هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

رتبه برتر صنعت هسته ای در اقتصاد مقاومتی

تهران- ایرنا- تارنمای امید ملی ایرانیان در یادداشتی آورده است:به گفته دست اندرکاران و مطلعین در یکسال گذشته سازمان انرژی اتمی توانسته علاوه بر پیشبرد برنامه ها و وظایف سازمانی خود،‌ کمک شایانی به دستگاه های اجرایی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی کند.

تارنمای امید ملی ایرانیان در یادداشت خود آورده است:پس از نامگذاری سال 1395 بنام «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» از سوی رهبر معظم انقلاب و انتخاب معاون اول رییس جمهور به عنوان فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی،‌ دولت به منظور دست یابی به اهداف تبیین شده در این خصوص برای دستگاه های زیر مجموعه خود طرح های اولویت داری تعریف کرد تا در انتهای سال بتواند گزارشی عینی و کمی به مراجع ذی صلاح و مردم ارایه کند.
دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهوری درابلاغیه ای که 30 فروردین امسال منتشر شد، به تفکیک طرح های اولویت دار هریک از دستگاه ها که بیشترین تاثیر در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی داشت را معرفی کرد.
به گزارش پایگاه خبری امیدملی ایرانیان، امروز و در فاصله چند هفته به پایان سال 1395 آمارها و اعداد مبین این واقعیت است که کدام دستگاه ها توانسته اند نمره قابل قبولی از کلاس اقتصاد مقاومتی کسب کنند. اگرچه موفقیت برخی دستگاه های اجرایی نظیر وزارت جهاد کشاورزی در رکورد شکنی در تولید و ذخیره محصولات استراتژیک نظیر گندم و جو با تاکید بر راهبرد درون گرایی و یا عملکرد وزارت نفت در افزایش میزان برداشت از ذخایر نفت و گاز مشترک با عراق و قطر و توسعه پتروشیمی با تاکید بر راهبرد برون گرایی غیر قابل اغماض است؛ اما این دستگاه ها هم هنوز فاصله قابل توجهی با دو آرمان عمل به همه راهبردهای اقتصاد مقاومتی و اجرایی کردن همه وظایف ابلاغ شده از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی دارند.
به طوریکه دبیرخانه ستاد معتقد است وزارت موفق جهاد کشاورزی در موضوع آبخیزداری و آبیاری نوین مزارع کشور و وزارت نفت در کاهش نیم واحد درصد هدررفت گاز طبیعی از گاز فرآورش شده و ارتباط با دانشگاه ها نتوانسته اند مطابق اهداف در نظر گرفته شده پیش بروند.
اما به گفته دست اندرکاران و مطلعین در یکسال گذشته سازمان انرژی اتمی توانسته علاوه بر پیشبرد برنامه ها و وظایف سازمانی خود،‌ کمک شایانی به دستگاه های اجرایی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی کند. نگاه دانش بنیان و در اختیار گرفتن علم در جهت اقتصاد و سپس تجاری شدن محصولات باعث شده تا سازمان انرژی اتمی بتواند از یک سو گام های بلندی در برون گرایی و صادرات تولیدات بردارد و از سوی دیگر فرصت های جدیدی در صنایع و حوزه هایی نظیر نیرو، کشاورزی، نفت، بهداشت و درمان، حفاظت از محیط زیست و فناوری های نوین ایجاد کند.
اگر چه طرح اولویت داری برای سازمان انرژی اتمی در ابلاغیه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی آورده نشده، اما این سازمان با درک سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه « پیروی از الگوی علمی و بومی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی، عامل شکست و عقب نشینی دشمن در جنگ تحمیلی اقتصادی علیه ملت ایران شده و اقتصاد مقاومتی خواهد توانست در بحران‌های رو به افزایش جهانی، الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد » اهتمام ویژه ای به این سیاست ها داشته است.
دکتر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی در ابتدای سال با بیان اینکه امروزه بسیاری از تحلیلـگران و تصمیم سازان حوزۀ اقتصادِ سیـاسی به این واقعیّت آگاهی یافته اند که تسریع در پیشرفت، سخت نیازمند تأمین منابع پاک و پایدار انرژی است، تاکید کرد: نباید از نظر دور داشت که توسعۀ فعالیّت های بخش نیروگاه های هسته ای، علاوه بر یاری رساندن به فرآیند تأمین نیازهای کشور در حوزۀ انرژی، زمینه سازِ توسعۀ فعالیّت های بخش های زیاد دیگری را فراهم می آورد. وی خاطرنشان کرده بود: «این سازمان مصمّم است تا برنامه های کلان خود را به منظورِ تثبیت جایگاه ایران بعنوان قطب تأمین رادیوداروها در منطقۀ خاورمیانه مورد پیگیری قرار دهد». این هدف گذاری با توجه به بند 4 سیاست های کلی نظام در حوزۀ سلامت که در قالب سیاست¬های ترسیم شده جهت تحقّـق رویکرد اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده بود، انجام شد.
دستیابی به انرژی هسته ای در بطن خود با پنج رویکرد اقتصاد مقاومتی یعنی درون زایی و برون گرایی ،‌ دانش بنیانی، عدالت محوری و مردمی شدن عجین شده است. حساسیت ها و ویژگی های انرژی هسته ای در سطح بین المللی و علمی موجب شده تا متخصصان و دانشمندان کشور برای موفقیت بیش از هر مقوله دیگری به نیروهای داخل کشور اتکا کرده و با وجود محدودیت ها و تحریم ها دانش لازم را کسب کنند.
خوشبختانه توانمندی در ساخت ماشین های سانتریفیوژ، مجتمع های سوخت مجهز به ابزارهای تست راکتورهای قدرت و مشابه آن، که فناوری آن تنها در اختیار چند کشور است و سایر امور مرتبط با علوم هسته ای ‌باعث شده تا ایران بتواند نیم نگاهی به خارج از کشور برای فروش محصولات صلح آمیز هسته ای در حوزه کشاورزی، پزشکی و حتی سوخت اتمی داشته باشد.
دستورالعمل مدیران و متخصّصان صنعت هسته ای حفظ نشاط و سرزندگیِ این صنعت راهبردی و همکاری با دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان در راستای گسترش و بومی سازی علوم و فنون عنوان شده است. امروز سازمان انرژی اتمی توانسته به یکی از اولویت های معاونت علمی و فناوری ر
ریاست جمهوری در حوزه اقتصاد مقاومتی مبنی بر حمایت از شرکت ها دانش بنیان و تقویت اقتصاد این شرکت ها جامه عمل بپوشاند. تجاری سازی فناوری تولید انواع لیزرهای صنعتی و پزشکی، لیزرهای تحقیقاتی و اقلام اپتیک، خدمات عمومی و تخصصی فقط یکی از این دستاوردهاست.
زارعان دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی درباره اهمیت یکی دیگر از شاخه های علمی در پروژه ایزوتوپهای پایدار می گوید: ایزوتوپ های پایدار به عنوان ماده اولیه تولید اکثر رادیو ایزوتوپ ها، کاربرد های سودمندی در زمینه های علمی و صنعتی از جمله کاتالیست ها، حذف آلاینده ها، ارتقاء بهداشت و سلامت و تشخیص و درمان بیماری ها دارند. لذا در صدد هستیم از فرصت های ایجاد شده در پسابرجام و بهره گیری از دانش و فناوری سایر کشور ها نسبت به ارتقاء دانش فنی، تربیت متخصصین و بهره مندی ملت عزیز کشورمان از دستاورد های این فناوری ها اقدام نمائیم.
سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه: «اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش‌بنیان است یعنی از پیشرفت های علمی استفاده کرده، به آن تکیه می کند و همچنین اقتصاد را بر محور علم قرار میدهد» راهنما و قطب نمای خوبی برای صنعت هسته ای است که نتیجه اش در، مجتمع‌های سوخت نمونه جهت تست، سایت پردازش و نگهداری پسماند، پیشرفت 80 درصدی در حوزه برداشت ژئوفیزیک هوابرد، پروژه تولید ایزوتوپ‌های پایدار، فروش آب سنگین اراک و افزایش کیفیت این محصول استراتژیک (بالای 95/99درصد)، توان تولید کارخانه با تمام ظرفیت خود یعنی 20 تن آب سنگین در سال، استخراج عناصر نادر خاکی و مصارف آن در صنایع الکترونیک، مخابرات و ... همچنین ساخت و بهره برداری از سانتریفیوژهای حوزه سلامت و درمان (سانتریفیوژهای اولترا و زونال)، انواع لیزرهای صنعتی و پزشکی، تحقیقاتی و اقلام اپتیک به منصه ظهور نشسته است.
به همه این ها باید افزایش منابع استراتژیک اورانیوم در قالب کیک زرد طی سال گذشته و نیز ارایه آب سنگین ایران که مدام در حال تولید است به بازارهای جهانی را افزود.
در حال حاضر شرکت های تابعه سازمان انرژی اتمی تشویق به حرکت در جهت الگوی درآمد- هزینه می شوند که پیامدش عقد ده ها میلیارد تومان قرارداد از سوی این شرکت ها بوده که در نوع خود بی سابقه است. پیش بینی می شود در صورت طی همین روند شرکت های وابسته به سازمان هزینه های خود را تامین خواهند کرد.
گسترش و معرفی محصولات استراتژیک در بازارهای بین المللی و صادرات آنها به کشورهای اروپایی و معرفی ایران به عنوان دارنده محصولات پیشرفته صنعت هسته ای هر روز ابعاد تازه ای پیدا می کند. امروز هیچ یک از خریداران جهانی فراورده های این رشته، ابهامی در خصوص استاندارد و کیفیت تولیدات نظیر آب سنگین تولیدی ایران ندارند.
سازمان انرژی اتمی به شکلی آشکار در راستای اولویت سایر دستگاه ها نیز گام برداشته است. اگر یکی از وظایف وزارت نیرو بهره برداری از 2500 مگاوات برق توسط انرژیهای تجدید پذیربا هدف درون زایی و ارتقای توان تولید ملی است، بی شک یکی از نقاط اتکایش می تواند بهره برداری از نیروگاه های اتمی باشد. امسال عملیات اجرایی ساخت واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر به ظرفیت 1057مگاوات آغاز شد.
در صورت راه اندازی این واحد 22 میلیون بشکه نفت صرفه جویی خواهد شد که از اولویت های وزارت نفت است. این اقدام اولویت کاری سازمان حفاظت از محیط زیست را نیز محقق خواهد کرد، چراکه کاهش استفاده از سوخت فسیلی منجر به جلوگیری از تولید 14 میلیون تن آلاینده خواهد شد.
اگر وزارت جهاد کشاورزی به دنبال آب شیرین برای آبیاری مزارع بوشهر و خوزستان است راه اندازی واحدهای فوق روزانه 200 هزار متر مکعب آب را شیرین سازی خواهد کرد. اگر وزارت امورخارجه و اقتصاد و دارایی به دنبال جذب فاینانس و سرمایه گذاری خارجی برای اجرای طرح های کلان عمرانی و اتمام طرح های نیمه تمام هستند،‌ تنها در این نیروگاه بیش از 8.5 میلیارد دلار جذب سرمایه شده که نزدیک به کل سرمایه گذاری جذب شده در طول سال جاری است. ضمن این که مقاوم و ایمن سازی نیروگاه های کشورجزو 24تعاریف 24 بندی سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب است.
امروز فاز جدیدی در ارتباط سازمان انرژی اتمی با سایر سازمان ها و دستگاه ها بویژه صنایع ایجاد شده که نمونه آن چاه پیمایی با استفاده از فناوری هسته ای در صنعت نفت است. صنعت اتمی درس خوداتکایی را به ایرانیان داده است. البته نه به این مفهوم که می خواهیم همه چیز را خودمان تولید کنیم بلکه به این معنا که باید توانمندی لازم را داشته باشیم تا اگر طرف مقابل تصمیم گرفت در ارایه تکنولوژی با هدف ضربه زدن به اقتصاد کشور استنکاف کند، بتوانیم نیازهای خود را تامین و دروازه های جهانی را نیز به روی خود بگشاییم.

*منبع:تارنمای امید ملی ایرانیان/3بهمن 95
*اول*انتشاردهنده:علیرضا فرجی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال