هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

تلاشی برای تخریب روابط ایران و اروپا

تهران- ایرنا- طبق گزارش‌های ارسالی یک روزنامه آمریکایی، دادگاهی در لوکزامبورگ 1.6 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران متعلق به بانک مرکزی را توقیف کرد.

روزنامه فرهیختگان در سرمقاله ای آورده است: به ادعای روزنامه «نیویورک تایمز» قربانیان حملات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 در اقدامی بی‌سابقه یک قاضی در لوکزامبورگ را به توقیف دارایی‌های بانک مرکزی ایران متقاعد کرده‌اند و این قاضی نیز بی‌سروصدا دستور مسدود کردن 1.65 میلیارد از دارایی‌های ایران را صادر کرده است.

این دعوی قضایی بنابر گزارش این روزنامه به صورت کاملا محرمانه صورت گرفته است ولی سندی که این روزنامه آمریکایی به استناد آن ماجرا را فاش کرده، نامه‌ای است که در واشنگتن دست به دست می‌شود و به همین دلیل توجه اندکی به آنچه در لوکزامبورگ رخ داده، شده است.

پس از انتشار این گزارش در نیویورک واکنش‌های برخی از مقامات کشور‌مان از جمله معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه و مدیرکل حقوقی بانک مرکزی جالب توجه است.

مجید تخت‌روانچی، معاون وزیر امور خارجه اعلام کرده است که پول‌های بلوک شده ایران در لوکزامبورگ مربوط به قبل از مذاکرات هسته‌ای بوده و وکلای بانک مرکزی در حال رایزنی برای دسترسی به آن هستند. در عین حال اردشیر فریدونی، مدیرکل حقوقی بانک مرکزی با اشاره به گزارش «نیویورک تایمز» درباره توقیف 1.6 میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران توسط دادگاهی در لوکزامبورگ دیروز اعلام کرد: «برخی از خواهان‌های آمریکایی متعاقب صدور آرای غیابی به اصطلاح ضدتروریستی از سوی دادگاه‌های آن کشور علیه ایران در پی آن هستند که آرای مذکور را در کشورهای مختلف، شناسایی و اجرا کنند. به همین دلیل است که از دادگاه‌های مختلف در کشورهای دنیا درخواست می‌کنند این آرا را شناسایی و اجرا کنند.» وی همچنین گفت که این درخواست خواهان‌های آمریکایی طی پرونده‌ای در دادگاه لوکزامبورگ در حال بررسی است و موضوع توقیف به معنای برداشت از حساب و دارایی‌های یادشده نیست.

حال این نکته مطرح است که در حال حاضر این میزان پول از حساب بانک مرکزی برداشت شده است یا نه؟ با عنایت به اظهارات معاون وزیر امور خارجه که گفته است پول‌های بلوکه‌شده ایران در لوکزامبورگ مربوط به قبل از مذاکرات هسته‌ای 1+5 بوده مساله بعد جدیدی پیدا کرده و آن اینکه انتشار این گزارش توسط روزنامه «نیویورک تایمز» با در نظر گفتن اظهارات فوق آیا نوعی جنجال رسانه‌ای است یا حقیقتا 1.6 میلیارد دلار از دارایی‌ بانک مرکزی جمهوری اسلامی در لوکزامبورگ بلوکه‌شده است؟

آیا این موضوع اتفاق جدیدی است یا واقعا مربوط به دوران قبل از برجام است که اکنون با هدف جوسازی علیه موقعیت کنونی جمهوری اسلامی ایران در قبال آمریکا و اروپا اتخاذ شده است؟

به هرحال این احساس وجود دارد که با عنایت به شرایط خاص ایران در حوزه مسائل بانکی و بین‌المللی و رفع تدریجی برخی تحریم‌های بانک و با توجه به سرمایه‌گذاری میلیاردی ایران در اروپا و از سرگیری برخی فعالیت‌های تجاری و بازرگانی با دولت‌های اروپا و با امعان‌نظر به نگاه مخالفان برجام، این واقعه به چه سو می‌رود؟

این واقعه در صورت حقیقت داشتن مطمئنا مخالفان برجام را خوشحال خواهد کرد و این هشداری است برای اعمال دقت و مواظبت از فرآیندهای بعدی این حادثه. چندهفته پیش رئیس‌جمهوری حسن روحانی در دیدار با «ژان اسلبورن» وزیر خارجه لوکزامبورگ که از تهران دیدار کرد با اشاره به روابط خوب دو کشور و با بیان اهمیت گسترش همکاری‌های مالی، بیمه‌ای و بانکی دو کشور گفت: «امروز کلید اصلی در همکاری‌های اقتصادی، مسائل بانکی و بیمه است و همکاری‌های دو کشور در این عرصه می‌تواند پایه بسیار خوبی برای تقویت بیش از پیش روابط مشترک اقتصادی باشد.»

حال باید دید در روزها‌ی آینده واقعه فوق چگونه رخنمون می‌کند؟

*منبع:روزنامه فرهیختگان،1395،12،18
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**انتشار دهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال