رسانه های انگلیسی: فیلم فروشنده نماد اعتراض به سیاست های ضد مهاجرتی ترامپ شد

لندن - ایرنا - رسانه های گروهی انگلیس روز دوشنبه ضمن انتشار گزارش هایی در مورد نمایش فیلم فروشنده اثر اصغر فرهادی در میدان ترافالگار لندن و اعطای جایزه اسکار به این اثر، عنوان کردند فیلم فروشنده بهانه ای برای اعلام مخالفت با سیاست های ضدمهاجرتی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا شد.

به گزارش ایرنا، روزنامه گاردین روز دوشنبه در گزارشی به قلم «کاترین شورد» نوشت: اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار 2017 را برای دومین بار کسب کرد.
این روزنامه افزود: فرهادی 44 ساله در مراسم اسکار شرکت نکرد چون شرایط اخذ ویزا برای ورود به آمریکا را «غیرقابل قبول» خوانده بود.
گاردین ادامه داد: او پیشتر درصدد بود تا در این مراسم شرکت کند و در رابطه با شرایط ناعادلانه ای که برای مهاجران و شهروندان هفت کشور مسلمان از جمله ایران برای سفر به آمریکا، ایجاد شده است، صحبت کند.
این روزنامه افزود: به نظر می رسد که حمایت حاضران در مراسم اسکار از فیلم آقای فرهادی، در انتقاد به فرمان های ضدمهاجرتی آقای ترامپ بوده است.
گاردین اضافه کرد: فروشنده در جشنواره فیلم «کن» که در ماه «می» گذشته برگزار شد، جایزه بهترین فیلمنامه (اصغر فرهادی) و بهترین بازیگر مرد (شهاب حسینی) را دریافت کرد.
روزنامه گاردین نوشت: فرهادی پیشتر اولین جایزه اسکار را برای ایران به خاطر فیلم «جدایی نادر از سیمین» در سال 2012 دریافت کرد. اکنون دریافت دومین جایزه اسکار او را در ردیف شخصیت های مشهوری همچون فدریکو فلنی و اینگمار برگمن قرار می دهد.
این روزنامه انگلیسی افزود: انوشه انصاری اولین بانوی ایرانی که به فضا سفر کرده است، پیام اصغر فرهادی را در مراسم اسکار قرائت کرد.
گاردین همچنین اشاره کرد که در جریان مراسم اسکار سال جاری، یاد عباس کیارستمی، کارگردان برجسته ایرانی که بالغ بر 70 جایزه در جشنواره های بین المللی دریافت کرده بود، گرامی داشته شد. کیارستمی در جولای 2016 در پاریس بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت.
این روزنامه افزود: پس از درگذشت کیارستمی، اصغر فرهادی دوست نزدیکش در گفت وگو با گاردین بیان داشت: او عارفی بزرگ هم در سینما و هم در زندگی شخصی اش بود. فقط سینما نیست که مردم بزرگی را از دست داده بلکه دنیا از داشتن او محروم شده است.
گاردین نوشت: شامگاه یکشنبه در میدان ترافالگار لندن نیز فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی به پیشنهاد صادق خان شهردار لندن، به صورت رایگان به نمایش گذاشته شد.
این روزنامه افزود: کارگردان فیلم فروشنده و نامزد دریافت جایزه اسکار در پیامی ویدئویی به ده‌ها هزار تن از معترضینی که در لندن تجمع کرده بودند گفت که اتحاد در برابر فرمان ضد مهاجرتی ترامپ «قدرت ایستادگی در برابر فاشیسم و پیروزی در برابر افراط‌گرایی» را می‌دهد.
گاردین اضافه کرد: نمایش فیلم فروشنده در لندن، باهدف نشان دادن وحدت و مقاومت علیه فرمان ضد مهاجرتی ترامپ که بر اساس آن شهروندان هفت ‌کشور برجسته اسلامی از جمله ایران، عراق، لیبی، سودان، سومالی، سوریه و یمن قادر به ورود به آمریکا نیستند، صورت گرفت.
این روزنامه نوشت: صادق خان شهردار لندن، این برنامه را با حضور شماری از هنرمندان از جمله «لیلی کول» بازیگر، «کیت ویلسون» تهیه‌کننده و «مارک دون» فیلم ساز برگزار کرد تا ضمن هم ‌زمانی با مراسم اسکار، موفقیت لندن به ‌عنوان قطب خلاقیت و سکوی تنوع و گوناگونی و شهری که درهایش به روی همه باز است را جشن بگیرد.
گاردین افزود: صادق خان طی سخنانی در پیش از شروع فیلم فروشنده، بیان داشت: 'رئیس‌جمهور ترامپ نمی‌تواند من را ساکت کند. همان ‌طور که به میدان ترافالگار نگاه می‌کنم، افتخار می‌کنم و شما هم بایستی افتخار کنید، چون امروز شمار زیادی از مردان وزنان، پیر و جوان، قوی و فقیر، مسلمان، مسیحی، هندو، بودا و ... در کنار هم جمع شده‌اند و پیام ما به دنیا این است که درهای لندن به روی همه باز است.'
این روزنامه نوشت: صادق خان افزود: ما در کنار اصغر فرهادی ایستاده‌ایم. ما در کنار آن‌هایی که به دلیل ملیت شان، دین و نژادشان مورد تبعیض قرار گرفته اند ایستاده ایم. ما نه تنها تنوع نژادی را تحمل می کنیم بلکه به آن احترام می گذاریم و آن را جشن می گیریم.
گاردین افزود: صادق خان پس از آن تصمیم به نمایش فروشنده در میدان ترافلگار لندن گرفت که شماری از بازیگران و تهیه کنندگان برجسته سینما پیشتر درصدد اخذ مجوز برای نمایش این فیلم در برابر سفارت آمریکا بودند.
شبکه بی.بی.سی نیز روز دوشنبه در گزارش گفت: اصغر فرهادی، کارگردان برجسته ایرانی که فیلم فروشنده اش جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار 2017 را دریافت کرد، فرمان ضدمهاجرتی ترامپ را محکوم و غیر انسانی توصیف کرده بود.
این شبکه خبری افزود: وی با انتخاب دو تبعه ایرانی - آمریکایی به عنوان نمایندگانش، در این مراسم شرکت نکرد تا مراتب اعتراض خود را نشان دهد.
بی.بی.سی گفت: در بخشی از بیانیه فرهادی که در مراسم اسکار قرائت شد آمده است: تقسیم کردن جهان به دسته ما در برابر دسته دشمنان ما باعث ایجاد هراس می شود.
این شبکه خبری در همین حال عنوان کرد: تمام 6 نامزد دریافت بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان، پیش از آغاز برنامه بیانیه ای را امضاء کردند که در آن «جو فاشیسم» موجود در آمریکا را محکوم کردند.
روزنامه دیلی تلگراف نیز با انتشار مقاله ای به قلم «بارنی هندرسون» عنوان کرد: «فیلم فرشنده فرهادی، برنده بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار 2017 شد و به او اجازه داد تا علیه فرمان ضدمهاجرتی ترامپ اعتراض کند».
این روزنامه انگلیسی افزود: فیلم فروشنده اصغر فرهادی بهانه ای برای اعلام مخالفت با فرمان ضدمهاجرتی دونالد ترامپ مبنی بر منع ورود شهروندان هفت کشور اسلامی به خاک آمریکا شد.
دیلی تلگراف نوشت: علاوه بر فرهادی که اعلام کرد به نشان اعتراض در مراسم شرکت نخواهد کرد، 6 کارگردان نامزد دریافت بهترین فیلم غیرانگلیسی نیز به طور بی سابقه ای با وی اعلام همبستگی کردند.
این روزنامه انگلیسی افزود: آنها ضمن انتشار بیانیه ای مشترک در محکومت جو فاشیستی موجود در آمریکا اعلام کردند که فارغ از اینکه چه کسی جایزه اسکار امسال را کسب خواهد کرد، این جایزه متعلق به آنهایی است که برای ایجاد وحدت و یکدلی تلاش می کنند.
نشریه خبری ایندیپندنت نیز در گزارشی روز دوشنبه نوشت: اصغر فرهادی با کسب جایزه اسکار برای فیلم فروشنده اش به عنوان بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان، به فرمان ضدمهاجرتی ترامپ تودهنی زد.
این نشریه خبری افزود: فیلم یاد شده پس از آنکه مشخص شد فرمان ضدمهاجرتی ترامپ مانع از ورود فرهادی به آمریکا خواهد شد، طی چند وقت اخیر در صدر رسانه ها بوده است. هر چند دادگاه آمریکا بعدا این فرمان را تعلیق کرد اما فرهادی تصمیم گرفت که به طور کلی در مراسم شرکت نکرده و آن را بایکوت کند.
شمار دیگری از رسانه ها و جراید انگلیسی نیز به انعکاس مراسم اکران فیلم فروشنده در میدان ترافلگار لندن که عصر گذشته صورت گرفت پرداختند.
ایونینگ استاندارد نوشت: هزاران معترض به احکام ضدمهاجرتی ترامپ به تماشای فیلم سینمایی فروشنده، نامزد دریافت بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار 2017 در میدان ترافالگار نشستند.
روزنامه مترو نیز در گزارشی روز دوشنبه عنوان کرد: پس از آنکه اصغر فرهادی اعلام کرد که در اعتراض به فرمان ضد مهاجرتی ترامپ در مراسم اسکار شرکت نمی کند، «صادق خان» شهردار لندن نیز اعلام کرد که فیلم فروشنده را اکران خواهد کرد.
اروپام**4*1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال