هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

پیش بینی اقتصاد ایران در سال 96

تهران- ایرنا- «سالنامه جامع اقتصادایران» ضمیمه تحلیلی هفته نامه «تجارت فردا» و روزنامه «دنیای اقتصاد» امروز شنبه منتشر شد.

در این سالنامه مطابق با سنت ویژه‌ نامه ‌های تجارت فردا یک میزگرد با محور آسیب‌ شناسی اقتصاد ایران با حضور مسعود نیلی، عباس آخوندی، موسی غنی ‌نژاد و محمد مهدی بهکیش به چاپ رسید که در آن به نیازهای اصلی اقتصاد ایران برای نیل به رشد و توسعه اقتصادی پرداخته شده و ملزومات سیاست‌ گذاری دولت در سال آینده بیان شده است.

همچنین گفت ‌وگویی با ولی‌اله سیف رییس‌ کل بانک مرکزی درباره سیاست‌ گذاری پولی در سال آینده و گفت‌ وگویی میان علی طیب‌ نیا وزیر اقتصاد و محسن جلال‌ پور رییس پیشین اتاق بازرگانی ایران ترتیب داده شده است. سیدرضا صالحی امیری وزیر ارشاد نیز در این ویژه‌ نامه حضور دارد و با او در خصوص اولویت های حوزه فرهنگ و هنر از دریچه اقتصاد گفت‌ وگو شده است.

گفت‌وگو با حسین عباسی اقتصاددان و استاد دانشگاه مریلند، غلامحسین شافعی رییس اتاق ایران و میزگردی میان سیدفرشاد فاطمی و داود سوری دو تن از اقتصاددانان شناخته شده از دیگر بخش‌های این ویژه نامه است.

اکبر کمیجانی، پرویز عقیلی کرمانی و محمد فطانت نیز در گفت ‌وگوهایی جداگانه به بررسی حوزه‌های بانکی و بازار سهام توجه کرده‌اند. یادداشت‌ های مختلفی از مهدی کرباسیان، مسعود خوانساری و دیگر فعالان بخش خصوصی نیز معطوف به حوزه کسب و کار در این ویژه‌ نامه به چاپ رسید که مطالعه آن را برای فعالان اقتصادی، سیاستگذاران و مسوولان، و علاقمندان به حوزه اقتصاد جالب توجه کرده است.

در این ویژه نامه، عملکرد دولت در حوزه‌های مختلف اقتصادی بررسی شده است، در واقع ترازی ارایه شد که دولت در چه شاخص ‌هایی خوب عمل کرده است، در چه شاخص‌ هایی می‌توانست بهتر عمل کند و در چه حوزه هایی از حد مطلوب فاصله دارد. در مهمترین مطلب این ویژه‌ نامه صاحب ‌نظران به طرح و گفت‌ وگو درباره مسیر طی شده و مسایل پیش‌ روی اقتصاد ایران پرداخته ‌اند. موسی‌ غنی ‌نژاد، محمدمهدی بهکیش، مسعود نیلی و عباس آخوندی اعضای میزگردی بودند که در آن فارغ از مسوولیت‌های خود، به تحلیل 2موضوع یاد شده پرداختند.

در میزگرد برگزار شده، تمرکز بر این مساله بود که نقطه آغاز اصلاحات اقتصادی کجا قرار دارد. این کارشناسان بدون در نظر گرفتن اختلاف ‌نظرهایی که در برخی از موضوع ها داشتند، روی مسایل پیش‌ روی اقتصاد ایران و در اینکه باید یک تغییر رویکرد واحد برای حل این موضوع ها ایجاد شود، اتفاق‌نظر داشتند گرچه برخی از گفت ‌وگوی ملی با هدف اجماع در راه‌ حل‌ها و برخی از تغییر پارادایم و ذهنیت سیاست‌گذاران دفاع می‌کردند. این دو رویکرد، ضرورتی برای آغاز اصلاحات اقتصادی در کشور عنوان شده است. اقتصاددانان در این میزگرد نخست تصویری از چرایی روند حرکتی اقتصاد ایران در سال 95 ارایه دادند. سپس با واکاوی مشکلات موجود، حرکت احتمالی اقتصاد ایران در سال آتی را ترسیم کردند و راهکارهایی برای عبور از مشکلات ساختاری پیشنهاد دادند.

** حرکت رشد در سال 95
کارشناسان در این میزگرد چهار عامل برای رشد اقتصادی ایران در سال‌ جاری برشمردند. برجام، ظرفیت‌های ثبات اقتصاد کلان، ظرفیت‌های خالی و تحولات اقتصاد جهانی چهار بازیگری بودند که در رشد اقتصادی سال‌ جاری موثر بوده‌اند. طبق نظر این صاحب‌ نظران، مکانیزم‌های تحقق رشد در سال‌ جاری نشات گرفته از 2عامل نفت و صنعت است. درباره تاثیر نفت بر رشد اقتصادی، توجه به این نکته ضروری می نماید که باید میان رشد قیمتی و افزایش تولید تفاوت قایل شد. از منظر ثبات درآمد، افزایش تولید به هیچ‌عنوان با افزایش قیمت قابل ‌مقایسه نیست. نیلی در این‌ باره گفت: «در اثر فعالیتی که وزارت نفت از پنج، شش ماه پیش از اجرا شدن برجام آغاز کرد و البته بانک مرکزی نیز در تامین منابع نقش‌آفرینی کرد، شرایطی فراهم شد که بلافاصله پس از اجرایی شدن برجام، این وزارتخانه بتواند تولید را افزایش دهد.»
از نگاه کارشناسان، دومین مکانیزم محرک رشد در سال 95، شاخص صنعت است. بررسی‌های انجام شده روی شاخص‌ها نشان می‌دهد، شاخص کل تولید صنعت در پایان پاییز 1395 خورشیدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، بیش از 25 درصد رشد داشت. این در حالی است که شاخص فروش نیز رشدی 20درصدی را تجربه کرده است. شاخص صنعتی، شامل سه بخش خودرو، پتروشیمی و فلزات اساسی است. بررسی‌های نیلی حاکی از این بود که بخش‌های دیگر صنعت نیز دست کم رشدی سه تا چهار درصدی را رقم زده‌اند و تنها بخش ساختمان بود که به دلیل رکودی که در بخش مسکن حاکم بود در شرایط نامطلوبی به سر می‌برد. این عوامل، مکانیزم‌های تحقق رشد در سال 95 به‌شمار می‌روند. در مقابل اقتصاددانان میزگرد، دو مانع نیز برای رشد بیشتر در سال جاری ترسیم کردند: بودجه و بانک.

** اقتصاد ایران در سال 96
در ادامه این میزگرد مسیر پیش ‌روی رشد اقتصادی در سال 96 ترسیم شد. از نگاه صاحب‌ نظران میزگرد، اگر با همین شرایط سال 96 را شروع کنیم، بخش‌هایی از ظرفیت‌های خالی اقتصاد، همچنان قابلیت رشد را خواهد داشت. بخش‌هایی مانند کشاورزی و خدمات شاهد رشد خواهند بود. اما برای باقی ماندن اقتصاد ایران در مدار رشد، 2پیش شرط نیاز است. نخست آنکه بخش مسکن در سال آینده فعال شود و دوم با وجود افزایش ظرفیت تولید گاز در سال 96، به شرطی که این گاز به جای مصرف خانگی، صرف تولید شود می‌توان امیدوار بود که اقتصاد ایران در مدار رشد باقی بماند.

پیش‌بینی نیلی از اقتصاد ایران در سال آتی این است که به احتمال بسیار، رشدی بیش از 2.5 درصد رقم خواهد خورد. او برای تحقق رشدی بیش از این میزان، سیاست‌ گذاری‌ها و تحول های اقتصادی را بسیار موثر دانست. در این میزگرد، تحلیلی نیز درباره رشد بخش‌های مختلف اقتصاد ایران ارایه شد. در بخش نفت و گاز، اجماع نظر بر این بود که به‌ طور یقین همانند 1395خورشیدی، رشد چشمگیری در سال آتی نخواهند داشت. در مورد صنایعی که رشد اقتصادی سال 95 را ایجاد کردند نیز پیش‌بینی بر این است که در سال آینده رشد را تجربه خواهند کرد. کارشناسان معتقدند زمان پایان رشد این صنایع زمانی است که به اوج ظرفیت خود برسند و احتمالا نیمه دوم و اواخر سال آینده این اتفاق رخ می‌دهد.

*تاریخ انتشار: 1395.12.22
** گروه اطلاع رسانی**9368**9131** انتشاردهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال