مدیر شرکت سرمایه گذاری «ارجان کپیتال» در گفت وگو با ایرنا:

آمریکا قادر به متوقف کردن اراده اروپا برای گسترش روابط با ایران نیست

لندن - ایرنا - 'اندریاس شوویتزر' کارشناس مسائل اقتصادی و مدیر شرکت سرمایه گذاری «ارجان کپیتال» با بیان اینکه اروپا به تجارت با ایران خوشبین است تصریح کرد کاخ سفید قادر به متوقف کردن اراده اروپایی ها برای گسترش روابط تجاری با ایران نیست.

به گزارش ایرنا، مدیر شرکت سرمایه گذاری «ارجان کپیتال' روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در لندن، بیان داشت: من آگاه هستم که دولت جدید آمریکا مواضع مثبتی در قبال ایران ندارد، اعضای این دولت تلاش می کنید تا شرایط را دشوارتر ساخته تا به ایران آسیب اقتصادی بزند. اما بازار ما اروپا است و اکثر کشورهای اروپایی اعم از نروژ، فرانسه، سویس و آلمان نسبت به ایران خوش بین هستند.
'اندریاس شوویتزر' با اشاره به تصمیم غول های خودروسازی «مرسدس بنز» و «فولکس واگن» برای بازگشت به بازار ایران به دنبال سایر شرکت های خودروسازی اروپایی افزود: به نظر من دیگر نمی توان این جریان را متوقف ساخت.
وی در ادامه به مساله ادامه مشکل برای تعاملات بانکی و مبادلات مالی میان شرکت های خارجی و ایرانی پرداخت و بیان داشت: امروزه می توان این مساله را از طریق بانک های کوچکتر مرتفع ساخت. البته شرکت هایی که رابطه زیادی با آمریکا دارند در تعامل با ایران احتیاط می کنند.
این فعال اقتصادی افزود: با این حال من شرکت های اروپایی زیادی می شناسنم که به رغم فعالیت در آمریکا، سال هاست که در ایران حضور داشته و قصد خروج از این کشور را هم ندارند.
مدیر شرکت سرمایه گذاری «ارجان کپیتال» بیان داشت: پرواضح است بانک های بزرگی که در آمریکا نیز فعالیت می کنند، با ایران کار نمی کنند. اما بانک های متوسط و کوچکتر که در کشورهایی نظیر ایتالیا، اتریش و سوئد فعالیت دارند، علاقه مند هستند تا با ایران تعاملات مالی و بانکی داشته باشند.
وی اضافه کرد: بنابر این فقط باید بانک هایی که با آمریکا کار نمی کنند را پیدا کرد و این تلاشی است که ایرانی ها بایستی صورت دهند.
این فعال اقتصادی با اشاره به تاثیر منفی قوانین جدید مهاجرتی آمریکا بر سفر اتباع کشورهای اروپایی به ایران، گفت: متاسفانه این مساله بزرگی است. شماری از سفر هیات های تجاری خارجی به ایران به دلیل همین مساله لغو یا دچار مشکل شده است.
وی گفت: بسیاری از شرکت هایی که با آمریکا کار می کنند می گویند که کار با ایران خیلی دشوار است، به همین خاطر است که من اصرار دارم شرکت هایی که تعامل کمتری با آمریکا دارند، فرصت بهتری برای کار در ایران دارند.
شوویتزر در همین حال بیان داشت: این درحالی است که امیدوار بودم از ژانویه سال آینده، پس از گذشت یک سال از اجرایی شدن برجام، گشایشی در مسایل یاد شده حاصل گردد.
وی افزود: یکی از سفرای اروپایی مستقر در ایران به من گفت بود تا زمانی که ترامپ بر مسند کاخ سفید تکیه زده بانک های بزرگ پا پیش نمی گذارند. انگار او درست می گوید. با این حال ما به عنوان یک شرکت اروپایی زمان را از دست نخواهیم داد و با بانک هایی که در آمریکا فعالیت می کنند کار نخواهیم کرد.
این فعال اقتصادی افزود: برای ما به اندازه کافی فرصت های اقتصادی در ایران وجود دارد؛ ما صندوق مالی خودمان را ایجاد کرده ایم و نسبت به افق همکاری ها با ایران خوش بین هستیم که البته ساده و ارزان نیست.
مدیر شرکت سرمایه گذاری «ارجان کپیتال همچنین گفت: شرکت ما با آمریکا تجارت نمی کند چون قادر به پیروی از قوانین مالی این کشور نیست. برای پیروی از قوانین آمریکا ما نیازمند دست کم 20 نفر کارمند هستیم تا این مساله را مدیریت کنند و این در حالی است که شرکت ما برای چنین کاری ساخته نشده و ما از سوی آمریکا نیز تقاضایی نداریم.
این فعال اقتصادی در همین حال بیان داشت: به دلیل تحریم های بین المللی در سال های اخیر و نبود روابط میان شرکت های ایرانی و خارجی شناخت کمی از سوی فعالان اقتصادی دو طرف وجود دارد.
وی با این حال بیان داشت: من به شرکت های ایرانی پیشنهاد می کنم که به خارج بیایند و منتظر نباشند تا فقط شرکت های خارجی به آنها مراجعه کنند.
شوویتزر افزود: زمانی که شما در لندن شرکت ایرانی نمی بینید، پس از مدتی آن شرکت به باد فراموشی سپرده می شود. از این رو، شرکت های ایرانی بایستی به خارج از کشور سفر کرده تا خودشان را عرضه کنند، آنها بایستی با جامعه تجارت بین الملل تعامل و از فرصت ها بهره ببرند.
وی با بیان اینکه «این رابطه بایستی به سمت عادی سازی حرکت کند» افزود: این امر تنها از طریق افزایش تعاملات، محقق می شود.
اروپام**4**ن**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال