هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

تشدید تنش های آتلانتیکی

تهران - ایرنا- پایگاه خبری امیدملی ایرانیان در یادداشتی نوشت: 'زیگمار گابریل'، وزیر امور خارجه و معاون صدر اعظم آلمان به اطاعت کورکورانه نسبت به سیاست های ایالات متحده آمریکا درخصوص ناتو هشدار داده و می گوید:' اروپا اقدامات بیشتری برای امنیت خود انجام می دهد اما با قدرت تخمین نظری و نه با اطاعت کورکورانه در برابر آمریکا.

در ادامه این یادداشت به قلم حسن محمدی می خوانیم: امنیت یک سخت افزار نظامی نیست بلکه در اینجا به طور عمده مسئله جلوگیری از درگیری ها، ثبات کشورهای ضعیف، سیاست توسعه ای و کمک های انسان دوستانه مطرح است.'
این اظهارات وزیر امور خارجه آلمان، از یک سو نشان دهنده اختلاف وی و آنگلا مرکل در خصوص رویکرد دفاعی - نظامی این کشور در قبال ناتو است و از سوی دیگر، نشان دهنده نارضایتی عمیق وی از سیاست های واشنگتن در قبال پیمان آتلانتیک شمالی است.
به نظر می رسد، او به صدر اعظم آلمان یعنی انگلا مرکل در این خصوص طعنه ای مستقیم زده است. اگرچه دو حزب سوسیال دموکرات و دموکرات مسیحی هم اکنون در دولت ائتلافی حضور دارند، اما با یکدیگر بر سر مباحث مختلفی اختلاف نظر دارند. یکی از این مباحث، رویکرد نظامی آلمان در قبال آمریکا( خصوصا در ناتو) است.
این اظهارات در حالی مطرح می شود که حضور دونالد ترامپ در راس معادلات سیاسی و اجرایی ایالات متحده آمریکا مولد تنش های تازه ای در پیمان آتلانتیک شمالی بوده است. تنش هایی که روز به روز بیشتر تقویت می شود.
ترامپ از شرکای خود در ائتلاف نظامی ناتو خواسته است این مسئله را باز کنند که چگونه می خواهند به این هدف توافق شده دست یابند که دو درصد تولید ناخالص ملی خود را به هزینه های دفاعی اختصاص دهند. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که اعضای ناتو عملا قدرت تغییر وضعیت موجود( به لحاظ تامین هزینه های نظامی و دفاعی پیمان آتلانتیک شمالی) را ندارند.
زیگمار گابریل که حزب متبوع اش (سوسیال دموکرات) خیز بلندی برای پیروزی در انتخابات سراسری امسال و تسخیر قدرت در برلین برداشته است، وزیر دفاع آلمان و صدراعظم این کشور یعنی آنگلا مرکل را بابت موافقت با افزایش بودجه نظامی آلمان به میزان دو درصد تولید ناخالص ملی مورد سرزنش قرار داده است.
گابریل معتقد است این رویکرد، منجر به ایجاد ترس در میان همسایگان آلمان می شود. از این رو به نظر می رسد تقابل سوسیال دموکرات ها با سیاست های نظامی رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا کاملا جدی است. این تقابل ، در صورت پیروزی سوسیال دموکرات ها در انتخابات سراسری آلمان تشدید نیز خواهد شد. شاید کمتر کسی تصور می کرد که زیگمار گابریل در مقام وزیر امورخارجه دولت فدرال آلمان، وزیر دفاع را فردی ساده لوح خوانده و این چنین در برابر صدر اعظم،بایستد اما به نظر می رسد سوسیال دموکرات های آلمان در فاصله حدود هفت ماه تا برگزاری انتخابات سراسری قصد مصالحه با حزب دموکرات مسیحی را ندارند!
در هر حال، تنش های ایجاد شده میان اعضای ناتو به وضعیت فعلی محدود نمی شود و در آینده ای نه چندان دور شاهد تشدید آن خواهیم بود.در دوران رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، ترامپ بارها ساختار نظامی و دفاعی و مالی موجود در ناتو را مورد انتقاد قرار داد و بر لزوم ایجاد اصلاحات بنیادین در آن تاکید کرد.
هم اکنون افرادی مانند«ینس استولتنبرگ» دبیرکل نروژی ناتو سعی دارند شرایط موجود در میان اعضای پیمان آتلانتیک شمالی را طبیعی و به دور از تنش هایی جدی نشان دهند اما مواضع وزیر امور خارجه آلمان و دیگر مواضعی که تاکنون در تقابل با سیاست های نظامی و مالی ترامپ در ناتو اتخاد شده است، نشان از بروز تنش هایی دامنه دار و مزمن در این مجموعه دارد، روندی که حداقل تا زمان حضور ترامپ و همراهان اش در ایالات متحده آمریکا ادامه پیدا خواهد کرد.
*منبع: پایگاه خبری امیدملی ایرانیان/15 اسفند 95
** اول ** 1337- انتشار دهنده: خداوردی اسدی کوردلو

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال