عملکرد انجمن نجوم آماتوری ایران در سال 95 و برنامه های پیش رو

تهران -ایرنا- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: برنامه های ترویجی، برگزاری همایش ها، دوره های آموزشی و شب های رصدی، نقش بسزایی در ارتقای دانش و توان کاربردی علاقمندان کشور در زمینه نجوم دارد و انجمن نجوم آماتوری ایران با برنامه ریزی ویژه و مستمر، در این راستا گام برداشته است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا به تشریح برنامه های این انجمن در سال 95 و برنامه های پیش رو در سال 96 پرداخت.
مهندس مسعود عتیقی در خصوص رصد عمومی پدیده های مهم توسط این انجمن در سال 95 به رصد پدیده گذر سیاره تیر از مقابل مهر تابان و اجرای ده ها شامگاه رصدی در دانشگاه تهران و دانشگاه علامه و گرامیداشت روز جهانی ستاره شناسی اشاره کرد.
وی در مورد همایش های علمی برگزار شده از سوی این انجمن در سال 95 نیز، همایش گذر سیاره تیر از مقابل خورشید در تهران و همایش یک روزه اراک(استان مرکزی) را عنوان کرد .
عتیقی شرکت در نمایشگاه نجومی یک روزه هفته جهانی اخترشناسی در برج میلاد تهران، اجرای ده ها برنامه متنوع علمی آموزشی جهت سطوح مختلف تحصیلی از دبستان تا دانشگاه در خانه ستاره شناسی تهران، اجرای 4 برنامه شب رصدی در مناطق پلور، کاشان و اجرای یک برنامه دو روزه در شهر تاریخی دامغان، برگزاری 2 ویژه برنامه شامگاه رصدی در یکی از مدارس بین المللی تهران و برگزاری دوره های آموزش ستاره شناسی ویژه نوجوانان و بزرگسالان را از دیگر برنامه های این انجمن در سال 95 عنوان کرد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در خصوص برنامه های پیش روی این انجمن در سال 96 نیز به اجرای 4 شب رصدی در هر فصل از سال به مناسبت های مختلف از جمله در اردیبهشت 96 به مناسبت هفته جهانی ستاره شناسی، شهریور با هدف عکاسی نجومی، آبان به مناسبت بارش شهابی اسدی و اسفند به مناسبت آموزش رصد اجرام اعماق آسمان اشاره کرد.
عتیقی گفت: این انجمن در سال 96 پنج همایش علمی در روز جهانی ستاره شناسی برابر با 29 آوریل 2017 که مطابق با روز شنبه 9 اردیبهشت 96 خواهد بود برگزار خواهد کرد که از جمله آنها همایش علمی به مناسبت بزرگداشت ابوریحان بیرونی در روز دوشنبه 13 شهریور 96، همایش علمی به مناسبت بزرگداشت ابوالوفا بوزجانی در اواخر پاییز و در آستانه ی یلدای ایرانی و نشست علمی گرامیداشت حکیم طوسی در روز شنبه پنج اسفند 1396 است.
وی ادامه داد: در راستای گسترش دانش ستاره شناسی اخترشناسی همچون سالیان گذشته دوره های آموزشی از ستاره شناسی مقدماتی تا دوره های پیشرفته عکاسی نجومی، اخترفیزیک، ستاره شناسی محاسباتی، اخترشناسی رصدی و دیگر دوره ها با استفاده از محتوای چند رسانه ای در هر فصل از سال به اجرا در خواهد آمد.
عتیقی برگزاری شامگاه های رصدی را از دیگر برنامه های این انجمن در سال 96 عنوان کرد و گفت: به مناسبت های هفته جهانی ستاره شناسی در میانه بهار96، سالروز بزرگداشت ابوریحان بیرونی که به عنوان روز ملی ستاره شناسی از سوی این مجموعه به جامعه علمی پیشنهاد گردیده است، در آستانه سال تحصیلی 96- 97 و استقبال از یلدا، شامگاه های رصدی نجومی توسط انجمن نجوم آماتوری برگزار می شود.
علمی**2038**
خبرنگار: درنا محمدیان* انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید: irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال