روابط ایران و اندونزی در سال 1395؛ اراده سیاسی برای حذف موانع

کوالالامپور- ایرنا - اندونزی در سال 1395 خورشیدی که چند روز بیشتر از آن باقی نمانده است میزبان مقامات زیادی از جمهوری اسلامی ایران بود و از طرفی نیز با سفر 'جوکو ویدودو' رئیس جمهوری این کشور به تهران نشان داد اراده سیاسی دو جانبه شرایط تقویت بیش از پیش روابط را در بهترین حالت مهیا کرده است.

به گزارش ایرنا، اندونزی به عنوان پرجمعیت ترین کشور اسلامی که از فرصت های اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری در بخش های مختلف برخوردار است، پس از لغو تحریم های یکجانبه غرب علیه ایران تمایل خود را برای افزایش مناسبات با ایران نشان داد.
با وجود اراده قوی برای تقویت روابط جاکارتا – تهران، چالش هایی نیز در این مسیر وجود داشت که 'همکاری های بانکی میان ایران و اندونزی' از جمله این چالش های عنوان شد که مقام های دو کشور در سال 1395 برای حل آنها نشست های مختلفی برگزار کردند.
'علی طیب نیا' وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران اردیبهشت ماه سال 95 در سفری به اندونزی راه های توسعه همکاری های دو کشور را با 'بامبانگ بروجونگورو' وزیر دارایی اندونزی مورد بحث و گفت وگو قرار داد.
وی در این سفر که با هدف شرکت در اجلاس هیات عامل گروه بانک توسعه اسلامی در جاکارتا انجام شد، خواستار 'اقدامات عملی و قدم های کارسازی در راستای استفاده از ظرفیت های دو کشور برای توسعه مناسبات' شد.
علاقه دو بانک خصوصی ایران برای سرمایه گذاری در اندونزی و تاسیس بانک جدید در این کشور و یا خرید سهام یک بانک اندونزیایی از جمله مباحثی بود که با مطرح شدن در سفر وزیر امور اقتصادی و دارایی احتمال تقویت همکاری های بانکی بین دو کشور را افزایش داد.
این وزیر ایرانی همچنین با 'یوسف کالا' معاون رئیس جمهوری اندونزی دیدار بر توسعه مناسبات اقتصادی همپای روابط سیاسی تاکید و خواستار اتصال نظام بانکی دو کشور شد.
شرکت دولتی نفت اندونزی موسوم به 'پرتامینا' نیز خرداد ماه سال 95 در راستای توسعه مناسبات در بخش انرژی قرارداد خرید 80 هزار تن گاز مایع از ایران را منعقد کرد و قرار شد با توجه به نیازهای این کشور جنوب شرق آسیا، میزان صادرات گاز مایع از ایران به اندونزی در روند رو به افزایشی به صدها هزار تن برسد.
هنگام عقد این قرارداد که در تهران و با حضور 'سودیرمان سعید' وزیر وقت انرژی و منابع معدنی اندونزی و 'بیژن زنگنه' وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران انجام شد، 'ویاندا پوسپونگورو' معاون پرتامینا اعلام کرده بود که ایران در سال گذشته میلادی دو محموله 88 هزار تنی گاز مایع را تحویل اندونزی می دهد و در سال 2017 نیز 12 محموله تحویل این کشور می شود تا حجم کل گاز خریداری شده توسط این کشور به 600 هزار متریک تن برسد.
اندونزی که همواره مقصد صادراتی کالاهایی از قبیل کائوچو، پالم، کاکائو، کاغذ و خمیر چوب به ایران بوده است، با جمعیت 250 میلیون نفری خود با محدودیت هایی در تامین انرژی مواجه است، به گونه ای که بنابه برخی از گزارش ها حدود یک سوم از جمعیت این کشور به برق دسترسی ندارند و نیمی از جمعیت نیز همچنان از انرژی های سنتی برای مصارف خانگی و شخصی استفاده می کنند.
این قبیل محدودیت ها در کنار چشم انداز تولید ظرفیت 35 هزار مگاواتی برق در پنج سال آینده، بازار انرژی اندونزی را مطلوب بسیاری از فعالان این حوزه در ایران کرده است تا بتوانند از فرصت های موجود در این کشور استفاده نمایند.
سفر 'علی جنتی' وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اندونزی که با هدف شرکت در دومین اجلاس وزرای مجمع جهانی فرهنگ در جزیره 'بالی' اندونزی انجام شد، بخش دیگری از تعاملات ایران و اندونزی در 12 ماه گذشته بود.
جنتی در این سفر با تاکید بر تحولات سریع و همه جانبه در جهان و ورود متغیرهای متعدد در صحنه های بین المللی که بر نوع مناسبات و روابط انسان ها تاثیرگذار است، بر بهره گیری از عنصر فرهنگ در ایجاد امنیت و توسعه پایدار در جهان تاکید کرد.
'علی ربیعی' وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز از دیگر مقامات عالی رتبه ایران بود که سال 1395 با سفر به اندونزی و دیدار با وزیر کار این کشور در مورد توسعه همکاری ها و انتقال تجربه ها در بخش اشتغال و رفاه اجتماعی به توافق رسیدند.
برگزاری دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و اندونزی نیز که آذر ماه سال جاری به میزبانی اندونزی و با حضور 'محمود واعظی' وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در جاکارتا برگزار شد، از دیگر رویدادهای سال 95 در مناسبات دو کشور بود که پیش بینی می شود در توسعه مناسبات دوجانبه نقش ایفا کند.
'محمود واعظی' در جاکارتا ضمن دیدار با 'جوکو ویدودو' رئیس جمهوری اندونزی اظهار امیدواری کرد که مقدمات لازم برای هرچه موفقیت آمیزتر کردن سفر 'ویدودو' به تهران فراهم شود، سفری که در هفته پایانی آذر ماه 95 انجام شد.
جوکو 'ویدودو' در این سفر با مقامات عالی رتبه ایران از جمله حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان دیدار و در خصوص مباحث مختلف از جمله روابط راهبردی ایران و اندونزی در زمینه انرژی و توسعه فعالیت کمیته روابط علمای دو کشور گفت وگو کرد.
در آخرین ماه سال جاری، اندونزی بار دیگر میزبان 'محمدجواد ظریف' وزیر امور خارجه ایران بود تا ظرفیت توسعه همکاری های دوجانبه مورد بررسی قرار داده شود.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان که پیش از این نیز به اندونزی سفر کرده بود، در این سفر با 'جوکو ویدودو' رئیس جمهوری اندونزی دیدار کرد و خواستار توسعه همکاری ها در زمینه نفت و انرژی شد و گفت که زمینه های خوبی برای همکاری های بازرگانی و تجاری بین تهران – جاکارتا وجود دارد.
ضرورت تقویت همکاری های بانکی، تبادل هیات های متعدد تجاری میان دو کشور به منظور تقویت همکاری ها در بخش های مختلف، سرمایه گذاری و اختصاص اعتبار برای تقویت همکاری های تجاری به منظور تبادل کالاهای غیر نفتی، و همکاری های بانکی و رفع موانع در این زمینه از جمله موضوعات مورد گفت وگوی دو طرف بودند.
'ظریف' آخرین سفر خود به اندونزی را با هدف شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه همکاری های منطقه ای حشیه اقیانوس هند (آیورا) انجام داد.
در این سفر همچنین 'سیدعباس عراقچی' معاون وزیر امور خارجه ایران حضور داشت.
همکاری های ایران اندونزی در بخش تبادل دانشجو، بخش بالادستی صنعت نفت و گاز، انجام مطالعه مقدماتی بر روی دو حوزه بزرگ نفتی ایران شامل میدان نفتی 'آب تیمور' و 'منصوری' و توسعه همکاری پس از انجام این مطالعات، توسعه همکاری ها در زمینه صنعت هواپیماهای غیرنظامی، علاقه ایران برای مشارکت در ساخت پالایشگاه نفت در اندونزی، واردات یک میلیون بشکه نفت از ایران توسط اندونزی، همکاری های حقوقی و استرداد مجرمین از دیگر حوزه هایی بود که در 12 ماهه سال 95 ایران و اندونزی در مورد آن بحث کرده و به توافقنامه هایی در مورد آن امضا شد.
وجود این قبیل فرصت های همکاری در کنار رشد مبادلات تجاری ایران و اندونزی که از رقم 270 میلیون دلار در سال 2015 به 330 میلیون دلار در سال 2016 رسید، نشان می دهد این رقم می تواند تا چندین برابر فعلی افزایش یابد.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال