آغاز دومین کنفرانس بین المللی شرق شناسی و مطالعات ایرانی دردانشگاه علیگر هند

دهلی نو-ایرنا- دومین کنفرانس بین المللی شرق شناسی ومطالعات ایرانی و یادمان بیدل دهلوی روز چهارشنبه با حضور دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان وادب فارسی ،رئیس دانشگاه اسلامی علیگر،سفرای ایران و تاجیکستان در دهلی نو و رایزن فرهنگی ایران در دانشگاه اسلامی علیگر آغاز شد.

به گزارش ایرنا، در این همایش که استادان و پژوهشگران زبان فارسی از ایران، هند،افغانستان، ازبکستان و هلند شرکت کرده اند در مدت سه روز برگزاری این همایش 170 سخنرانی و دو کارگاه آموزشی در موضوعات همایش برگزار می شود.
پروفسور آذرمیدخت صفوی رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی دانشگاه علیگر در خصوص علت برگزاری کنفرانس شرق شناسی با سمینار بیدل گفت که شخصیت بیدل و شرق شناسی باهم عجین شده است.
وی اظهار کرد بیدل سمبل و نماینده شرق است و طرفداران زیادی در آسیای میانه و افغانستان دارد.
غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان فارسی نیز در این همایش با ارائه مطلبی با عنوان 'آشتی با بیدل' گفت که بیدل را باید قله و نقطه اوج سبک هندی دانست به گونه ای دیوان اشعار وی بیش از 80 هزار بیت شعر دارد.
وی افزود:به رغم شهرت بیدل و گسترش اشعارش در کشورهای دیگر این شاعر در ایران تا چهار دهه بیش مورد توجه قرار نگرفته بود.
حداد عادل گفت که حدود 30 سال پیش برای نخستین بار غزلیات بیدل در ایران چاپ و مورد توجه قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد که پس از انقلاب اسلامی،اهل ادب ایران به واسطه تلاش های سهراب سپهری با بیدل آشتی کردند.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت که ایرانی ها بواسطه انقلاب نمی خواستند تکرار کننده سبک قدیم شعر باشند و به همین دلیل شعرنو و سبک جدید مورد توجه قرار گرفت .
وی اظهار کرد بیدل الگوی خوبی برای شاعران بعد از انقلاب که خواستار تحول در زبان و محتوا بودند به شمار می رود.
غلامرضا انصاری سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو نیز در این همایش گفت که امروز وظیفه نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور تلاش برای گسترش زبان فارسی بویژه در شبه قاره و به خصوص در هند است.
وی اظهار کرد بهترین کار برای گسترش مبادلات فرهنگی توجه به گسترش زبان فارسی برای معرفی سخت کوشی و پیشرفت های ایران است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو با اشاره به نقش هند در گسترش زبان فارسی اظهار کرد هند با داشتن بیش از 60 کرسی زبان فارسی می تواند نقش مهمی در این خصوص ایفا کند.
وی با اشاره به گسترش روابط ایران و هند تصریح کرد در شرایط فعلی فرصتی طلایی برای گسترش زبان فارسی در هند فراهم شده است.
دکتر واعظ مهدوی معاون توسعه امورعلمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز در این همایش گفت که شعر فارسی توانسته عمق معنویت شرق را به تصویربکشد.
وی با اشاره به نقش ادیبان و شاعران در پیوند کشورها تصریح کرد بیدل از جمله شاعرانی بود که توانست معانی دقیق و پیچیده عرفانی را در قالب شعر بیان کند.
دکتر میرزا جلال اف سفر تاجیکستان در دهلی نو نیز در این همایش با اشاره نقش زبان فارسی در نزدیک کردن هرچه بیشتر ملت ها اظهار کرد امروز بشریت به توسعه فرهنگی و نزدیکی هرچه بیشتر نیاز دارد.
وی تصریح کرد باید از ظرفیت زبان فارسی برای گسترش روابط فرهنگی بین کشورهای فارسی زبان و دیگر کشورهای منطقه استفاده کرد.
سفیر تاجیکستان در دهلی نو درادامه با اشاره به اشعار منحصر بفرد بیدل دهلوی گفت که اشعار این شاعر نکته پرداز طرفداران زیادی در آسیای میانه دارد.
وی افزود:بیدل در قرن 21 می تواند به عنوان پیوند دهنده فرهنگی کشورهای حوزه زبان فارسی و شبه قاره باشد.
دکتر علی دهگایی رایزن فرهنگی ایران دردهلی نو نیز در این همایش با اشاره به تاثیر فرهنگ شرق بر غرب گفت که تمدن غرب در مقاطعی،پیشرفت خود را مدیون تمدن شرق بوده است .
وی با بیان اینکه در ابتدای دوران اسلامی شناخت شرق و غرب از یکدیگر زیاد نبوده تصریح کرد بسیاری از سفرنامه ها در این دوران در خصوص کشورهای شرقی و بویژه ایران و هند نوشته شده است .
رایزن فرهنگی ایران در دهلی نو ،گسترش فتوحات در شرق، دوری غرب از این منطقه و حاکمیت دوره تاریخی قرون وسطی را از علل کمی اطلاعات منتشر شده در خصوص غرب دانست.
وی افزود:بعد از دوران رنسانس غربی ها نخست با هدف تجارت و پس از آن با هدف سلطه و امپریالیسم با شرق ارتباط برقرار کردند.
دهگایی در پایان از برگزارکنندگان همایش بین المللی شرق شناسی و بیدل بویژه پروفسور آذرمیدخت صفوی رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی تقدیر کرد.
ضمیر الدین شاه رئیس دانشگاه اسلامی علیگر نیز در این همایش بیدل را یکی از بزرگترین شاعران سبک هندی دانست و گفت که اشعار این شاعر بزرگ در کشورهای افغانستان و آسیای میانه نسبت به ایران و حتی خود هند طرفداران بیشتری دارد.
وی در ادامه اظهار کرد هم اکنون در دانشگاههای زیادی در هند همچنان زبان فارسی تدریس می شود.
رئیس دانشگاه اسلامی علیگر در ادامه از رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی ،خانه فرهنگ و استادان ایرانی در شرکت در این همایش تقدیر کرد.
دومین کنفرانس بین المللی شرق شناسی و مطالعات ایرانی و سمینار بین المللی بیدل دهلوی توسط مرکز تحقیقات زبان فارسی دانشگاه علیگر و با همکاری موسسه مبین شیراز،انجمن پژوهش تاریخ هند و خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو از امروز به مدت سه روز در دانشگاه علیگر برگزار می شود.
در این همایش بین المللی حدود 140 نفر استاد،محقق و دانشجوی دکتری و ارشد زبان فارسی از ایران به همراه اساتیدی از هند ،تاجیکستان و افغانستان شرکت کرده اند.
همایش دارای دو محور ویژه و تخصصی در حوزه شرق شناسی و تاریخ و زبان فارسی با عناوین بررسی آثار،اندیشه های بیدل دهلوی و بررسی آرا و نظریات مستشرقان و اندیشمندان اسلامی است.
آساق**انتشار دهنده:احمدعلی خلیل نژاد

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال