ساختار پارلمان ها و روند تشکیل آنها در کشورهای مختلف آسیا، با یکدیگر متفاوت است ضمن اینکه اختلاف نظرهای زیادی میان این کشورها وجود دارد. همین تفاوت ها، یکی از چالش های پیش روی تشکیل پارلمان آسیا به عنوان یک پارلمان واحد است.
به گفته ربانی، وجود چنین مسائل پیچیده و چالش هایی، باعث می شود که فرایند تشکیل پارلمان آسیا، فرایندی طولانی و زمان بر باشد.

** خوستار کمک آسیایی ها برای برای مبارز با تروریسم هستیم
رئیس مجلس سنای پاکستان همچنین در خصوص نقشی که مجمع مجالس آسیایی می تواند در حل مشکلات و مسائل جاری در آسیا از جمله مبارزه با تروریسم کمک کند، گفت: پاکستان و برخی دیگر از کشورهایی آسیایی و عضو مجمع مجالس آسیایی از اصلی ترین قربانیان ترور هستند لذا انتظار کشوری مثل پاکستان از سایر اعضای این مجمع آسیایی این است که کمک و همکاری خود را با کشورهای قربانی ترور برای مبارزه با این پدیده شوم دریغ نکنند.
وی افزود: پاکستان خواستار کمک دولت ها و نیز پارلمان های کشورهای آسیایی برای انجام مبارزه موثرتر با تروریسم است.
ربانی گفت: پاکستان همواره روابطی دوستانه باتمام کشورهای منطقه داشته و امیدواریم کشورهای منطقه به ویژه با استفاده از ظرفیت پارلمان های خود، برای تقویت همکاری ها در زمینه مبارزه مشترک با تروریسم گام های جدی تر بردارند.
آساق**1723 - انتشار دهنده: محمدرضا منافی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال