هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

8 نکته کلیدی و 2 منفعت راهبردی سهام عدالت

تهران - ایرنا- پایگاه خبری خبرآنلاین در یادداشتی نوشت: سهام عدالت، روی زندگی دست‌کم 50میلیون نفر تاثیر مستقیم دارد. بنابراین وظیفه شهروندی همه ماست، چه کسانی که مشمول سهام عدالت هستند و چه کسانی که مشمول نیستند در مورد آن بدانیم و به یکدیگر اطلاعات بدهیم تا ایرانیان به خوبی از این طرح سود ببرند و جلوی هر گونه سوء استفاده از آن یا سوء تفاهم در مورد این طرح گرفته شود.

در ادامه این یادداشت به قلم سیدجعفر سبحانی می خوانیم:
هشت نکته کلیدی که سهام عدالت را به زبان ساده توضیح می دهد:
1.چندین سال پیش به هر ایرانی که مشمول سهام عدالت شده سهامی تخصیص دادند که ارزش آن یک میلیون تومان بود.البته در خانوارهای بالای 5 نفر مبلغ پنج میلیون تومان به تعداد اعضای خانوار تقسیم شد مثلا اگر خانواده شما ده نفره بود به هر کدام از اعضای خانواده به جای یک میلیون،معادل نیم میلیون تومان سهام تخصیص پیدا کرد.

2.آن زمان بابت سهامی که به شما تخصیص پیدا کرد،کسی از شما پول نگرفت.قرار شد که هر مقدار که این سهام سود تولید می کند بابت یک میلیون تومان برداشته شود.تا کنون حدود نیمی از یک میلیون تومان توسط سود سهام تسویه شده است.

3.در این بین در حدود سال های 87 و 88 به صورت غیرقانونی به برخی از افراد مقداری سود نقدی دادند مبلغی در حدود40تا120 هزار تومان.که آن نیز برای افرادی که آن مبالغ را دریافت نموده اند محاسبه و از ارزش اقساط پرداختی کسرمی‌شود.

4.پس حالا تقریبا نیمی از آن سهام یک میلیونی تسویه شده است (از طریق پرداخت سود آن سهام). بنابراین الان مشمولان سهام عدالت تقریبا نیم میلیون تومان سهام یا دارایی دارند.البته برای خانواده های بالاتر از پنج نفر این نسبت با لحاظ تعداد اعضای خانواده کمتر می شود.پس خبر خوب اول اینکه سهام شما که اکنون تسویه شده است و به شما تعلق گرفته هر مقدار سود تولید کرد از اواخر سال آینده به شما تعلق دارد.

5.خبر خوب دوم اینکه برخی از افراد هم که عموما افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) و بخشی از روستائیان فاقد شغل بوده اند مشمول 50 درصد تخفیف شده و از پرداخت بقیه اقساط معاف شدند و اکنون کل سهام شان تسویه شده و به وقت خودش در اختیارشان قرار خواهد گرفت، یعنی آنها همان حدود یک میلیون تومان سهم دارند(اگر تعداد اعضای خانواده‌شان از5نفر بیشتر باشد به تناسب سهم شان کمتر می شود).

6.نکته مهم این جاست که این سهامی که امروز متعلق به شماست یک ارزش اسمی دارد و یک ارزش واقعی. ارزش واقعی این سهام فراتر از ارزش اسمی آن است و شاید حدودا نزدیک به ٢ برابر ارزش اسمی ان باشد،بنابراین اگر مثلا در صورت حساب (صورت وضعیت دارایی‌های شما در سهام عدالت) نوشتند که روز اول به شما 1 میلیون تومان تخصیص داده اند و اکنون 532 هزار تومان آن پرداخت شده و متعلق به شماست، یعنی شما می توانید با پرداخت 468 هزار تومان دیگر این دارایی خود را به یک میلیون برسانید و سود بیشتر و معقولی کنید چون ارزش اسمی آنچه می خرید 468 هزار تومان است اما ارزش واقعی آن بیشتر است.

7. نکته مهم دیگر:در حال حاضر به هیچ وجه امکان خرید و فروش و پیش فروش برگه های سهام عدالت وجود ندارد و کاملا غیر قانونی است و بنابراین هر گونه تماس، پیشنهاد و...را در این زمینه رد کنید، سوء استفاده کنندگان ممکن است که از ناآگاهی افراد استفاده کنند و این دارایی را به قیمتی نازل از آنان بخرند که باید دقت لازم دراین ارتباط بعمل اید.

8.سهام عدالت یک سایت رسمی و یک مرکز پاسخگویی تلفنی دارد که به سازمان خصوصی سازی وابسته است و لازم است مشمولان عزیز به جز از انها، هیچ منبع دیگری را مبنای تصمیم گیری خود قرار ندهید.مثلا اگر در مورد تعداد اعضای خانوار، فردی که فوت شده است، کسب اطمینان از دارایی ، جا ماندن از ثبت نام . ... سوال دارید فقط به سایت یا مرکز تلفن سازمان اعتماد کنید، نشانی اینترنتی سامانه سهام عدالت www.samanese.ir و شماره تماس مرکز پاسخگویی برای ساکنین شهر تهران شماره 83338 و برای ساکنین شهرستانها شماره 02183338 است.
در انتها بگذارید بگویم که این طرح اگر به خوبی اجرا شود دو منفعت راهبردی دارد: نخست آنکه با سهام عدالت بخشی از ثروت ملی بین حدود50میلیون نفر تقسیم خواهد شد.در توزیع یارانه آنچه توزیع می شود درآمد است اما در سهام عدالت این ثروت است که توزیع می شود.
تفاوت ساده ثروت و درآمد این است که ثروت می تواند موجب ایجاد درآمدی مستمر برای مشمولین شود. اما منفعت دوم: ورود دارایی‌های مالی به سبد دارایی‌های مردم که منجر می شود به داشتن یک دارایی شفاف و نقدپذیر.
ما تا کنون عادت داشتیم که دارایی های فیزیکی داشته باشیم مانند زمین، ساختمان، ماشین و طلا ولی بعد از سهام عدالت اوضاع فرق خواهد کرد و منفعت سوم این است که سهام عدالت فضایی را فراهم خواهد کرد که به تدریج اداره بخش بزرگی از شرکت های دولتی به دست مردم سپرده شوند.
*منبع: پایگاه خبری خبرآنلاین/22 اسفند 95
** اول ** 1337- انتشار دهنده: خداوردی اسدی کوردلو

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال