قهرمانی شطرنج بانوان جهان/ فرصت تاریخ سازی برای پدیده چین

تهران - ایرنا - «شونگئی تان» استاد بزرگ بانوان و پدیده شطرنج چین روز چهارشنبه در دور سوم فینال رقابت های قهرمانی بانوان جهان در تهران این فرصت را دارد تا با پیروزی مقابل نماینده قدرتمند اوکراین، نوزدهمین قهرمان شطرنج زنان جهان شود.

او با درجه بین المللی 2502 با مهره سیاه مقابل «آنا موزیچوک» اوکراینی قرار می گیرد و در صورتی که بتواند پیروز این دیدار شود، با 2.5 امتیاز از سه بازی، شانزدهمین قهرمان شطرنج زنان جهان لقب خواهد گرفت.
در مرحله ششم و فینال رقابت های شطرنج قهرمانی بانوان جهان، چهار بازی برگزار می شود. بازی نخست این دو شطرنج باز به تساوی انجامید. «تان» در بازی دوم بر استاد بزرگ اوکراینی با درجه بین المللی 2569 و نفر سوم رده بندی جهان در بخش زنان غلبه کرد و 1.5 امتیازی شد.
«شونگئی تان» استاد بزرگ بانوان چین در رده چهاردهم برترین شطرنج بازان زن جهان قرار دارد. او تنها شطرنج بازی بود که توانست در رقابت های شطرنج قهرمانی زنان جهان در تهران در بازی نخست مرحله فینال با مهره سیاه از «آنا موزیچوک» امتیاز بگیرد.
15 شطرنج باز برتر دنیا در 39 دوره گذشته رقابت های شطرنج قهرمانی زنان جهان توانستند به مقام قهرمانی برسند. نخستین دوره رقابت های شطرنج قهرمانی زنان جهان در سال 1927 میلادی برگزار شد.
لندن میزبان نخستین دوره این رقابت ها بود و «ورا منچیک» از اتحاد جماهیر شوروی در آن به قهرمانی رسید. «منچیک» تا سال 1943 میلادی برای مدت 17سال قهرمان بلامنازع شطرنج زنان جهان بود. او در این سال ها دو بار ملیت خود را عوض کرد تا افتخار قهرمانی شطرنج زنان جهان به کشورهای چکسلواکی و انگلستان نیز برسد. این دو کشور پس از آن هیچگاه نتوانستند به دنیای شطرنج، قهرمان معرفی کنند.
رقابت های شطرنج قهرمانی زنان جهان دو سال بعد از جنگ جهانی دوم که در سال 1939 میلادی آغاز شد، ادامه یافت و در سال 1941 میلادی برگزاری آن به مدت 10 سال متوقف شد.
از سال 1950 تا 1991 میلادی برای مدت 41 سال اتحاد جماهیر شوروی شش شطرنج باز را به دنیای قهرمانی معرفی کرد. «لیودمیلا رادنکو»، «الیزابت بیکووا»، «اولگا روبتسووا»، «الیزابت بیکووا»، «نونا گاپرینداشویلی»، «مایا چیبوردانیدزه» یکه تازان شطرنج زنان جهان برای مدت بیش از چهار دهه بوده اند.
در سال 1991 «زیه جون» از چین سر برآورد و تاج قهرمانی شطرنج زنان جهان را به سرگذاشت و به سلطه بی چون و چرای اتحاد جماهیر شوروی پایان داد. او تا 1996 میلادی قهرمان شطرنج زنان جهان بود.
از سال 1996 میلادی زنی از مجارستان سر برآورد و تاج قهرمانی را به خانه بود. او «سوزان پولگار» بود که تا 1999 میلادی قهرمان شطرنج زنان جهان بود. او در آن سال از مسابقه با حریف خود خودداری کرد و این عنوان را از دست داد. «زیه جون» چینی پس از خودداری «پولگار» مجارستانی بار دیگر در سال 1999 به قهرمانی شطرنج جهان رسید و هموطنش «ژو چن» این عنوان را در سال 2001 میلادی از او گرفت.
«آنتوانتا استفانووا» بلغارستانی در سال 2004 به مقام قهرمانی شطرنج زنان جهان رسید تا اینکه در سال 2006 بار دیگر یک چینی به این عنوان رسید. «زو یوهووا» تا سال 2008 میلادی عنوان قهرمانی شطرنج زنان جهان را در اختیار داشت. روس ها در تمام سال های پس از 1991 میلادی در حسرت قهرمانی شطرنج زنان جهان بودند تا اینکه بالاخره «الکساندرا کاستنیوک» در سال 2008 میلادی به مقام قهرمانی شطرنج زنان جهان رسید.
«هو یفان» چینی نیز در سال 2010 میلادی قهرمانی شطرنج زنان جهان شد و تا سال 2012 این عنوان را حفظ کرد، پس از او در سال های 2013 و 2014 «آنا اوشنینا» اوکراینی به این مقام رسید و «هو یفان» بار دیگر در سال 2014 و 2016 قهرمان شطرنج زنان جهان شد.
«ماریا موزیچوک» استاد بزرگ اوکراینی در سال 2015 قهرمان شطرنج زنان جهان شد. «آنا» خواهر «ماریا» اکنون در رقابت های شطرنج قهرمانی زنان در سال 2017 در ایران و در مرحله فینال بازی می کند. «آنا» البته تا پیش از بازی دیروز شانس زیادی برای قهرمانی داشت. اما باخت او، همه محاسبات را به هم ریخت. «آنا» اگر بتواند بازی امروز خود مقابل نماینده چین را ببرد، می تواند امیدوار باشد در ادامه به آرزوی خود برسد.
'برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.'
ورزشی**9250**1545
گزارش: گلی سفیدزاده

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال