هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

فرهنگ مقاومتی استراتژی نظام

تهران- ایرنا- آخرین روزهای سال جاری، فرصتی برای جمع‌بندی عملکرد نظام در یکسال گذشته برای ارزیابی اهداف و عملکرد بخش‌های مختلف نظام است.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله ای آورده است: روشن است که در این فاصله نمی‌توان به کنکاش در تمامی بخش‌ها پرداخت ولی اگر به صورت اجمالی به عملکرد نظام اجرائی در قلمرو شعار کلیدی سال یعنی «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» بپردازیم، چشم‌انداز بهتری برای آینده و برنامه‌ریزی‌های کلان کشور می‌توان ترسیم نمود.

اقتصاد مقاومتی، اگرچه به عنوان شعار کلیدی سال 1395 معرفی شده ولی از آنچنان ظرفیت و قابلیتی برخوردار است که باید به عنوان «استراتژی نظام» تلقی شود و باید با همان دیدگاه به الزامات، ضرورت‌ها و پیامدهای آن پرداخت.

این، یک محور تعیین کننده و بنیادی برای شالوده ریزی سیاست‌های خرد و کلان کشور محسوب می‌شود که نقش حیاتی و بی‌بدیل آن، صرفاً در صورت درک ابعاد و پیامدهایش قابل درک است.

درک این مهم نشانگر آن است که گذار از وضعیت کنونی به وضعیت مطلوب صرفاً و انحصاراً از این طریق امکان‌پذیر است و بدون توجه خاص و همه جانبه نمی‌توان انتظار چندانی از تکرار چنین شعاری داشت.

با مروری به روند تحولات سال‌های دهه 80 و 90 به خوبی می‌توان دریافت که فقدان چنین سیاست کلیدی و روشنی به ویژه در مقاطعی از تاریخ معاصر که ابعاد تحریم‌ها علیه ایران گسترش یافته بود، قطعاً بیش از امروز احساس می‌شده ولی با بی‌اعتنائی همه جانبه دولت‌های نهم و دهم در همان مقطع زمانی مواجه گردیده است.

طبعاً دشمن، دشمن است و نمی‌توان انتظاری به جز خصومت و دشمنی، از آن داشت ولی این دست اندرکاران و مدیران ارشد نظام هستند که باید به تناسب پیچیدگی‌ها و ظرافت‌های کار، با تدبیر و کیاستی که مورد انتظار است، شرایط را درک و به اقتضای آن، اوضاع را مدیریت کنند.

خوشبختانه فرهنگ غنی و پربار این مرز و بوم حاوی اصلی‌ترین رهنمودهای مشکل گشا برای مقاطع سرنوشت ساز و حساس زندگی است ولی به نظر می‌رسد عده‌ای نسبت به این راهکارها و معیارهای مدبرانه، به کلی بیگانه و بی‌اعتنا هستند.

اینکه در ادبیات غنی و تاثیرگذار ما تاکید شده است که «دشمن نتوان حقیر و بیچاره شمرد» بدین معنی نیست که از دشمن، یک غول وحشتناک بسازیم که باید از آن ترسید. ولی همین نکته می‌تواند ما را به ابتکار و تدبیر و هوشمندی بیشتری فرا بخواند تا با تکیه بر ایمان و خرد جمعی، راهکارهای عاقلانه‌تر و موثری را در پیش بگیریم که قطعاً بی‌اعتنائی به تصمیمات و اقدامات دشمن را بر نمی‌تابد. به مصلحت نظام نبود که دولتمردان دولت‌های نهم و دهم ادعا کنند قطعنامه‌ها کاغذ پاره‌هائی بیش نیستند و به آثار و تبعات همان کاغذ پاره‌ها بی‌اعتنا بمانند درحالی که همان روند تاسف بار باعث شد تحریم‌های یکجانبه آمریکا از طریق همان کاغذ پاره‌ها به تحریم جهانی علیه ایران مبدل گردید و 6 قطعنامه را بر ایران تحمیل نمود که آثار و تبعات آن برای سال ها گریبانگیر اقتصاد و سیاست کشور و معیشت مردم شد.

متاسفانه در آن سال‌ها از یکطرف دولت‌های نهم و دهم نسبت به تحریم‌ها در برابر بیگانگان به لفاظی پرداختند و در قلمرو داخلی هم به جای برنامه ریزی‌های هوشمندانه و مبتنی بر آینده نگری به هدر دادن درآمدهای نجومی کشور در مقیاس صدها میلیارد دلار پرداختند و کشور را به بهشت واردات و جولانگاه اختلاس گران نجومی تبدیل کردند که هنوز هم آثار و تبعات شوم آن گریبانگیر کشور است و بسیاری از پول‌های به تاراج رفته در آن دوره هنوز هم به خزانه و بیت‌المال بازنگشته است.

نکته مهم در این میان، گرایش نیرومند نظام به سمت و سوی «فرهنگ مقاومتی» است که به عنوان یک استراتژی باید سرلوحه کارها قرار گیرد و رسانه‌ها، مجامع، تشکل‌ها و کلیه دست اندرکاران تاثیرگذار در قلمرو سیاست، فرهنگ، اقتصاد و برنامه ریزی به این مهم به عنوان یک سرحلقه گلوگاهی، بر روی ایجاد، ترویج و تثبیت فرهنگ مقاومتی اصرار مداوم داشته باشند.

اشاعه فرهنگ مقاومتی به عنوان یک نیاز کلیدی در طول سال‌های مواجهه با تحریم‌ها باید در صدر سیاست‌های کشور در قلمرو اجرائی قرار می‌گرفت و با تکیه بر انضباط مالی، شالوده اقتصاد کشور در شهر و روستا برمبنای اقتصاد مقاومتی شکل می‌گرفت که نگرفت.

از این دیدگاه، اقتصاد مقاومتی به عنوان جزئی از فرهنگ مقاومتی تلقی می‌شود که باید در جایگاه استراتژی همیشگی نظام تعریف و ترویج شود. با نگاهی به گذشته نه چندان دور، به این جمع بندی می‌رسیم که اتکای دولت‌های نهم و دهم به فعالیت‌های تبلیغاتی پوپولیستی و عوام فریبانه اگرچه جاذبه‌های مقطعی و کوتاه مدتی هم داشت ولی هرگز نتوانست اندیشمندان و فرهیختگان را متقاعد کند و در عین حال در میدان عمل از آن همه ثروت‌های برباد رفته، فرصت‌های طلائی و غیرقابل تکرار، چیزی به جز میلیون‌ها بیکار بر جا نمانده است.

در برخی مقاطع ممکن است عده‌ای که از عمق فاجعه گذشته بی‌اطلاع مانده‌اند و یا سعی دارند بر آن سرپوش بگذارند، تلاش کنند با ایجاد توقعات کاذب در جامعه چنین وانمود سازند که اقدامات دولت کنونی در راه تحقق اهداف و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، تاثیری نداشته است. در پاسخ باید گفت فاجعه آنقدر عمیق است که زمان زیادی برای ترمیم آن لازم است و اقدامات دولت کنونی در عین حال که مانع ادامه آن فاجعه شد، برای آشکار شدن نتایج به مجال بیشتری نیاز دارد.

*منبع:روزنامه جمهوری اسلامی،1395،12،23
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**انتشاردهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال