هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

جای خالی کمیته‌های تخصصی احزاب در انتخابات شوراها

تهران- ایرنا- انتخابات شوراها اصولا نه جولانگاه سیاستمداران و افراد معروفی که در پی قدرت بیشتر هستند، بلکه می‌بایست جایگاه افرادی باشد که از تخصص و کارآمدی کافی در حوزه تخصصی مدیریت شهری برخوردار هستند.

روزنامه همدلی در یادداشتی به قلم امید پورعزیز، آورده است: در اکثر کشورهای مدرن و دموکراتیک که احزاب از ساختارهای تخصصی و با سابقه‌ای برخوردار هستند در انتخابات شوراها و شهرداری‌ها از این کمیته‌های تخصصی کمک گرفته می‌شود.

از طرفی چون ساختار احزاب دموکراتیک بوده و امکان ورود برای تمامی افراد جامعه در آن‌ها فراهم است، عملا احزاب در انحصار کسی نبوده و ارکان حزب به‌صورت دموکراتیک شکل می‌گیرد. در این نظام‌ها انتخاب‌های تخصصی همچون شوراها نه براساس پارامترهای قدرت و مولفه‌های سیاسی که بر اساس تخصص افراد و احراز هویت و جایگاه افراد درون تشکیلات حزب صورت می‌پذیرد، البته پایبندی به مانیفست حزب و اصول کلی امری قطعی است.

ولی به جهت اینکه به معنای دقیق کلمه ما نظام حزبی درون مملکت نداریم عملا در دوره‌های گذشته نیز سیاستمداران خیلی بیشتر از متخصصان واقعی وارد عرصه شوراها شده‌اند. در واقع در خلاء احزاب قدرتمند و ریشه‌دار عملا تخصص قربانی سیاست شده و حوزه مدیریت شهری تحت‌الشعاع این رقابت‌های سیاسی قرار می‌گیرد. البته این تغییر روند انتخاب احزاب نه یک‌باره، بلکه نیازمند اصلاح تدریجی و اساسی ساختارها است.

ولی حال که امکان چندانی در بهبود روند انتخاب‌ها توسط احزاب وجود ندارد به نظر می‌رسد مردم می‌بایست تا حدودی خودشان جور احزاب را کشیده و بیشتر در مورد تخصص و تجربه افراد مطالعه کنند. از طرفی وامداری بیش از حد نسبت به دسته و گروه خاص سیاسی عملا راه بهبود و اصلاح امور را می‌بندد و پایبندی سیاسی و گروهی بر اولویت‌های شهری و تخصص‌های مربوطه سایه می‌افکند.

لذا ضمن توجه به تخصص‌ها و سوابق افراد التزام آنها به مولفه‌های دموکراتیک و قرابت‌شان با احزاب به اصطلاح غیر ایدئولوژیک‌تر، البته نه کاملا به‌صورت دقیق، ولی تا حدودی می‌تواند چراغ راه مردم در انتخاب‌های درست‌تر و مفیدتر برای شوراها و بهبود روند مدیریت شهری واقع شود.

*منبع: روزنامه همدلی،1395،12،11
**گروه اطلاع رسانی**1893**2002**انتشار دهنده: فاطمه قنادقرصی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال