ایران و صربستان بر افزایش همکارها و گسترش حوزه های روابط و مناسبات دو کشور تاکید کردند

بلگراد-ایرنا- رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و رئیس و اعضای کمیسیون امور خارجی پارلمان صربستان طی نشستی با اعلام آمادگی مجالس دو کشور در تعمیق روابط فی مابین بر ایجاد تنوع در حوزه های همکاری بین تهران و بلگراد تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، «علاءالدین بروجردی» روز چهارشنبه در این دیدار ضمن دعوت از همتای صرب و اعضای کمیسیون روابط خارجی پارلمان برای سفر به تهران، تبادل هیات های پارلمانی را نشان دهنده عزم دو کشور در توسعه همکاری ها دانست.
رئیس کمیسیون سیاست خارجی کشورمان، استقلال رای صربستان در سازمان های بین المللی را ستود و خواستار همکاری بیشتر دو کشور در سازمان ها و نهادهای بین المللی شد.
وی اظهار داشت که به رغم پایین بودن حجم تجارت بین دو کشور، بسترهای لازم برای جهش بلند در حوزه همکاری های اقتصادی و فنی فراهم شده است و امید می‌رود با راه اندازی پرواز مستقیم بین دو پایتخت و لغو روادید بین دو کشور در آینده نزدیک، حجم تجارت بین ایران و صربستان به سرعت افزایش یابد.
بروجردی همچنین با تشریح وضعیت خاورمیانه، تروریسم و افراط‌گرایی را نتیجه سیاست های غلط آمریکا و ناتو در منطقه خواند و با اشاره به امنیت وثبات درایران، آمادگی کشورمان را در کمک به کشورهای دوست در مقابله با تروریسم اعلام کرد.
وی، فروش اسلحه، نفوذ در منطقه و تسلط بر منابع انرژی را از اهداف آمریکا در خاورمیانه دانست و با اشاره به این که واشنگتن برای رسیدن به این اهداف از هیچ اقدامی فروگذار نیست، افزود: کشته و مجروح شدن صدها هزار انسان بی گناه در سوریه، یمن و عراق و میلیون ها مهاجر بخشی از خسارت های سیاست غلط امریکا در منطقه است.
«ژارکو اوبرادوویچ» رئیس کمیسیون امور خارجی صربستان نیز در این نشست با اشاره به همکاری های خوب دو کشور در حوزه سیاسی، خواستار توجه بیشتر دو کشور به همکاری های فرهنگی، آموزشی و علمی شد.
وی ابراز امیدواری کرد که لاریجانی در پاسخ به دعوت همتای صرب، در اولین زمان ممکن به بلگراد سفر کند تا همکاری‌های دو کشور ببیش از گذشته تحکیم شود.
اوبرادوویچ رضایت کامل پارلمان صربستان از برنامه های دو دولت در زمینه های اقتصادی و فنی اعلام و اظهار داشت که مجلس صربستان بصورت جدی پیگیر موضوعات لغو روادید و پرواز مستقیم بین دو کشور خواهد بود.
وی با اشاره به نقش کلیدی صربستان در تامین امنیت و ثبات منطقه بالکان، پایبندی کامل کشورش به قرارداد صلح دیتون را اعلام کرد.
رئیس کمیسیون امور خارجی مجلس صربستان با پذیرش دعوت همتای ایرانی، نشست های مشترک پارلمانی را عامل مهمی در نزدیکی مواضع دو کشور دانست و آن را ضامن تامین منافع دو طرف خواند و اظهار داشت که همه اعضای کمیسیون امور خارجی پارلمان صربستان از توسعه همکاری ها با ایران حمایت می‌کنند.
علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه 17 اسفند ماه در صدر هیاتی پارلمانی به صربستان سفر کرد.
شبک **اروپام**436**1917** انتشار دهنده: سید محمد باقر نوربخش

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال