هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

اقتصاد مقاومتی و افزایش تجارت خارجی

تهران- ایرنا- سال 95 با تمام سال‌ها متفاوت بود، چرا که این سال با عنوان سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نامگذاری شد. با وجود آنکه سه سال از ابلاغ طرح اقتصاد مقاومتی می‌گذرد، تولد دوباره یا اجرا شدن آن از ابتدای سال 95 شروع شده است.

روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم محمد لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران، آورده است: محاسبات و عملکرد اقتصاد مقاوتی از آغاز سال 95 انجام شد، چون عملا در دو سال اول، اقتصاد مقاومتی یا مدنظر قرار نگرفت یا اجرا نشد. به‌ویژه از زمانی که به دلیل اهمیت اقتصاد مقاومتی، ستاد اقتصاد مقاومتی در کشور شکل گرفت و جناب آقای دکتر جهانگیری به عنوان فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی و بعضی وزرا برای بعضی استان‌ها تعیین شدند، این مساله بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

بنابراین هم کار منسجم‌تر شد و هم عملیاتی‌تر، و از همه مهم‌تر با تاکیداتی که بر اجرا ‌شدن اقتصاد مقاومتی صورت گرفت، دولت خود را بیشتر موظف به اجرا‌کردن این ابلاغیه مهم دید. از آنجا که تعریف و شاکله اقتصاد مقاومتی بر محور تولید صادرات‌محور قرار دارد و با عنوان اقتصاد درون‌زا و برون‌نگر شناخته می‌شود، تولید و صادرات از اهمیت ویژه‌ای در آن برخوردارند. در بخش تولید، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان توسعه تجارت و وزارت جهادکشاورزی سیاست‌هایی در پیش گرفتند که بر این اساس عملکرد نسبتا مثبتی داشته‌اند.

در بخش کشاورزی به طور دقیق می‌توان به رشد و رونق تولیدات و صادرات کشاورزی اشاره کرد. در بخش صنعت در بعضی قسمت‌ها موفقیت‌ها و در بعضی قسمت‌ها ضعف‌هایی وجود داشته، اما در مجموع با اختصاص حدود 15 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط و همچنین راه‌اندازی واحد‌های تعطیل، از روند نزولی رشد صنعتی جلوگیری شده و وضعیت به ثبات بازگشته است. در بخش کلان تجارت خارجی آن‌چیزی که حائز اهمیت است تراز تجاری کشور بود که برای دومین سال مثبت شده است.

میزان تجارت خارجی در سال 95 نسبت به سال 94 بیشتر شده و رشد شش درصدی داشته است. در سال 94 هم تراز تجارتی مثبت بود، اما در مقابل کاهش واردات این امر محقق شد. اما امسال هم واردات و هم صادرات رشد داشته‌اند و سهم تجارت خارجی افزایش یافته است. این پیشرفت با توجه به رویکرد اقتصاد مقاومتی و اجرای آن محقق شده است.

ستاد اقتصاد مقاومتی موفق شده بعضی از مشکلات جدی سر راه تولید و صادرات کشور را در طی یک‌سال گذشته برطرف کند؛ مثلا برطرف شدن مشکل مالیات صادرکنندگان در استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادراتی و مشکلات تامین اجتماعی واحدهای تولیدی که در شرف حل شدن است و امیدواریم تا پایان امسال این بسته حمایتی سازمان تامین اجتماعی که با نظر فعالان بخش خصوصی و با محوریت معاون اول رئیس‌جمهور به عنوان رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی تهیه شده است، ابلاغ شود و مسائلی که دست تولیدکننده را در سازمان تامین اجتماعی بسته، برطرف کند.

توافق سازمان امور مالیاتی مبنی بر پذیرش اظهارنامه مالیاتی واحدهای تولیدی در سال 94 نیز یکی از موفقیت‌ها و دستاورهای ستاد اقتصاد مقاومتی است. وقتی درکل به دستاوردهای ستاد اقتصاد مقاومتی نگاه می‌کنیم، شاهد سرعت گرفتن اقتصاد مقاومتی هستیم .

*منبع: روزنامه آرمان، 1395.12.22
**گروه اطلاع رسانی**2059**9131**انتشار دهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال