هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

دستاوردهای نفتی برجام

تهران- ایرنا- گزارش‌های رسیده حاکی از افزایش 15 درصدی صادرات نفت خام ایران و رسیدن این میزان به بیش از دومیلیون بشکه در روز و نزدیک شدن حجم محموله‌های نفتی کشور به میزان پنج سال گذشته است.

روزنامه فرهیختگان در سرمقاله ای، آورده است: گزارش‌های قبلی گویای دوبرابر شدن صادرات نفت خام پس از توافق برجام و اضافه‌شدن خریداران اروپایی به مشتریان نفت ایران بوده است. آمارهای جدید نشان می‌دهد که رفع برخی محدودیت‌های اعمال‌شده که خود دستاورد توافق هسته‌ای ایران است تحولات قابل‌توجهی را در حوزه صنعت نفت به وجود آورده و در طول ماه‌های گذشته نه‌تنها میزان صادرات افزایش یافته بلکه کشورهای اروپایی نیز به صف متقاضیان نفت خام ایران پیوسته‌اند.

برای مثال آمار منتشره نشان می‌دهد در دی‌ماه واردات نفت اروپا از ایران به بالاترین حد خود از سال 2011 میلادی تاکنون رسیده است و با رسیدن دو نفتکش بزرگ حامل محموله‌های نفت خام ایران مجموع واردات نفت خام اروپا از ایران در بهمن‌ماه امسال به 623 هزار بشکه رسیده است که بالاترین رقم از ماه نوامبر سال 2011 میلادی است. در دوران پس از تحریم، فرانسه بزرگ‌ترین مشتری اروپایی نفتی ایران بوده و حدود یک‌سوم از واردات نفت اروپا از ایران را به خود اختصاص داده است.

به غیر از کشورهای اروپایی کشورهایی همچون کره‌جنوبی، هند و ژاپن میزان واردات خود از ایران را نیز افزایش داده‌اند. کره‌جنوبی که در حال حاضر پنجمین واردکننده بزرگ نفت جهان محسوب می‌شود با شروع برجام و لغو برخی از تحریم‌های اعمال‌شده توانسته میزان واردات نفت خود را از ایران به شدت افزایش دهد. هند نیز اعلام کرده که اکنون ایران پس از دو کشور عربستان و عراق به سومین صادرکننده نفت به این کشور تبدیل شده است.

میزان واردات نفت روزانه هند از ایران در ماه‌های گذشته سه‌برابر مدت مشابه سال قبل بوده است. ژاپن هم با انتشار آماری اعلام کرده واردات نفتش از ایران را حدود 40 درصد افزایش داده است.

خبرگزاری «رویترز» در گزارشی اعلام کرده که تقاضای بالا برای نفت خام ایران در اروپا و آسیا این کشور را قادر ساخته تا تولید نفت خود را به بیش از 3.8 میلیون بشکه در روز در ماه جاری افزایش دهد.

عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران دراین‌باره می‌گوید این موضوع شاهکار است که در عرض یک‌سال هم میزان تولید افزایش پیدا کند و هم میزان صادرات.

عراقچی معتقد است یکی از بهترین وزارتخانه‌هایی که از فرصت به‌دست آمده برجام بهترین استفاده را کرده و توانسته خود را به شرایط قبل از تحریم‌ها بازگرداند وزارت نفت بوده است. واقعیت این است که در شرایط تحریم تقریبا تمام مشتریان نفتی ایران ضمن فسخ قراردادهای نفتی خود با ایران با کشورهای تولیدکننده دیگری قرارداد بسته ولی این وزارتخانه پس از برجام نه‌تنها مشتریان قبلی خود را دوباره به صف مشتریان خود برگرداند بلکه توانست مشتریان جدیدی نیز پیدا کند.

یک مقام وزارت نفت نیز اخیرا اعلام کرده که این وزارتخانه در حال مذاکره برای عقد 25 قرارداد نفتی بوده که در صورت نهایی‌شدن ارزش دلاری آن به بیش از 85 میلیارد خواهد رسید؛ اما نکته‌ای که نباید از آن غفلت شود استفاده از ارزش افزوده و افزایش تولید و صادرات تولیدات گازی و نفتی و پتروشیمی است.

شایسته است دولت در کنار توجه به افزایش تولید نفت خام گام‌های اساسی در جهت افزایش ارزش افزوده و تولیدات نفتی بردارد تا هم بتواند از خام‌فروشی جلوگیری کرده و هم به اشتغال‌زایی بیشتر مبادرت کند.
نکته اینکه افزایش صرف تولید نفت خام و صادرات آن تنها بازگشت به دوران قبل از تحریم بوده و در بلندمدت نمی‌تواند موفقیت کلیدی برای وزارت نفت باشد.

*منبع: روزنامه فرهیختگان،1395،12،15
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131**انتشار دهنده: شهربانو جمعه

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال