آشنایی با ژئوپولیتیک و اهمیت راهبردی خلیج فارس در دافوس ارتش

تهران-ایرنا- ژئوپولیتیک و اهمیت راهبردی خلیج فارس با حضور دانشجویان دوره های 11 و 27 دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش(دافوس آجا) از سوی مرکز مطالعات خلیج فارس درسالن امیرسرلشکرشهید ولی الله فلاحی این دانشگاه بررسی شد.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار دفاعی ایرنا، در این همایش تخصصی که با حضور امیر سرتیپ دوم خلبان حمید محمد حسین جانشین دانشگاه دافوس و امیر سرتیپ دوم حمید کریمی معاون پژوهش این دانشگاه برگزار شد، دانشجویان حاضر با علل تلاش برای تغییر نام خلیج فارس، بررسی اسناد و مدارک بین المللی و خلیج فارس از آغاز تا امروز آشنا شدند.
آشنایی با مسایل سرزمینی در خلیج فارس(جغرافیایی سیاسی دریایی)، نام خلیج فارس بر پایه اسناد تاریخی و نقشه های جغرافیایی، اسناد نام خلیج فارس میراثی کهن و جاودان از دیگر موضوعاتی بود که دانشجویان دافوس از آن بهره مند شدند.
همچنین در حاشیه اجرا و برگزاری این همایش یکروزه، نمایشگاه کتابی با موضوعات خلیج فارس و امنیت، دریای پارسی در سفر نامه سیاحان، سیاست امنیتی آمریکا در خلیج فارس، خلیج فارس در نگاه ایرانیان، جزایر سه گانه ایرانی در خلیج فارس، دیدگاه های شورای همکاری خلیج فارس، ژئوپولیتیک منطقه خلیج فارس و نام خلیج فارس در منابع بین النهرینی، منشور کوروش بزرگ، کتیبه داریوش و نوشته های نویسندگان یونان و روم باستان بر پا شد.
خلیج فارس منطقه استراتژیکی با وسعتی در حدود 237473 کیلومتر مربع است که در دوران باستان مهم ترین تمدنهای جهان یعنی تمدن جیرفت، پارس و بین النهرین بوده و نخستین امپراتوری تاریخ یعنی امپراتوری هخامنشیان در قرن پنجم پیش از میلاد از کرانه های همین دریا برخاسته است.
امروزه نیز خلیج فارس با تامین 40 درصد نفت دنیا به مرکز صدور انرژی به کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه تبدیل شده که همین ذخایر عظیم هیدروکربنی، این منطقه را به محل تقابل قدرتهای منطقه ای و فرا منطقه ای تبدیل کرده است.
تنگه استرتژیک هرمز با پهنای حدود 40 کیلومتر گلوگاه این منطقه حساس می باشد و ایران با دارا بودن بیشترین سواحل در خلیج فارس، پیشینه تاریخی عظیم و موقعیت ژئوپولیتیکی مناسب، قدرت برتر در این منطقه بشمار می رود.
اجتمام(3)**7029**1569**خبرنگار: فرهاد شرف پور **انتشار: علی حبیبی

*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال