جنگ نفس گیر ترامپ با رسانه های آمریکایی

تهران- ایرنا- برخی رسانه های عربی در روزهای گذشته با محور قرار دادن حملات ترامپ به رسانه ها و اختلاف میان ترامپ و اصحاب رسانه به تحلیل و بررسی زمینه ها و پیامدهای این رخداد پرداختند.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، در روزهای اخیر «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا، بارها رسانه ها را به دروغگویی و فریب افکار عمومی متهم کرده است. ترامپ همچنین رسانه ها را به مجازات و تنبیه تهدید کرد.ترامپ گفت وقتی رسانه ها به مردم دروغ می گویند من به هیچ عنوان به آنها اجازه نخواهم داد که از تنبیه فرار کنند.
جدال ترامپ با رسانه ها که به دوران رقابت های انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 میلادی باز می گردد در روزهای اخیر به شدت بالا گرفته است. اختلاف و جنگ میان ترامپ و رسانه ها، طی روزهای گذشته یکی از محورهای بررسی و تحلیل رسانه های عربی بوده است که در این گزارش به آن پرداخته می شود.

** شلیک ترامپ به رسانه ها
روزنامه های «البیان» امارات، «المدن» لبنان، «الریاض» عربستان و صفحه عربی شبکه های خبری «اسپوتنیک» روسیه و «الجزیره» قطر از جمله رسانه هایی بودند که جنگ ترامپ با رسانه ها را در کانون توجه قرار دادند.
به نوشته روزنامه البیان، ترامپ بر روی رسانه ها آتش گشوده است. کار به جایی رسیده که او ارج نهادن به فعالیت رسانه ای را زیر سوال می برد. او که از دوران تبلیغات انتخاباتی از رسانه ها کینه به دل دارد، اکنون با حمله به رسانه ها به خود آرامش می دهد. او در مقایسه با دیگر روسای جمهوری آمریکا بسیار به رسانه ها حمله کرده است و از هنگامی که در انتخابات پیروز شد هوای انتقام گیری از رسانه ها را در سر دارد.
ترامپ ماه نخست ریاست جمهوری خود را در شرایطی به پایان رساند که در کنفرانس های مطبوعاتی خود از زشت ترین الفاظ علیه رسانه ها استفاده کرد. به طوری که این مسائل سبب شد که رسانه ها شمشیر خود که شامل فیلم ها، دوربین ها و نوارهای صوتی است از غلاف بیرون آورند و برای ترامپ و اطرافیانش دامی را بگسترانند.
لرزش های ترامپ اکنون به سوژه ای برای رسانه ها تبدیل شده است و مهره های او یکی پس از دیگری قربانی خواهند شد. «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی ترامپ یکی از مهمترین این قربانیان است.
ترامپ جنگ علیه رسانه ها را در سر دارد و اگر رسانه ها هم جنگ علیه ترامپ را در دستور کار قرار دهند در این زمینه ترامپ هزینه های سنگینی را خواهد پرداخت. روزنامه المدن لبنان نوشت: با وجود اینکه روابط مردم آمریکا و رسانه ها به ویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری سرد است، اما بازهم مردم آمریکا اعتماد بیشتری به رسانه ها دارند. بیشتر مردم آمریکا بر این باورند که بیشتر اخبار دورغ از زبان ترامپ خارج می شود.
شبکه خبری اسپوتنیک نوشت: جامعه آمریکا شاهد درگیری میان ترامپ و برخی از رسانه های مشهور مانند شبکه «سی ان ان» و روزنامه «نیویورک تایمز» است. این درگیری پس از آن رخ داد که این رسانه های گزارش هایی را درباره روابط تیم ترامپ با روسیه و تماس های تلفنی این افراد با روس ها منتشر کردند. به دنبال این خبرها بود که فلین مشاور امنیت ملی ترامپ استعفا داد.
او با «سرگئی کیلسیاک» سفیر روسیه در واشنگتن در ارتباط بود. همچنین رسانه ها گزارش های دیگری را علیه ترامپ منتشر کردند. رسانه ها به موضوعات حساس پرداخته و ترامپ را در شرایط سختی قرار دادند.
رییس جمهوری آمریکا بارها اخبار مربوط به روابط خود با روسیه را تکذیب و روزنامه نگاران را به انتشار خبرهای دروغ متهم کرد.
به نوشته روزنامه الریاض، ترامپ به رسانه ها حمله کرد و در صفحه «توییتر» خود شبکه های تلویزیونی و روزنامه نیویورک تایمز را دشمن مردم آمریکا به شمار آورد.
او در صفحه توییتر خود نوشت: رسانه های دروغگویی مانند نیویورک تایمز، «ان بی سی نیوز»، «ای بی سی» و «سی بی اس» و «سی ان ان» فقط دشمن من نیستند. بلکه دشمن آمریکایی ها هستند. او رسانه ها را مشکل آفرین در دولت خود به شمار می آورد.
شبکه خبری الجزیره نوشت: در تبلیغات انتخاباتی بیشتر رسانه های آمریکا به طور آشکار از کلینتون حمایت کردند و با قدرت در برابر ترامپ ایستادند.
«بسیاری از روزنامه ها و شبکه های تلویزیونی آمریکا اخباری را درباره رسوایی جنسی و فرار مالیاتی ترامپ منتشر می کردند. ترامپ آن هنگام رسانه ها را فاسد نامید که برای پیروزی کلینتون تلاش می کنند. کسانی که اخبار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در دنبال کرده باشند می دانند که ترامپ نزد رسانه ها از هیچ محبوبیتی برخوردار نبود. در میان 100 روزنامه کثیر الانتشار آمریکا تنها 2 روزنامه از ترامپ حمایت می کردند.»
در شرایطی که در هنگام انتخاب ترامپ موفق شد تنها حمایت کمتر از 20 روزنامه را به دست آورد بیش از 200 روزنامه از کلینتون پشتیبانی می کردند. از این رو، پیروزی ترامپ ضربه کمرشکنی به رسانه ها وارد کرد. به طوری که برخی تحلیلگران پیروزی ترامپ را شکست و اهانتی برای هزاران روزنامه نگار به شمار آوردند.

** پیامدهای جنگ ترامپ علیه رسانه ها
روزنامه الریاض عربستان و «الیوم السابع» مصر در بخشی از گزارش های خود سرکوب رسانه ها از سوی ترامپ را اقدامی در راستای تقویت حکومت دیکتاتوری و فرار از مردم سالاری دانستند.
به نوشته روزنامه الریاض، «بن رود» یکی از مشاوران «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریکا گفت انتقادهای ترامپ از رسانه ها مانند هدیه ای به نظام های سلطه است و این موضوع سبب می شود که در تلاش های آمریکا برای حمایت از آزادی رسانه ها در جهان تردید شود.
به نوشته روزنامه الیوم السابع، «جان ماکین» عضو مجلس سنای آمریکا در برابر حمله های ترامپ به رسانه ها از آزادی رسانه ها دفاع کرد. او هشدار داد که سرکوب آزادی ها در رسانه راهی است که هر دیکتاتوری با آن دوران خود را آغاز می کند.
به گفته ماکین، نظام جهانی پس از جنگ جهانی دوم بر پایه هایی استوار شده که یکی از آنها آزادی مطبوعات است.
به نوشته الیوم السابع «جین شاهین» سناتور ایالت نیوهمپشایر در سنای آمریکا نیز درباره اظهارات ترامپ علیه رسانه ها احساس نگرانی کرد و گفت: انتقادهای ترامپ از مطبوعات یک خطر واقعی است.
او افزود آزادی مطبوعات مساله مهمی برای ادامه مردم سالاری است و تلاش های ترامپ برای ضربه زدن رسانه ها بسیار خطرناک است.
پژوهشم ** 9278**1601** خبرنگار : اصغر یوسفی ** انتشاردهنده : شهناز حسنی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال