هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

اعتماد به روحانی و عدم وجود فضای انتخاباتی

تهران- ایرنا- گروهی معتقدند که‌ چون فضای رسانه‌ای و مجازی انتخاباتی‌ است و هر روز در‌آن اخبار تازه‌ای مشاهده می‌شود، باید فضای جامعه هم انتخاباتی شود.

روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم امان‌الله قرایی‌مقدم جامعه‌شناس، آورده است: در صورتی که چنین تحلیلی درست نیست، زیرا در روزهای منتهی به پایان سال، مردم به فکر سال جدید و رتق و فتق امور هستند و کمتر به مباحث دیگر توجه ‌دارند.

از این‌رو هرچقدر در رسانه‌ها و فضای مجازی مباحث انتخاباتی داغ و پرحرارت دنبال می‌شود، برعکس، در جامعه فضای سیاسی آرام است و مردم به فعالیت‌های خود در شب سال نو می‌پردازند.

شاید یکی ‌از دلایل عدم انتخاباتی شدن جامعه در دو ماه مانده به انتخابات سرنوشت‌‌ساز ریاست‌جمهوری دوازدهم این موضوع باشد که مردم در امنیت فکری به سر می‌برند و معتقدند آقای دکتر روحانی با شایستگی‌ها و عملکرد موفقی که از خود برجای‌گذاشته، آن‌طور که ازگوشه و کنار شنیده می‌شود، در انتخابات سال 96 موفق خواهد بود.

البته برخی تلاش می‌کنند با طرح برخی انتقادات به تخریب دولت بپردازند، اما مردم و جامعه عملکرد آقای روحانی را در مجموع مثبت می‌دانند. مردم فکر می‌کنند اشخاص دیگر نمی‌توانند در مقابل آقای روحانی به رقابت بپردازند و او به‌ راحتی پیروز خواهد شد. از این ‌رو حساسیتی برای آنها وجود ندارد. در انتخابات سال 88 شاید به‌دلیل حساسیتی که وجود داشت، جامعه از ماه‌ها پیش به استقبال انتخابات رفته بود، اما اکنون جامعه درحالت ثبات قرار دارد، زیرا دولت نیز عملکرد قابل قبولی از خود برجای گذاشته است.

از این رو پس از تعطیلات سال جدید فضای اجتماعی جامعه به سمتی خواهد رفت که روزبه‌‌روز بر دامنه این حساسیت‌ها افزوده می‌شود. مردم در اردوگاه اصولگرایان فرد شاخصی را نمی‌بینند و عموم مردم تمایلی به این جریان ندارند.

اصولگرایان می‌دانند در میان خود شخصیتی را سراغ ندارند که به رقابت با رئیس‌جمهور مستقر بپردازد. بنابراین حساسیتی که در سال‌های گذشته مشاهده شد و طی آن جامعه چند ماه قبل از انتخابات حال و هوای انتخاباتی یافته بود، به وجود نخواهد آمد.

جامعه با آرامش این مرحله را پشت سر خواهد گذاشت. از این ‌رو ضرورتی ندارد که حساسیتی از خود نشان دهد. حامیان دولت هم در مجامع خصوصی و دانشگاه‌ها و... با ارائه نظرات خود کسانی را که همچنان سردرگم هستند، به سمت حمایت از روحانی متمایل می‌کنند.

البته رسانه‌ها نقش بسیار مهمی در هدایت جامعه به سمت انتخاباتی شدن دارند. هر بحثی که در رسانه‌ها مطرح می‌شود، تاثیر مهمی در جامعه می‌گذارد. فضای مجازی امروز توانسته جامعه را با خود همراه کند و در هر پدیده اجتماعی نسبت به سایر رسانه‌ها پیشقدم باشد، چنان که در 7 اسفند 1394 فضای مجازی کارکرد خود را در دو انتخابات مجلس شورا و خبرگان رهبری نشان داد که طی آن جامعه به سمت اصلاح‌طلبی حرکت کرد.

رسانه‌های مکتوب، مجازی، دیداری و شنیداری می‌توانند نقش فوق‌العاده موثری درآگاهی‌بخشی به جامعه داشته باشند. به عنوان نمونه، بانک ‌جهانی رشد اقتصادی ایران درسال‌جاری را 6.6 درصد اعلام کرده است. این قبیل مسائل، جهت فکری و عملی مردم، حتی آنهایی را که بی‌تفاوت هستند، نسبت به حمایت از دولت و رأی به آقای روحانی برمی‌انگیزد.

*منبع:روزنامه آرمان،1395،12،23
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**انتشاردهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال