هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

هانی‌زاده:

آمریکا با ائتلاف‌تازه در پی به چالش‌کشیدن‌ایران است

تهران - ایرنا- کارشناس مسایل خاورمیانه در گفت وگو با پایگاه خبری خبر آنلاین معتقد است که خواسته معارضان سوری مبنی بر عدم حضور بشار اسد در آینده سیاسی سوریه، مذاکرات را با بن بست مواجه کرده است.

حسن هانی زاده کارشناس مسایل خاورمیانه در گفت وگو با این پایگاه خبری به بررسی دور چهارم مذاکرات ژنو پرداخته که در ادامه می خوانید:
دور چهارم مذاکرات در مورد بحران سوریه با وجود طرح 12 ماده ای دی میستورا بدون نتیجه مشخصی و پس از 8 روز مذاکره در ژنو سوئیس به پایان رسید. اگرچه رئیس هیات مذاکره کننده معارضان این مذاکرات را بی نتیجه عنوان کرد اما آن را نسبت به نشست های قبلی مفیدتر قلمداد کرد.
این مذاکرات با مشکلاتی مواجه شد که گروه های شرکت کننده در این نشست و معارضان هیچ گونه برنامه کاری مفیدی در راستای آینده سوریه ارائه نکردند. ضمن اینکه این گروه ها هر کدام به نیابت از کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای در ژنو شرکت کردند. برای مثال گروه موسوم به ریاض وابسته به عربستان سعودی بوده و از این کشور دستور می گیرد، همچنین گروه های دیگری به نیابت از ترکیه و آمریکا در ژنو حضور داشتند، که به عبارتی آنها با 'دفتر املای' خود در مذاکرات حضور داشتند و بر اساس آن مطالبات خود را مطرح کردند. وجود چنین موضوعی موجب پیچیدگی هایی در روند مذاکرات شد، 'استفان دی میستورا' نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد در امور سوریه، برنامه ای را عنوان و مطرح کرد که مبتنی بر قطعنامه سازمان ملل و ضرورت اعتراف همه معارضان دولت سوریه به دولت شرعی بشار اسد در دوره انتقالی بود.با توجه به اینکه همه گروه های مخالف دولت سوریه خواستار برکناری بشار اسد هستند این مذاکرات با مشکلاتی مواجه و موجب شد تا گروه های معارض با طرح پیشنهادی دی میستورا مخالفت کنند و به همین دلیل قطعنامه 2254 که شورای امنیت در مورد سوریه تصویب کرده است، مورد توافق قرار نگرفت؛ که بنا بود مبنای کاری گروه های معارض دولت سوریه قرار بگیرد. در همین راستا دولت سوریه طرح نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد را پذیرفت، اما معارضان همچنان سر در گم و بدون برنامه پیشنهادی تلاش می کنند تا روند مذاکرات را طولانی کنند. البته در مقطع کنونی وضعیت سوریه نشان می دهد که مذاکرات سیاسی نتیجه ای در بر نخواهد داشت و آنچه که تعیین کننده است، عرصه های میدانی و پیشروی نیروهای مسلح سوریه، محور مقاومت و سرکوب تمام گروه های تروریستی است که این نبردها، روی مذاکرات سیاسی سوریه اثرگذار خواهد بود.

در این بین صحبت از ایجاد مناطق امن در سوریه توسط آمریکا و استقبال متحدانش تا چه حدی می تواند اوضاع را پیچیده تر کند؟

صحبت از ایجاد مناطق امن توسط آمریکا در ادبیات سیاسی و نظامی این کشور به معنای دادن فرصت دادن به گروه های تروریستی مانند داعش و جبهه النصره است. با توجه به پیشروی هایی که نیروهای مسلح سوریه در حلب، ادلب، منبج و تدمر داشته اند، نشانه های شکست در گروه های تروریستی کاملاً آشکار شده است. این احتمال هم وجود دارد که سوریه در ماه های آینده بتواند کل شهرهای این کشور را از وجود گروهک های تروریستی پاکسازی کند، لذا آمریکایی ها نگران هستند که سرنوشت این گروه ها به کجا ختم خواهد شد و در این صورت ممکن است تروریست ها پس از شکست کامل در سوریه متوجه کشور اروپایی شوند. بنابراین آمریکا یک طرح کلی دارد و آن هم ایجاد مناطق امن برای انتقال گروهک های تروریستی در سوریه با سایر گروهک ها و سپس انتقال این گروهک ها به سمت مرزهای چین، روسیه، شمال عراق و به طور مشخص ایران خواهد بود که امنیت این کشورها را مورد تهدید قرار دهد.


در کنفرانس امنیتی مونیخ که اخیرا برگزار شد شاهد بودیم که کشورهای عربی و ترکیه ایران را متهم به دخالت در امور منطقه کردند. به نظر شما این اقدام در چه راستایی صورت می گیرد و بهترین راهکار برای مقابله با این اتهامات چیست؟

آمریکا در صدد به چالش کشاندن محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران، با تشکیل یک ائتلاف بین کشورهای عربی و ترکیه است. دولت سوریه و عراق متحمل ضررهای سنگینی از جانب گروهک های تروریستی شده اند و سوریه 350 میلیارد دلار از این بابت خسارت دیده است و این موضوع اقتصاد این کشور را در آینده با چالشی بزرگ و بحران شدید مواجه می کند؛ ضمن اینکه سوریه، عراق و یمن به دلیل خرابی های موجود از محور مقاومت و معادلات نظامی و سیاسی خارج شده اند.


آینده دور بعدی مذاکرات ژنو و یا آستانه را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا می توان رسیدن به یک توافق را برای برون رفت از بحران متصور بود؟

اگر هر گونه توافق احتمالی مبنی بر انتخابات آزاد با مشارکت تمام گروه ها و طیف های سیاسی ایجاد شود با شکست مواجه خواهد شد، زیرا گروه های مخالف نمی خواهند که بشار اسد در این فرآیند حضور داشته باشد، این در حالی است که بیش از 80 درصد از مردم سوریه طرفدار حاکمیت بشار اسد هستند. بنابراین اگر هر گونه انتخاباتی بدون حضور بشار اسد برگزار شود، به مفهوم دیکتاتوری و نادیده گرفتن 80 درصد از ملت سوریه است. در صورت برگزاری انتخابات با حضور بشار اسد، قطعا او پیروز خواهد شد و این موضوع خشم گروه های معارض را به دنبال خواهد داشت. گروه های معارض به هر شکلی خواستار سرنگونی دولت سوریه حتی به قیمت نابودی تمام این کشور هستند.
*منبع: پایگاه خبری خبرآنلاین/16 اسفند 95
** اول ** 1337- انتشار دهنده: خداوردی اسدی کوردلو

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال