خبرهای کوتاه جهان انرژی

ارزش قرارداد نفت - کالای روسیه و ایران به سالانه 45 میلیارد دلار می رسد

تهران - ایرنا - جهان انرژی در 24 ساعت گذشته شاهد تحولات گوناگونی از جمله رسیدن ارزش قرارداد نفت - کالای روسیه و ایران به سالانه 45 میلیارد دلار، جهش 3 برابری فروش نفت ایران به هند و گمراه شدن بازار نفت با آمار متفاوت از میزان پایبندی به توافق اوپک بوده است.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، نماینده معاملات روسیه در ایران گفت: براساس محاسبات، حجم کالاهایی که روسیه در عوض خرید نفت و در قالب قرارداد نفت - کالا به ایران تحویل می دهد سالانه به 45 میلیارد دلار خواهد رسید.
«آندری لوگانسکی» افزود: طبق این قرارداد، نیمی از مبلغ نفت خریداری شده از ایران به صورت نقدی پرداخت خواهد شد و 50 درصد دیگر به صورت معاوضه کالا (از جمله اقلام راه آهن، ماشین‌های سنگین، اتوبوس و هواپیما و تجهیزات هوایی) خواهد بود.
«الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه میزان خرید سالانه نفت از ایران را پنج میلیون تن برآورد کرد.
**خوشبینی وزیر نفت کویت به نتیجه توافق اوپک
«عصام المرزوق»، وزیر نفت کویت، با اعتماد به پایبندی کامل اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به توافق کاهش تولید نفت اعلام کرد که نتایج ثمر بخش توافق یادشده در چند ماه آینده نمود پیدا خواهد کرد.
وی گفت: بر اساس آمار، پایبندی به توافق اخیر اوپک در ماه فوریه به 91 تا 95 درصد رسیده که بسیار مثبت است.

**کویت خواستار تمدید توافق اوپک شد
«عصام المرزوق»، وزیر نفت کویت اعلام کرد که با وجود کاهش جهانی تولید نفت در پی توافق سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، افزایش غیرمنتظره سطح ذخایر نفت آمریکا سبب افت قیمت‌ها شده است.
از این رو این کشور از تمدید توافق یاد حمایت می کند، اگرچه هنوز برای نتیجه گیری و توافق بر سر این موضوع زود است.

**تولید نفت قزاقستان از میزان توافق شده با اوپک فراتر رفت
آمار رسمی قزاقستان نشان داد که تولید نفت و میعانات گازی این کشور در ماه فوریه با 2 درصد افزایش نسبت به ماه ژانویه به میزان کلی یک میلیون و 718 هزار بشکه در روز رسید که 38 هزار بشکه در روز از میزانی که با سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) توافق کرده بود فراتر رفت.
قزاقستان همسو با توافق کاهش تولید تعهد کرده بود که سطح تولید خود را از یک میلیون و 700 هزار بشکه در روز درماه نوامبر 2016 میلادی 20 هزار بشکه در روز کاهش دهد و در ماه ژانویه تولید خود را به یک میلیون و 680 هزار بشکه در روز برساند


**رشد تولید نفت شیل آمریکا به توافق اوپک مجال نمی‌دهد
اداره اطلاعات انرژی پیش بینی کرد که تولید نفت شیل آمریکا در ماه آینده میلادی (آوریل) با 109 هزار بشکه در روز افزایش، به چهار میلیون و 962 هزار بشکه در روز برسد، در حالی که این میزان در ماه فوریه چهار میلیون و 853 هزار بشکه در روز بوده است.
این افزایش، امکان موفقیت کامل توافق کاهش تولید را از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گرفته است.

** فعالیت پالایشی چین به دومین رکورد رسید
اداره ملی آمار چین اعلام کرد: میزان پالایش روازنه نفت در پالایشگاه های این کشور در دو ماه نخست 2017 میلادی با 4.3 درصد رشد نسبت به سال گذشته در همین مقطع به دومین رقم بالای پالایشی خود یعنی 90 میلیون و 760 هزار تن (11 میلیون و 230 هزار بشکه در روز) رسید.
این در حالی است که تولید نفت چین در مقایسه با سال گذشته هشت درصد کاهش یافت. بیشترین رقم پالایشی چین مربوط به ماه دسامبر گذشته به میزان 11 میلیون و 260 هزار بشکه در روز بوده است.

** جهش سه برابری فروش نفت ایران به هند
آمار رسیده از رصد کشتی‌ها در خصوص جهش سه برابری فروش نفت ایران به هند نشان می دهد که واردات نفت هند از ایران در ماه فوریه (بهمن - اسفند) سال جاری میلادی با ١٧ درصد رشد نسبت به ماه پیش از آن به ٦٤٧ هزار بشکه در روز رسید که حدود سه برابر رقم محقق شده در فوریه سال گذشته است.
این موضوع سبب شد که ایران بتواند جایگاه خود را به عنوان دومین تامین کننده نفت هند در دوران پیش از تحریم، از عراق پس بگیرد؛ واردات نفت هند از عراق و عربستان در این مقطع حدود یک سوم نسبت به سال گذشته کمتر بود.

**آمار متفاوت میزان پایبندی به توافق اوپک، بازار نفت را گمراه کرده است
به گفته موسسه تحقیقاتی «پلتس»، بازار نفت آمار متفاوتی از میزان پایبندی به توافق کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) دریافت کرده است: از جمله، 98.5 درصد، 11.5 درصد و 71.9 درصد.
همچنین نبود یک روش استاندارد میان فعالان صنعت نفت و تحلیلگران برای محاسبه میزان پایبندی تولیدکنندگان نفت به توافق یاد شده سبب شده که بازار درک متفاوتی از میزان موفقیت این برنامه داشته باشند و صنعت نفت دچار سردرگمی شود.

** عربستان در مسیر کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی
در پی برنامه عربستان برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و متنوع سازی سرمایه‌گذاری ها، «محمدبن سلمان» جانشین ولیعهد، وزیر دفاع و مسئول اصلاحات این کشور برای دیدار با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و سرمایه گذاری‌ احتمالی در این کشور به آمریکا سفر کرد.
در پی افت قیمت‌های جهانی نفت و افزایش کسری بودجه عربستان، این کشور تصمیم به کاهش سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی گرفت.

** کاهش 13 درصدی تولید نفت لیبی در 11 روز
در پی 11 روز درگیری میان گروههای مسلح در لیبی، بسته شدن پایانه‌های صادرات نفت و توقف تولید در برخی میدان‌های نفتی این کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، تولید نفت لیبی با 13 درصد کاهش به 602 هزار و 900 بشکه در روز رسید.
این در حالی است که تولید نفت این کشور پیش از این درگیری ها در سوم مارس، 700 هزار بشکه در روز بود.

**روسنفت: نفت شیل آمریکا می تواند عامل بازدارنده تمدید توافق اوپک شود
شرکت روسنفت خبر داد که افزایش تولید نفت آمریکا ممکن است عامل بازدارنده تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای تمدید توافق کاهش تولید باشد و منجر به افت دوباره قیمت‌های نفت شود.
بر اساس اعلام این شرکت، نفت شیل آمریکا معیار جدید تعیین قیمت جهانی نفت شده است و معیار باقی خواهد ماند.
روسنفت ادامه داد: معتقدیم که در بلند مدت، تقاضا افزایش می‌یابد و کاهش سرمایه گذاری‌ها در پی افت قیمت‌ها سبب ایجاد توازن در بازار نفت می‌شود.

**پیشنهاد لغو عوارض گمرک صادرات نفت روسیه
«آنتون سیلوان‌اف»، وزیر امور اقتصادی روسیه به منظور بهینه سازی نظام مالیاتی صنعت نفت و گاز این کشور پیشنهاد کرد که پرداخت عوارض گمرکی برای صادرات نفت روسیه از سال 2022 میلادی تا 2025 میلادی لغو شود.
هم اکنون عوارض گمرکی پرداختی برای صادرات نفت، بزرگترین رقم مالیات برای تولیدکنندگان نفت این کشور به شمار می آید.

** سالانه میلیاردها دلار سود برای حفاران با تصمیم ترامپ برای کاهش مالیات
برنامه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای کاهش نرخ مالیات شرکت‌ها از 35 درصد به 15 تا 20 درصد ممکن است سالانه بیش از 10 میلیارد دلار برای شرکت‌های حفاری نفت آمریکا، صنعتی که تقریبا بالاترین میزان مالیات را پرداخت می کند، سود داشته باشد و فرصت های جدیدی را برای افزایش فعالیت اکتشاف و حفاری در این کشور ایجاد کند.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام **1070**2025**خبرنگار: فریبا بابائی**انتشار: لیلا جودی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال